Ali ima tudi tenis probleme z dopingom?

07.02.2013
Po velikem dopinškem škandalu v svetu kolesarstva, bo morda sedaj prišel na vrsto "beli šport"!

Nekdanji vodja svetovne protidopinške agencije (WADA) Kanadčan Richard Pound verjame, da tako kot večina profesionalnih športov, tudi tenis ni imun na pojav dopinga. Po aferi z Lancom Armstrongom, ki je pretresla kolesarstvo, mnogi ljudje sumijo, da ne obstaja vrhunski šport, ki bil bil "čist"!

Tudi Richard Pound dvomi v nedolžnost "belega športa". Kot primer je navedel telesno postavo današnjih tenisačev v primerjavi s tistimi iz osemdesetih let prejšnjega stoletja.

"Bilo je zabavno gledati Američana Johna McEnroja in Šveda Bjorna Borga v Wimbledonu. Videti sta bila kot mlajša starca. Še Čeh Ivan Lendl je bil videti kot mlajši starček glede na današnje igralce, ki v polnem tempu lahko igrajo več ur, čeprav je bil fizično zelo dobro pripravljen. Očitna je razlika v razvitosti njihovih teles. Če teniške organizacije ne verjamejo, da igralci uporabljajo EPO (eritropoetin) in HGH (rastni hormon), potem niso pozorni na to"!

Eritropoetin (EPO) je telesni hormon, ki nastaja predvsem v ledvicah in je odgovoren za proizvodnjo rdečih krvnih telesc (eritrociti). Ta vsebujejo hemoglobin, ki po telesu prenaša kisik. S pomočjo EPA postane telo vzdržjivejše in športniki se lahko veliko hitreje vrnejo k treningu, ne glede na prejšnje napore.

Rastni hormon (HGH) stimulira rast mnogih tkiv v telesu, pod njegovim vplivom se povečuje število celic in tudi njihov volumen. Sprošča maščobne kisline iz maščobnih celic in jih porabi za energijo. Športniki se z uporabo rastnega hormona hitreje regenerirajo in so hitro pripravljeni na največje napore.

Pomembno je da se povečana prisotnost EPA in HGH-ja lahko odkrije le s preiskavo krvi, dvom v "čistost belega športa"pa se je pojavil, ker antidopinška agencija (WADA) mednarodne teniške organizacije (ITF), zelo redko uporablja test krvi... .

V zadnjih mesecih je kar nekaj sedanjih in bivših teniških igralcev izrazilo željo po ostrejših doping kontrolah v tenisu, saj analiza krvi ni na prvem mestu. Se pa nad pogostimi doping kontrolami pritožuje španski teniški matador Rafael Nadal, ki ga moti predvsem čas njihove izvedbe (zgodaj zjutraj, pozno zvečer). Španec je imel v zadnjem času veliko testov, saj so igralci, ki se po dolgo odsotnosti vračajo na tekmovanja podvrženi večji kontroli.

"Rafael Nadal je bil pred povratkom večkrat testiran," je dejal Francesco Ricci Bitti, predsednik ITF-a!

 

foto : images.google

pripravil : Marjan B.

Oceni:
Deli z ostalimi:

Komentarji

POVEŽITE SE Z NAMI

ANKETA

Kje kupujete teniško opremo ?


ostale ankete