Ana Zala Vovk in Lazar Miličevič zmagovalca turnirjev TS do 16 let

03.01.2018
Zakorakali smo v novo leto in s tem v novo teniško sezono. Nekateri so se že okitili z lovorikami.

Teniški igralci in igralke v starostnih kategorijah do 12 in do 16 let so zadnje dni lanskega leta preživeli na turnirjih Tenis Slovenije.

Pri starejših so fantje nastopili na A turnirju v Litiji in na B turnirju v Rogaški Slatini, kjer so igrala tudi dekleta, vsi pa so se poleg točk za lestvico TS potegovali tudi za točke, ki ob koncu leta določajo zmagovalca pokala ZALA. V Rogaški Slatini je med dekleti slavila 2. nosilka turnirja in 3. igralka lestvice TS do 16 let, Ana Zala VOLK (ŽtkMb). V finalu je s 6:3 6:0 premagala 4. nosilko Nino PLIBERŠEK (Ptuj). Za Mariborčanko je to druga zmaga v tej sezoni in četrta v karieri v kategoriji do 16 let.

Pri fantih je A turnir osvojil Lazar MILIČEVIĆ (Ltc), kateremu je klubski soigralec Jovan ILIĆ srečanje zaradi poškodbe roke predal. V polfinalu je Miličević s 6:2 6:0 izločil Sebastiana DOMINKA (ŽtkMb), Ilić pa je bil v drugem polfinalu s 6:3 6:4 boljši od Aljaža KIRBIŠA (Radomlje).

B turnir fantov je v Rogaški Slatini osvojil Patrik KUMER ŠPEGEL (ŠtkVe). V finalu je brez izgubljene igre s 6:0 6:0 premagal Franca Jakoba KAVŠKA (Pvald).

V Ljubljani so se končali finalni A in B turnirji v starostni kategoriji do 12 let. Ob koncu leta je pri dečkih v A turnirju slavil 2. nosilec Žiga ŠVEC (Mu-So), ki je prvo postavljenega Marka Iztoka LUNDRA (Rafa) premagal s 6:3 6:0. Lunder je v polfinalu s 5:7 6:4 6:3 premagal Maka MIKOVIČA (Jaki), Žiga ŠVEC je bil s 6:2 6:3 boljši od Luke VIDENOVIČA (Tr-Kr).

V B turnirju je bil najboljši Rok KOBLAR (TkMed). V finalu je s 6:1 6:3 premagal Maja ŽILIČA CERARJA (TABre). Koblar je v polfinalu s 6:3 6:1 izločil Nereja VIDOVIČA BENEDIČIČA (ŽtkMb), Žilič Cerar je v drugem polfinalu s 6:3 4:6 6:4 premagal Nejca VRABLA (ŽtkMb).

Pri deklicah je v A turnirju slavila 3. nosilka Nala KOVAČIČ (ŽtkMb). V finalu je s 6:1 6:1 premagala 4. nosilko Julijo BOGATIN (Koper) in z zmago napovedala zanimiv boj za državne naslove v tej starostni kategoriji. Bogatinova je v polfinalu s 6:4 6:2 izločila 1. nosilko Zalo VNUK (Tk-CC), Kovačičeva pa se je v finale uvrstila po predaji Ane Tare PRAČEK (Koper).

V B turnirju je zmagovalni pokal romal v roke Lane MILOSAVLJEVIČ (Tr-Kr), ki je bila v finalu s 6:4 6:3 boljša od Amande SELINŠEK (Ptuj). Milosavljevičeva je v polfinalu s 7:5 6:2 izločila Nežo ADAMIČ (Kočevje), Selinškova je v drugem polfinalu s 6:4 6:0 premagala Kajo NAJZER (Maja).

Delovno pa se je začelo tudi novo leto, saj so že na drugi praznični dan loparje prekrižali dečki v kvalifikacijah državnega prvenstva do 14 let, ki poteka ta teden v Rogaški Slatini. Tako pri dečkih kot pri deklicah se bodo za naslove potegovali vsi najboljši.

Naši profesionalni igralci in igralke pa so se že podali v boj za točke ATP in WTA lestvice. Sezono 2018 je začela Tamara ZIDANŠEK, ki je bila poražena v prvem krogu kvalifikacij WTA turnirja (250.000 $) v Brisbanu, z zmago pa jo je začel Blaž ROLA na ATP Challengerju v Bangkoku, ki se je mdtem že prebil v četrtfinale. V prvem krogu turnirja z nagradnim skladom 50.000 $ je igral s 3. nosilcem, 29-letnim Japoncem Tatsumo ITOM (153) in po dobrih dveh urah zmagal s 7:6 (2) 7: 6 (1). Oba igralca sta po štirikrat izgubila svoj začetni udarec, a je bil v obeh nizih Rola precej boljši v podaljšani igri. V drugem nizu je rešil dve zaključni žogi. Na koncu je bil boljši za devet točk. Srečanje 1. kroga je na WTA turnirju v Aucklandu (250.000 $) v ponedeljek začela tudi Polona HERCOG. Njena nasprotnica je bila 23-letna Belgijka Alison VAN UYTVANCK (77). Igralki sta prvega dne odigrali vsega štiri točke, vse štiri je dobila Belgijka, nato pa je bila tekma pri izidu 1-0 zaradi dežja prekinjena in se je nadaljevala v torek. Bolje je nadaljevala Hercogova, ki je odlično servirala, svoj začetni udarec je izgubila le enkrat, nasprotnici ga je odvzela trikrat in po uri ter petintridesetih minutah igre slavila s 6:4 7:5. V drugem krogu je igrala z Belgijko Kirsten FLIPKENS s katero sta se doslej pomerili trikrat, Belgijka pa v medsebojnih obračunih vodi z 2-1, a je stanje po fantastični igri Štajerke sedaj izenačeno. Hercogova se bo v boju za polfinale pomerila z Nemko Julio GOERGES. Na ATP turnirju v Dohi (1.286.000 $) pod slovensko zastavo ponovno nastopa Aljaž BEDENE, trenutno je kot najvišje uvrščen Slovenec na 47. mestu lestvice ATP in je v prvem krogu igral s povabljencem iz Tunizije, Malekom JAZIRIJEM, 98. igralcem sveta. Aljaž je opravil delo z odliko in ga čaka obračun 2. kroga s favoriziranim Dominicom THIEMOM. Blaž KAVČIČ je na ATP turnirju v indijskem mestu Pune kjer se je v prvem krogu pomeril s 5. nosilcem turnirja serije 250, Nizozemcem Robinom HAASEJEM, 42. igralcem lestvice ATP. Dvoboj je bil tesen, Nizozemec je zmagal po hudem boju  s 7:6(6), 7:5.

Sezono začenja tudi Dalila JAKUPOVIĆ, ki je za začetek izbrala ITF turnir v avstralskem Playfordu (25.000 $). Prvi nastop je že opravila med dvojicami in se uvrstila v četrtfinale, med posameznicami pa bo prvič zaigrala v sredo, ko jo čaka obračun z domačinko Alexandro WALTERS (944).

Andreja KLEPAČ in Maria Jose MARTINEZ SANCHEZ sta v 1. krogu WTA turnirja v Brisbanu s 6-1 6-3 premagali Japonko Shuko AOYAMA in Kitajko Zhaoxuan YANG. Za las pa je bila na istem turnirju prekratka Katarina SREBOTNIK, ki je nastopila s soigralko Hao-Ching CHAN. V prvem krogu sta 6:3 6:7(2) 6:10 izgubili z Nadio KICHENOK in Anastasio RODIONOVO.

Novo sezono začenjajo tudi mladinci. Na turnirju 4. ranga v kitajskem Shenzhenu je Maj TOMAC v prvem krogu glavnega turnirja s 6-7(5) 7-6(1) 6-3 premagal domačina Jing Zhu CHENA. V Indiji prvič letos na mladinskem turnirju 3. ranga nastopa 15-letna Živa FALKNER, ki je prav tako začela z zmago. V prvem krogu je s 5:7 6:3 6:2 premagala 16-letno Francozinjo Margaux ROUVROY (448).

pripravil: Bojan Matevžič