Andy Mutray: "Ni prav, da se lahko grand slam zmagovalec uvrsti na zaključni turnir, čeprav ni zbral dovolj točk"!

10.10.2014
Britanskemu tenisaču Andyju Murrayju letos nikakor ne gre po načrtih. Potem ko njegovi rojaki niso v večini glasovali za neodvisnost Škotske, je sedaj tudi vprašljiv njegov nastop na zaključnem turnirju v Londonu!

ŠANGHAJ, KITAJSKA - 27-letni Andy Murray, ki je trenutno na 11.mestu ATP lestvice, letos ne najde zmagovalne forme na ATP turneji in posledično že nekaj časa ni več član "velike" četverice. Vprašljiv je njegov nastop na zaključnem ATP turnirju v Londonu. Na lestvici "Emirates ATP race to London" drži 9. mesto kar ni dovolj, saj se tja uvrsti le 8 igralcev, ki so osvojili največ točk v sezoni, a tudi to ni nujno.

Pravilo določa, da se na zaključni turnir lahko uvrsti tudi en igralec, ki je osvojil grand slam turnir, a ni uvrščen med top8, mora pa biti vsaj med top20 na ATP lestvici. Če je več takih igralcev, ima prednost tisti, ki je najvišje uvrščen.

Starejši ljubitelji tenisa se bodo spomnili, da je bilo včasih veliko rivalstvo med združenjem ATP in organizatorji grand slam turnirjev. Tako je mednarodna teniška federacija (ITF) ustvarila svoj zaključni turnir ob koncu leta, ki se je imenoval "Grand slam Cup". Tja so se uvrstili igralci z najboljšimi dosežki na grand slam turnirjih po končani sezoni. Za tisti čas (1990-1999) so podeljevali enormne nagrade (tudi do 2 milijona $ za zmagovalca)! Seveda ATP tega turnirja ni priznala kot uradnega in igralci niso dobivali ATP točk in tudi naslovi se niso šteli v statistiko ATP.

9. decembra leta 1999 je končno prišlo do kompromisa med ATP in ITF. Ustanovili so nov zaključni turnir z imenom "ATP World Tour Finals", ki je postal uraden turnir. Od tu tudi izvira zgoraj opisano pravilo. Do sedaj se je zgodilo le enkrat, da se po točkah 8. na ATP lestvici ni uvrstil na zaključni turnir. Leta 2004 je to mesto držal Američan Andre Agassi, a ga je spodrinil Argentinec Gaston Gaudio, ki je tisto leto osvojil Roland Garros, ob koncu sezone pa je bil na 10. mestu!

Ali bo Andy Murry ujel masters v Londonu?

Letos sta v igri kar dva takšna igralca, ki bi lahko izkoristila to pravilo. Švicar Stan Wawrinka zmagovalec OP Avstralije in Hrvat Marin Čilič zmagovalec OP ZDA. Prostor je le za enega, če ne bosta uvrščena med top8 po točkah in bosta vsaj med top20. Razlike med 4. in 11. mestom so relativno majhne in do konca sezone lahko pride do sprememb. Za zdaj tako Švicar kot Hrvat držita mesto med 8 tudi po točkah.

Andy Murray se boji, da bi zaradi tega pravila ostal na "suhem" in sprašuje združenje ATP, ali s tem ne zmanjšuje vrednost svojega tekmovanja in postavlja grand slam turnirje v prvi plan?

"Če si združenje ATP želi, da bi bili njeni turnirji najbolj pomembni in mislim, da si želi, potem upaš da se bodo tja uvrstili igralci, ki so skozi sezono osvojili največ točk. Če damo tja grand slam zmagovalca, pomeni, da so ti turnirji vredni največ," je dejal Andy.

Škot pravi, da razume zakaj obstaja takšno pravilo, a vseeno misli, da ATP favorizira grand slam šampione!

"Ne trdim, da je to narobe. Tudi sam vložim veliko truda za pripravo na turnirje, kjer se igra na 3 dobljene nize. Vsem igralcem veliko pomenijo. Če bi bil Marin recimo 9., bi si zaslužil nastop na zaključnem turnirju. Zmagati na OP ZDA je velik dosežek. Če pa hočeš zaščititi svojo lastno turnejo, potem moraš zagotoviti, da so turnirji, ki jih igramo celo leto enako pomembni kot drugi," je zaključil Murray.