Leto 2017 nam bo ostalo v spominu kot leto Rafaela Nadala in Rogerja Federerja. Obema je kljub zrelim teniškim letom uspelo prekiniti večletno sušo na največjih turnirjih in tako še povečati prednost pred zasledovalcem Novakom Đokovićem, ki se željan uspeha in poln tekmovalnega elana kmalu vrača na teniško sceno.
Nadal je sezono končal na prvem mestu lestvice ATP, Federer na drugem. Osvojila sta vse štiri Grand Slame in pet od devetih Mastersov. Za nameček sta v okviru ekshibicijskega turnirja Laver Cup poskrbela za zgodovinski trenutek s skupnim nastopom na obračunu dvojic in se znašla na seznamu nominirancev za najboljši športni trenutek leta. To pa še zdaleč ni vse.
Sezona 2017 je bila 48. pod taktirko Združenja teniških profesionalcev (ATP). Odigranih je bilo 68 turnirjev v šestih različnih kategorijah - Grand Slami (4), ATP Finals (1), NextGen Finals (1), Masters 1000 (9), ATP 500 (13) in ATP 250 (40).
Največ turnirjev je osvojil Federer (7), največ finalov je zbral Nadal (10). Španec je prav tako nakopičil največje število točk (10.650) in zaslužil največ denarja ($15,864,000). Tenisač leta po izboru Mednarodne teniške zveze (ITF) je postal Nadal, med vzhajajočimi zvezdami svetovnega tenisa je dve nagradi pobral Denis Shapovalov. Priznanje za najboljši povratek leta je dobil Federer, ki se je ob tem veselil še naziva najbolj priljubljenega tenisača na svetu, za piko na i pa je bil s strani igralcev izglasovan za prejemnika nagrade za športni duh.
Najuspešnejša tenisača pretekle sezone - Federer in Nadal - skupaj štejeta že 67 let. Sezono je v top 100 zaključilo 43 igralcev, starih 30 let ali več, kar je največ od uvedbe računalniške lestvice leta 1973. Tenisača, stara 30 let ali več, sta se pomerila v 12 finalih.
Najstarejši tovrstni primer se je zgodil v 's-Hertogenboschu, kjer je 34-letni Gilles Müller premagal 38-letnega Iva Karlovića. Najstarejši zmagovalec pretekle sezone je Victor Estrella Burgos, ki je bil ob zmagi v Quitu star 36 let in pol. Burgos je bil obenem tudi najnižje rangirani igralec z lovoriko na ATP Touru (156. mesto).
Poleg veteranov so nase opozarjali tudi številni mladeniči, med njimi najbolj 20-letni Alexander Zverev. Četrti igralec sveta je osvojil pet turnirjev, med njimi dva Mastersa, za katera je moral v finalih premagati Đokovića (Rim) in Federerja (Montreal). Zverev je edini tenisač, ki je na istem turnirju (Montpellier) osvojil lovoriki med posamezniki in dvojicami.
Z dobrimi rezultati je nase opozoril Andrej Rublev, ki se je prebil do četrtfinala OP ZDA. V Umagu je postal najmlajši zmagovalec turnirja v letu 2017 (19 let in devet mesecev). Ruski tenisač je pri 20 letih najmlajši član v top 50, skupaj s kasnejšim zmagovalcem, 21-letnim Hyeonom Chungom, pa sta na letošnji inavguralni izvedbi zaključnega turnirja za mlade v Milanu odigrala najmlajši finale sezone 2017.
Shapovalov, 51. igralec sveta, polfinalist Montreala in udeleženec osmine finala na OP ZDA, je z 18 leti in sedmimi meseci daleč najmlajši tenisač v top 150. Najmlajši tenisač v top 200 je Felix Auger Aliassime (17 let in trije meseci), ki se je v pretekli sezoni proslavil z dvema naslovoma na turnirjih serije Challenger.
V najdaljšem obračunu leta je Karlović po petih urah in 15 minutah s 6:7, 3:6, 7:5, 6:2, 22:20 premagal Horacia Zeballosa. Prav tako gre za najdaljši obračun leta glede na število odigranih iger - 84.
Najdaljši finale je bil tri ure in 38 minut dolg obračun Federerja in Nadala na OP Avstralije. Najdaljša podaljšana igra leta je štela 38 točk, na obračunu s Philippom Kohlschreiberjem jo je z izidom 20:18 dobil Andy Murray. Gre za najdaljši tie-break na ATP Touru po letu 2007, ko je Jo-Wilfried Tsonga z enakim izidom premagal Andyja Roddicka.
Peter Gojowczyk je edini tenisač, ki se je turnirske zmage veselil kot kvalifikant. To mu je uspelo v Metzu, kjer je premagal Benoita Paira. Še zanimivejši je primer Rubleva, ki je v Umagu izpadel v kvalifikacijah in se v glavni žreb prebil kot srečni poraženec, nato pa prišel do prve turnirske zmage v karieri.
Federer je osvojil največ lovorik (7), Nadal največ zmag (67). Švicar je bil najuspešnejši v kategoriji zmage nad igralci iz top 10 (14), Španec ni zaostajal veliko (12). Oba sta osvojila Grand Slam brez izgubljenega niza - Nadal na Roland Garrosu, Federer na Wimbledonu.
Najdaljši zmagoviti niz je za las pripadel Nadalu (17), Federer je zabeležil eno zmago manj (16). Federer je dobil najkrajši finale sezone, za lovoriko v Halleju je potreboval le 53 minut. Nadal je oddal najmanj iger v finalu ATP turnirja, v Pekingu je Nicku Kyrgiosu prepustil le tri (6:2, 6:1). Največ zmag na trdi podlagi je zbral David Goffin (43), največ zmag na notranjih igriščih pa Tsonga (21).
Goffin je blestel v ključnih trenutkih, saj je dobil kar 22 odločilnih nizov. Prav tako je dobil največ obračunov, potem ko je izgubil uvodni niz (14). Po odstotkih dobljenih odločilnih nizov je najboljši izid zabeležil Federer (81.3%).
Največji skok na lestvici ATP v primerjavi z lansko sezono je med najboljšimi 50 igralci sveta uspel Filipu Krajinoviću, ki se je z 237. mesta povzpel na 34. Med top 100 igralci se z največjim skokom lahko pohvali Matthew Ebden, ki je pridobil kar 519 mest (595. -> 76.)
V povprečju je največ asov na dvoboj zabil Karlović (20,5), tik za njega se je uvrstil John Isner (19,8). Visokorasli Američan je imel najvišji odstotek prvega servisa (71%), med igralci iz top 10 pa se je v tem pogledu najbolj izkazal Nadal (68%). Isner je dobil kar 93,1 odstotkov točk na svoj servis in za las zaostal za Karlovićem (93,2%). Med top 10 je v tej statistični prvini blestel Federer (91,2%).
Isnerju je v Newportu uspel izjemen dosežek. Ne samo, da na turnirju ni izgubil začetnega udarca, temveč se ni soočil niti z eno brejk priložnostjo. Kaj takšnega se je nazadnje zgodilo pred desetimi leti, ko je Tommy Haas slavil v Memphisu.
Isner je dobil največ podaljšanih iger med vsemi igralci (42), obenem jih je največ tudi izgubil (26). Najvišji odstotek dobljenih podaljšanih iger je zabeležil Donald Young (82%). Največ brejk žogic je ubranil Müller (73%). Kako težko je odvzeti servis Luksemburžanu, zelo dobro ve Nadal, ki je med njunim epskim spopadom na Wimbledonu izkoristil le dve od 16 brejk žogic (13%).
Najboljši izkoristek brejk žogic je zabeležil Murray (48%), proti igralcem iz top 10 pa je bil v tej kategoriji najuspešnejši Stan Wawrinka (54%). Naziv najboljšega returnerja si je prislužil Diego Schwartzman, ki je dobil 56 odstotkov točk na nasprotnikov drugi servis oziroma kar 35 odstotkov vseh iger, v katerih je returniral.
Največ obračunov po dobljenem prvem nizu je dobil Nadal (61/63), drugi najboljši izid je zabeležil Zverev (46/55). Skupno so tenisači, potem ko so osvojili prvi niz, dobili 84 odstotkov obračunov.
Najbolj boleč poraz je utrpel Reilly Opelka, ki je ob porazu s 7:6, 6:7(14), 1:6 v Atlanti zapravil kar osem zaključnih žogic. Eno manj je imel ob porazu proti Murrayju v Dubaju na voljo Kohlschreiber. Fernando Verdasco jih je v Dohi zapravil pet proti Đokoviću, čeprav je imel na voljo kar štiri zapored. Tako Murray (Dubaj) kot Đoković (Doha) sta na koncu osvojila turnir.
Turnirje so v letu 2017 osvojili tenisači iz 21 različnih držav. Najuspešnejša je bila Španija z 11 lovorikami. Poleg Nadala (6) so naslove osvojili še Roberto Bautista Agut (2), Pablo Carreno Busta (1), David Ferrer (1) in Feliciano Lopez (1). Špancem so se najbolj približali Američani (9) in Švicarji (8). Največ turnirjev med igralci iz top 10 je odigral Dominic Thiem (26), najmanj pa Wawrinka (15).
pripravil: Ž. J.
foto: Facebook
Kje kupujete teniško opremo ?
Komentarji