Famozni Daniel Köllerer, ki si je zaradi svojega temperamenta prislužil vzdevek ''nori Dani'', je bil leta 2011 spoznan za krivega prirejanja izidov. Enota za teniško inegriteto (TIU) mu je v sodelovanju z Zvezo teniških profesionalcecv (ATP) in Mednarodno teniško tvezo (ITF) izrekla doživljenjsko prepoved nastopanja.
Köllerer je prepričan, da ga je ATP izkoristila za grešnega kozla in v poduk drugim profesionalnim igralcem žrtvovala njegovo kariero. Krovno teniško organizacijo je označil za ''mafijo'' in dodal, da se najboljši igralci sveta nikoli ne bodo znašli v njegovem položaju. Zveza je, trdi nekdanji 55. igralec sveta, v boju proti korupciji pripravljena žrtvovati le nižje rangirane igralce.
''ATP mi je uničil življenje. Hiša, otroci, žena, vse je šlo. Bil sem depresiven. Porabil sem 180.000 dolarjev, da bi dokazal svojo nedolžnost, in izgubil. Pri dopingu si kaznovan za določeno obdobje, pri nameščanju izidov te kaznujejo brez dokazov. ATP nikoli ne bi kaznovala Novaka Đokovića, Rogerja Federerja, Rafaela Nadala ali Andyja Murrayja. Ne trdim, da ti igralci manipulirajo s sistemom, a če bi, bi bil to samomor za ATP. Najboljši igralci so zaščiteni. Preveč pomembni so, da bi jih žrtvovali,'' je v pogovoru za Foxsports dejal 32-letnik.
''ATP se me je želel znebiti. Žrtvovali so me, da bi drugim pokazali, kaj se lahko zgodi. Obstajata dve skupini igralcev. Tisti, ki jih ATP želi zaščititi, in tisti, ki se jih želi znebiti. Prepričan sem, da vsaj eden od najboljših 20 igralcev sveta manipulira z rezultati. Ali lahko pričam? Ne. Ugibam. Če želimo rešiti problem, je treba zatreti stavnice. Tega pa seveda ne morejo narediti, ker so stavne hiše med pokrovitelji nekaterih turnirjev. Tukaj se dogaja nekaj umazanega. To je mafija,'' je prepričan Avstrijec.
Köllerer se je dotaknil tudi primer Marina Čilića, ki se je prav tako znašel na seznamu dopinških grešnikov, po vrnitvi na ATP Tour pa je dosegel največji uspeh v svoji karieri - zmago na OP ZDA (2014). ''Ne bi rad govoril o imenih, a očitno je, da pri Marinu ni vse popolnoma jasno. Imel je pozitiven vzorec, leto kasneje pa je osvojil US Open,'' je poudaril Köllerer in dodal, da je v svoji karieri zavrnil več mamljivih ponudb.
''K meni so pristopali posredniki, nekoč sem dobil klic ob šestih zjutraj, drugič so k meni pristopili med večerjo. Za dvoboj z Nikolajem Davidenkom so mi ponudili 50.000 dolarjev, isti znesek za obračun z Jankom Tipsarevićem. Nekoč celo 100.000 dolarjev, če izgubim proti Nicolasu Massuju. Takoj sem zavrnil, s tem nisem želel imeti nič. Na igrišču sem se obnašal neumno, uničeval sem loparje, žalil sodnike. Bil sem nediscipliniran, a to ni imelo nobene povezave z goljufijami.''
''Stave je treba prepovedati. Novembra 2009 je moj nekdanji agent vprašal ATP, če bi se lahko dogovoril s stavnim podjetjem v Linzu. ATP mu je to prepovedala, češ da igralci ne smejo prejemati denarja od stavnic. Dva meseca kasneje sem igral v Zagrebu. Med obračunom sem na velikem ekranu videl oglas stavne hiše, ki mi je ponudila sodelovanje,'' je na dvojna merila teniških organizacij opozoril Dani.
Kaj pa načrti za prihodnost? ''Po pravici? Kar se je zgodilo, je eno veliko s***je. Če bi lahko spet igral, bi bilo zelo lepo, saj bi lahko na turnir pripeljal svojo hčerko. Če se to ne bo zgodilo, s tem športom ne želim imeti nič. Sit sem prekletega tenisa. Nočem se vrniti na Tour, a vedno sem si želel, da bi me hčerka videla na turnirju. Na žalost to ni bilo mogoče,'' je sklenil Köllerer.
pripravil: Ž. J.
foto: Zimbio.com
Kje kupujete teniško opremo ?
Komentarji