Bedene in Zidanškova imeni tedna preteki teden. Končuje se domača teniška sezona.

03.10.2018
Z zaključnimi turnirji v vseh starostnih kategorijah, mastersi Zavarovalnica Sava 2018, se v odlični organizaciji Teniškega kluba Luka Koper končuje letošnja domača teniška sezona.

Igralci in igralke zdaj čaka zaslužen počitek, nato pa priprave na novo sezono, ki se bo začela konec novembra. Še nekaj turnirjev pa čaka naše profesionalne igralce in igralke.

Pretekli teden je petnajsto zmago v karieri na turnirjih serije challenger dosegel Aljaž Bedene, ki je slavil v francoskem Orleansu (127.000 $+H). V finalu je igral z 22-letnim domačinom Antoanom Hoangom, 193. igralcem lestvice ATP in zmagal s 6:4 1:6 7:6(6). Na lestvici ATP je pridobil štirinajst mest in je ta teden na 64. mestu svetovne moške teniške lestvice.

Iz tedna v teden pa na ženski lestvici WTA napreduje Dalila Jakupović, ki je ta teden kot druga Slovenka na 81. mestu, najvišje pa še naprej ostaja Tamara Zidanšek na 70. mestu. Polona Hercog je trenutno na 86. mestu a se ji ob dobrem nastopu v Pekingu obeta napredek med 80 najboljših igralk sveta. Ta teden je odlično začela nastope na močnem turnirju v Pekingu, ki ima nagradni sklad 8,3 mio $. Po dveh zmagah v kvalifikacijah je v prvem krogu glavnega turnirja s 6:2 6:1 premagala Američanko Coco Vandeweghe, v drugem krogu pa jo čaka obračun s četrto nosilko, Francozinjo Caroline Garcia. Pretekli teden je bil poseben tudi za Tamaro Zidanšek, ki je prvič v karieri stopila na zmagovalno stopničko WTA turnirja dvojic. S soigralko Olgo Danilović sta osvojili turnir v Taškentu (250.000 $). V finalu sta s 7:5 6:3 premagali prvi nosilki, Romunko Raluco Olaru in Irino Camelio Begu. V Taškentu je zelo dobro igrala Dalila Jakupović, ki se je uvrstila v četrtfinale, tu pa s 5:7 6:2 1:6 izgubila z vzhajajočim ruskim teniškim upom, 17-letno Anastasio Potapovo, 132. igralko sveta. V zanimivem obračunu, v katerem sta obe igralki prikazali izvrsten tenis je bila bolj zbrana Potapova, ki je zmagala po uri in 53 minutah igre, na koncu pa je bila boljša za pet točk, 91-86. Dalili se tako ni uspelo še drugič letos uvrstiti v polfinale, v katerem je nastopila aprila v Bogoti, je pa bil to njen letošnji četrti četrtfinale, ki ji je prinesel skok na rob najboljših osemdesetih igralk sveta. Jakupovićeva je letos na devetih turnirjih serije WTA dosegla enajst zmag in osem porazov, na lestvici WTA pa je od začetka leta pridobila že več kot devetdeset mest. Dalila postaja tudi vedno bolj uveljavljena igralka v konkurenci dvojic in tudi v Taškentu je nastopila v četrtfinalu. S soigralko, Belorusinjo Vero Lapkovo sta se pomerili z našo Tamaro Zidanšek in Srbkinjo Olgo Danilović ter izgubili s 5:7 4:6.

Uspešen teden je tudi za našimi mladinci in mladinkami, ki so se izkazali na mednarodnem mladinskem turnirju ITF četrtega ranga na Velem Lošinju. Živa Falkner in Filip Jeff Planinšek sta bila finalista v posamični konkurenci, Jan Kupčič pa je osvojil turnir dvojic. Planinšek je v polfinalu s 6:4 6:1 premagal Hrvata Nikolo Bašića, Falknerjeva pa je v slovenskem obračunu s 6:3 6:1 premagala Majo Makorič. Živa je nato v finalu igrala z Madžarko Amarisso Kiaro Toth in izgubila s 5:7 3:6. Nasprotnik Planinška je bil drugi nosilec, Čeh Andrew Paulson, ki je bil boljši s 6:1 6:4. V konkurenci dvojic sta turnir osvojila Jan Kupčič s soigralcem iz Hrvaške Miletom Matićem. V finalu sta s 6:1 6:4 premagala Hrvata Karla Suevicha in Nikolo Bašića. Planinšek je na mladinski svetovni teniški lestvici pridobil 47 mest in se prvič v karieri uvršča med najboljših 300 mladincev sveta, ta teden je kot najvišje uvrščen Slovenec na 284. mestu. Napredoval je tudi Kupčič, ki je pridobil 63 mest in se kot drugi Slovenec uvršča na 489. mesto. Vedno višje pa je tudi 16-letna Živa Falkner. Ta teden je kot druga Slovenka na 161. mestu.
Na Velem Lošinju so dobro nastopili tudi Maetka Komac, Marija Vičič in Blaž Vidovič, vsi trije so bili namreč četrtfinalisti.

Zanimivo pa je bilo tudi v Kopru, kjer so se v torek končali mastersi. V mlajših kategorijah se je turnirjev udeležila večina najboljših igralcev lestvice TS, slabša udeležba pa je bila v starejših kategorijah, a je to razumljivo, saj veliko mladincev in članov nastopa na mednarodnih turnirjih. Zmagovalca članskega mastersa sta Domen Gostinčar (ŽtkMb) in Tina Cvetkovič (Šdtšr). Gostinčar je v polfinalu s 6:3 6:1 premagal Gašperja Bezjaka (Br-Mb), Benjamin Beliš (SGrad) pa je v drugem polfinalu s 6:1 6:7(5) 6:3 izločil Žigo Drobniča (Zklub). V finalu je slavil Domen Gostinčar z rezultatom 6:2 6:4. Med članicami je v polfinalu Moni Potrč (ŽtkMb) presenetila prvo nosilko Tino Kristino Godec (AsLit), v drugem polfinalu je Tina Cvetkovič s 6:4 2:6 6:3 premagala domačinko Lian Benedejčič (LukaKp). Turnir je zanesljivo osvojila Tina Cvetkovič, ki je v finalu zmagala s 6:1 6:0.
V starostni kategoriji do 16 let sta masters osvojila Miha Vetrih (SlGradec) in Alja Belinger (Šplus). Pri fantih sta se za zmago borila 1. nosilec Aljaž Jeran (Radom), ki je polfinalu s 6:2 7:5 premagal Bora Artnaka (AsLit) in nepostavljeni Vetrih, ki je bil v drugem polfinalu s 6:3 6:2 boljši od drugega nosilca Žige Kovačiča (Ptuj). V tesnem finalnem obračunu je bil s 7:5 7:6(1) boljši Vetrih, ki je tako na najboljši mogoč način zaključil sezono, potem, ko je bil do letošnjega poletja osem mesecev odsoten iz teniških igrišč zaradi hude poškodbe roke, ki jo je zadobil v prometni nesreči. Pri dekletih je z uvrstitvijo v finale in na koncu tudi z zmago presenetila Alja Belinger (Šplus), ki je v polfinalu s 5:7 6:3 7:5 premagala prvo nosilko Tjašo Klevišar (Tr-Kr), druga finalistka pa je bila Tara Gorinšek (Ptuj) ki je s 6:4 6:1 premagala drugo nosilko Tajo Lončarič (Ptuj). Finalni obračun je s 6-4 6-3 dobila Belingerjeva.

Končan je tudi masters do 12 let. Tu sta bila najboljša Žiga Švec pri dečkih in Ana Tara Praček pri deklicah. Prvi nosilec Žiga Švec (Mu-So) je v polfinalu s 7:5 6:0 premagal Luko Videnoviča (Tr-Kr), četrti nosilec Mak Mikovič (Jaki) pa je bil v drugem polfinalu s 6:7(1) 6:4 6:2 boljši od Vida Moharja (Grosuplje). Finalni obračun je zanesljivo dobil prvi igralec lestvice TS do 12 let Švec, ki je Mikoviča premagal s 6:0 6:3. Pri deklicah sta se v finale uvrstili nepostavljena Ana Thaler (TK-CC), šesta igralka lestvice TS, ki je po prvi nosilki Vraničarjevi v polfinalu s 6:7(4) 6:3 6:4 premagala še četrto nosilko Nalo Kovačič (ŽtkMb) in tretja nosilka Ana Tara Praček (LukaKp), ki je v drugem polfinalu s 6:2 6:1 izločila drugo nosilko Lijo Mumlek (ŽtkMb). V finalu je s 6:2 6:1 slavila domačinka Pračkova.
V Kopru so nastopili tudi najmlajši v starostnih kategorijah 8-11 let. Več kot 100 otrok se je potegovalo za pokale v mini in midi tenisu ter tenisu do 10 in 11 let. Ti so loparje vihteli v soboto in nedeljo. Turnir je obiskal tudi predsednik Teniške zveze Slovenije g. Marko Umberger, ki je pohvalil organizacijo prireditve in podelil priznanja in pokale najmlajšim. Na zadnjem turnirju sezone so bili najboljši: mini tenis dečki - Patrik Semenič (Gibi), mini tenis deklice - Una Grubešič (Krško), midi tenis dečki Luka Jermaniš (LukaKp), midi tenis deklice Veritsa Yaneva (Brežice), tenis do 10 let - Mai Winterleitner (Maja), tenis do 10 let deklice - Zala Bizjak (Celje), tenis dečki do 11 let - Svit Suljič (Tabre), tenis deklice do 11 let - Eva Šifrer (Medvode).

Zadnji v Kopru nastopajo dečki in deklice v starostni kategoriji do 14 ter fantje in dekleta v starostni kategoriji do 18 let. Dečki in deklice nastopajo v popolnih zasedbah, torej najbolje uvrščeni igralci lestvice TS v tej starostni kategoriji. V polfinale so se uvrstili Bor Artnak (AsLit), Vanja Joksovič (TKMed), Aljaž Kirbiš (Radom) in Lun Obrul (Celje). Pri deklicah so polfinalistke Petja Drame (ŽtkMb), Eva Muller Uhan (Tc-Lj), Ana Lanišek (Radom) in Pia Marija Rebec (Tc-Lj). Pri fantih in dekletih do 18 let najboljših ni bilo, v polfinale pa so se uvrstili Gašper Oblak (Ltc), Jan Kupčič (ŽtkMb), Enej Berghaus (Br-Mb) in Anej Levpušček (Domžale). Pri dekletih so polfinalistke Noka Jurič (ŽtkMb), Mia Kukovič (ŽtkMb), Lian Benedejčič (Luka Kp) in Alja Belinger (Šplus). Polfinalni in finalni obračuni so bili v torek, o zmagovalcih pa bomo poročali prihodnji teden.

pripravil: Bojan Matevžič