''Bil sem tik pred tem, da se upokojim''

16.11.2016
MADRID, ŠPANIJA - Olimpijski prvak Marc Lopez je bil osmimi leti na pragu upokojitve, ko ga je pod okrilje vzel njegov dober prijatelj in nekdanji prvi igralec sveta Rafael Nadal.

Marca Lopeza teniška javnost pozna predvsem kot dobrega prijatelja Rafaela Nadala, s katerim se od leta 2009 občasno udeležujeta turnirjev dvojic. Urnik je odvisen predvsem od nekdanje številke ena, čigar prioriteta so še vedno turnirji posameznikov, na katerih je Lopez večkrat prisoten v Nadalovi loži ob drugih rednih spremljevalcih, kot so Toni Nadal, Francisco Roig in Albert Costa.

Prav Nadalu gre levji delež zaslug, da je njegov občasni sparing partner še vedno prisoten v svetu profesionalnega tenisa. Lopez je do leta 2004 veljal za obetavnega španskega tenisača. Pri 22 letih se je uvrstil v polfinale ATP turnirja v Stuttgartu in se zavihtel na 106. mesto lestvice ATP, kar je njegova najboljša uvrstitev.

Španec se je nato znašel v slepi ulici. Napredka ni bilo, frustracije so se nabirale, v domači zvezi so bili nad njegovimi rezultati odkrito razočarani. V sezoni 2008, v kateri je njegov rojak s teniškega prestola po letih garanja izrinil Rogerja Federerja, je pri komaj 26 letih resno razmišljal o upokojitvi.

''Izgubil sem strast do tenisa,'' je za El Periodico povedal Lopez. ''Nisem užival v potovanjih. Ko si 200. igralec sveta, je vse skupaj bolj zapleteno. Občutek sem imel, da sem zamudil vlak,'' se dogodkov izpred osmih let spominja Lopez. Takrat je na njegova vrata potrkal Nadal.

''Potegnil me je na stran in vprašal, če bi v sezoni 2009 skupaj igrala dvojice. Osvojila sva turnir (Doha 2009, op. a.), kar me je gnalo, da nadaljujem vsaj še eno leto. Marsikaj mi je uspelo, zahvaljujoč Nadalu. In bilo je vredno. Skoraj sem se upokojil, zdaj pa je za mano najboljša sezona,'' je dodal Španec, ki v navezi s Felicianom Lopezom igra na zaključnem turnirju v Londonu.

V sezoni 2010 sta z Nadalom osvojila Masters v Indian Wellsu, naslednjo sezono sta drugič osvojila Doho. Da jima je puščavski turnir pisan na kožo, sta potrdila leta 2012, ko sta znova osvojila Indian Wells. Medtem ko se je Nadal z Novakom Đokovićem boril za prvo mesto na lestvici ATP, je Lopez osvajal lovorike v navezi z Marcelom Granollersom in Felicianom Lopezom. Pred letošnjimi olimpijskimi igrati je znova združil moči z Nadalom in skupaj za osvojila zlato kolajno v Riu!

''Bilo je zelo težko in napeto. Rafa je bil nadvse motiviran. V Rio ni pripotoval v dobri formi in imel je težave z zapestjem. Zaradi odpovedi iger v Londonu je vložil ogromno truda. Mislil sem, da z mano ne bo osvojil zlata. Bilo je neverjetno. Videl sem, kaj vse je naredil, da je premagal bolečino in utrujenost, saj je igral tako med posamezniki kot dvojicami. Zaradi pritiska ga je bilo stresno gledati,'' je povedal Lopez. ''On je unikaten igralec. Malo takšnih na svetu in v teniški zgodovini. Ni se rodil kot igralec dvojic, a igra z njim te navdaja z neverjetno samozavestjo. Imel sem veliko srečo, da sem igral z najboljšim možnim partnerjem in to izkorsitil. Če Fernando Verdasco ne bi odpovedal, ne bi igral z njim,'' je zaključil olimpijski prvak.

pripravil: Ž. J.