Bojana Kavčič in Matej Tušak: Vrhunski rezultat zahteva težke treninge in številna odrekanja!

01.02.2014
Na povabilo TZS sta se mama Blaža Kavčiča, Bojana in priznani slovenski športni psiholog dr. Matej Tušak soočila s kopico mladih tekmovalcev in njihovimi starši ter trenerji.

Kotiček za igralce oz. »players corner« je bil drugi dan obračuna Davisovega pokala med Slovenijo in Portugalsko zaseden že uro pred začetkom dvoboja dvojic. Izkušnje, znanje, modrost in nasveti, so bili del pogovora s človekoma, ki sta življenje namenila športu. Bojana Kavčič je bila nekdaj izjemna alpska smučarka, zaradi lastnih izkušenj je znala prisluhniti sinu Blažu, a nikdar ga ni v ničesar silila. »Mislim, da je šlo pri Blažu za zaresno športno kariero že od začetka. On je vedno želel biti boljši od ostalih, zato ga z možem nikdar nisva prepričevala naj hodi na treninge, naj vztraja. Seveda so prišli tudi slabi trenutki, predvsem v obdobjih slabših rezultatov. Takrat v zraku ni bilo dobre energije, ampak mi smo vedeli, da kriza pride in tudi gre. Doma smo se vedno dobro razumeli in, če je bilo potrebno, se o tenisu sploh nismo pogovarjali.«

Sedanja vloga staršev pri razvoju mladih teniških igralcev se razlikuje od časov, ko je generacija z Blažem Kavčičem in Grego Žemljo rastla in kasneje opozorila nase z odličnimi rezultati. Bojana Kavčič: »Še danes se pri nas doma oglasijo starši teniških igralcev in nas sprašujejo o tem in onem. Jaz jim rada pomagam in povem svojo zgodbo, o odnosih, ki jih gojimo z Blažem, o tem kako smo reševali težave…ipd. Sama takrat nisem imela koga vprašati, saj slovenski tenis ni beležil takšnih rezultatov kot danes. So se pa mnogi, predvsem slovenski trenerji od takrat veliko naučili, zato menim, da v Sloveniji imamo dober strokoven kader.«

Teniški svet vsebuje treninge, turnirske dvoboje in prosti čas. Vsa vzgoja in odnos do življenja pa se začne doma, med štirimi stenami, kjer morajo otroci najti toplino in podporo. Dr. Matej Tušak dodaja:« Starši morajo otroka vzgajati v poštenem in delavnem duhu. Otrok mora vedeti, kaj je prav, kaj lepo, kaj pravilno… Vse do 12 leta se otroku da izoblikovati v osebnost, kasneje pač težje. Vse dobro je pri otrocih potrebno pohvaliti, vse negativno pa nikdar dopustiti. Tenis je individualen šport in vse preveč je težav pri reševanju osebnostnih in športnih kriz. Starši morajo otrokom pomagati, jih učiti, denimo teniški trenerji pa so »teroristi«. In morajo biti, kajti zelo težko je doseči vrhunski rezultat. In samo tisti, ki zmorejo prek težkih treningov in številnih odrekanj, se lahko nadejajo vrhunskih rezultatov.« Dokaz o tem so besede Bojane Kavčič: »Redkim uspe. Mi vidimo tiste, ki jim je uspelo, a ne vidimo 90% tistih, ki so propadli. Otroku je potrebno pomagati in dobesedno ne »težiti«. Doma mora vedno najti mirno okolje in toplino. Le takrat se lahko rešujejo težave. Včasih te premagajo čustva, zato je dobro naslednji dan še enkrat premisliti in se odločiti. Blaž je denimo kmalu želel iti v tujino, a ker je navezan na družino, bi to pomenilo, da moramo vsi spakirati in se preseliti. No, nam to ni ustrezalo in smo ostali doma, njemu pa preprečili, da je bilo po njegovo. Izkazalo se je, da smo imeli kar prav.«

Precej je bilo govora o teniškem razvoju mladih igralcev, vlogi trenerjev in staršev. Vse preveč je primerov neprijaznega obnašanja športnikov, nesmiselnih vlog staršev in neopaznih vlog trenerjev. Dr. Tušak pravi: »Otroci bodo mnogokrat delali tako, da osvojijo čustva tistih, ki imajo nad njim avtoriteto. Prav zato je težko staršem, če se prelevijo v vlogo trenerjev. Otroci v njih ne vidijo trenerjev, ampak očeta in mamo, nekoga, ki mu potožijo, se mu zaupajo. Zato morajo starši poskrbeti za pravilen osebnosti razvoj, trenerji pa držijo pod nadzorom trening. Zelo pomembno je, da starši naučijo otroke kako sprejeti poraze, kako se soočiti s krizo, kako reševati težave. Še bolj pomembno pa je, da smo otrokom vedno v oporo. Četudi je denimo otrok najboljši v nekem športu, mora vedeti, kakšne so osebnostne vrednote, kaj je prav in kaj ni. Zaradi športnih uspehov, mu nikdar ne smemo dopustiti, da zanemari poštenja, prijaznosti, spoštovanja…«

 

Pripravil: L.S. (vir: TZS)

foto: Vid Ponikvar/SPORTIDA  

Oceni:
Deli z ostalimi:

Komentarji

POVEŽITE SE Z NAMI

ANKETA

Kje kupujete teniško opremo ?


ostale ankete