Bor Artnak do četrtega letošnjega naslova, petega skupno

12.09.2018
Naš trenutno najtrofejnejši igralec v starostni kategoriji do 14 let, Litijan Bor Artnak je letošnjo odlično serijo nastopov konec tedna kronal z zmago na 8. Intesa Sanpaolo Bank Junior Slovenia Open , ki je v izvrstni organizaciji TK Koper potekal v športnem parku Bonifika.

Na turnirju je nastopilo 93 dečkov in 69 deklic, med njimi tudi večina naših najboljših štirinajstletnikov. Bor Artnak, ki na lestvici Tennis Europe trenutno zaseda 20. mesto in je tudi v igri za nastop na zaključnem mastersu je gladko opravil z vsemi nasprotniki in se zasluženo veselil četrtega naslova letos in petega v karieri. Artnak je na poti do zmage v četrtfinalu s 6:0 6:4 premagal Finca Oliverja Byskato, nato pa v polfinalu s 6:3 6:2 še 3. nosilca, Hrvata Ivana Sodana. V finalu je zanesljivo, s 6:3 6:1 premagal tudi drugega nosilca turnirja, Avstrijca Jana Kobierskega. Izkazal se je tudi Mariborčan Aljaž Kirbiš, ki je v četrtfinalu s 6:2 6:4 premagal Andreja Nedića iz Bih, v polfinalu pa nato s 7:5 3:6 3:6 izgubil s Kobierskim.
Pri dekletih se je najbolje z uvrstitvijo v četrtfinale odrezala Mariborčanka Petja Drame. Tu jo je s 6:4 6:4 zaustavila druga nosilka, Srbkinja Andreja Obradović.
V konkurenci dvojic sta se v finale uvrstila Matic Križnik in Tim Kušter, v polfinalu pa sta srečanje nasprotnikoma predala Aljaž Kirbiš in Jan Kobierski . Križnik in Kušter sta finalno srečanje izgubila. S 6:4 6:0 sta ju premagala Ukrajinec Artem Dzhurdza in Romun Eric David Verdes.
Uspešni sta bili z uvrstitvijo v finale tudi Ula Jamar in Ana Lanišek, a sta tudi oni v finalu morali premoč priznati nasprotnicama. Skandinavki, Švedinja June Bjork in Finka Stella Remander sta bili boljši s 6:3 7:5.

Lep uspeh je na mladinskem turnirju ITF drugega ranga v Pragi dosegla Domžalčanka, 16-letna Pia Lovrič. V četrtfinalu je zmagala četrtič na turnirju in se prvič v karieri uvrstila v polfinale turnirja drugega ranga. Za uvrstitev v polfinale je s 6:3 6:3 premagala Čehinjo Lindo Fruhvirtovo (1045). V polfinalu je igrala s prvo nosilko, špansko vrstnico Marto Custic in izgubila z 2:6 0:6. Za Lovričevo je bil to četrti nastop na turnirjih drugega ranga, dosegla pa je devet zmag in doživela štiri poraze. Dvakrat je bila letos tudi že četrtfinalistka. Na svetovni mladinski teniški lestvici je pridobila 65 mest in se povzpela na 221. mesto.

Dober turnir je tudi za Koprčanko Metko Komac, ki se je na turnirju drugega ranga v Novem Sadu uvrstila v četrtfinale. Tu je s 5:7 3:6 izgubila z domačinko Andjelo Jocović, pomembno zmago pa je dosegla v drugem krogu, ko je s 6:4 6:3 izločila prvo nosilko turnirja, Rusinjo Mario Timofeevo, 60. mladinko sveta. V Novem Sadu sta nastopila tudi Filip Jeff Planinšek in Živa Falkner, poslovila pa sta se v drugem krogu.

V članski konkurenci se je na turnirju ITF v Zagrebu dobro odrezala Kaja Juvan, ki se je uvrstila v četrtfinale, tu pa po poškodbi stegenske mišice sicer dokončala dvoboj s 24-letno Rusinjo Olgo Doroshino, 249. igralko lestvice WTA, a ga izgubila z 1:6 6:0 3:6. Kaja je po uspešnih nastopih v Bagnatici in Zagrebu na lestvici WTA pridobila 51 mest in se prvič v karieri uvršča med najboljših 200 igralk na svetu. Ta teden je na 191. mestu.

Dobro je zaigrala na turnirju ITF v Trstu (15.000 $) tudi Ljubljančanka Manca Pislak. Pislakova je v prvem krogu s 6:2 6:1 izločila našo Anjo Gal, v drugem pa v še enem slovenskem obračunu s 7:5 6:4 Niko Radišič. V četrtfinalu je nato s 4:6 5:7 izgubila z Italijanko Alice Matteuci.

Na domačih igriščih je konec tedna v Novem mestu in Mariboru potekalo odprto prvenstvo do 18 let. Pri fantih je v Mariboru med posamezniki slavil Gašper Bezjak (Branik), ki je v finalu s 6:3 6:2 premagal nepostavljenega, nekoliko presenetljivega finalista, Samuela Pateta (Portovald). V konkurenci dvojic sta bila najboljša Sebastian Dominko in Gal Emeršič Potočnik (ŽtkMb), ki sta v finalu s 6:2 6:1 premagala Pateta in Tima Rangusa (Pvald).
Dekleta so nastopala v Novem mestu. V polfinale so se uvrstile Karolina Siročič (Šplus), Pia Poglajen (AsLit), Nejla Memić (ŽtkMb) in Lina Božičnik (Maja). V nadaljevanju je Poglajnova s 6:3 6:1 premagala Siročičevo, Božičnikova je bila s 6:4 7:5 boljša od Memićeve. Finalni obračun je dobila Pia Poglajen, ki je Lino Božičnik premagala s 6:1 6:2. Turnir dvojic sta osvojili Lina Božičnik in Pia Poglajen. V finalu sta s 6:7 6:1 10:5 premagali Mio Kukovič (ŽtkMb) in Karolino Siročič.

S tekmami tretjega kroga se je končala prva moška članska liga v kateri je nastopalo osem ekip. Zadnji krog je prinesel zanimive obračune v obeh skupinah. V derbiju skupine B je ekipa TK Terme Ptuj s 4:3 premagala ekipo TD Slovan in osvojila prvo mesto v skupini B. Še bolj zanimivo je bilo v skupini A, kjer sta bili v igri za napredovanje v play off ekipi TK Spin Medvode in TK Luka Koper. Medvodčani so nalogo opravili z odliko in ekipo TK Konjice premagali s 6:1 ter si zagotovili tri točke, o njihovi usodi, obenem pa tudi svoji, pa so v Mariboru odločali igralci TK Luka Koper. Ti so namreč potrebovali vsaj točko za uvrstitev v play off, na koncu pa so osvojili celo dve. Ekipo ŽTK so premagali z rezultatom 4:3. V play off so se tako uvrstile ekipe TK Terme Ptuj, TD Slovan, ŽTK Maribor in TK Luka Koper in konec tedna se nam na 4. Energetika Maribor play offu ekipnih tekmovanj v Mariboru obeta zanimiv boj za naslov državnega prvaka.

Poleg članov se bodo za naslov najboljšega potegovali dečki in deklice v ligi do 14 let, članice v prvi ženski članski ligi in veterani. Tekme play offa bodo v soboto na igriščih ŽTK in Branika, vsi finalni obračuni pa v nedeljo v Ljudskem vrtu.

Pomemben dogodek za Prekmurce pa se je zgodil v soboto v Murski Soboti. V Fazaneriji, kjer domuje TK Murska Sobota, so namreč odprli novo teniško dvorano s tremi peščenimi igrišči, ki s petimi zunanjimi zaokrožuje teniški center. Prizadevni člani TK Murska Sobota so pripravili celodneven dogodek v katerega je bil vključen soboški teniški podmladek in lepo število teniških rekreativcev, ki so prišli z vseh koncev Prekmurja. Krst, ki so ga ob otvoritveni slovesnosti s spodbudnimi besedami pozdravili Aleksander Jevšek, župan MOMS, Marko Umberger, predsednik TS in Iztok Škraban, predsednik TK MS, so z ekshibicijsko tekmo začinili prav župan Murske Sobote, Marino Kegl, eden najboljših gluhih teniških igralcev na svetu, Gregor Krušič, direktor TS in Andreja Klepač, ki je skupaj s Španko Mario Jose Martinez Sanchez, trenutno četrta na svetu v konkurenci parov. In kaj nas še čaka ta teden?

V Kopru poteka še letošnji zadnji mednarodni turnir pri nas, turnir Tennis Europe v starostni kategoriji do 12 let. Pri dečkih nastopajo vsi najboljši slovenski igralci, pri deklicah manjka Ela Nala Milić. Napredovanje v drugi krog so si zagotovili Luka Videnovič, Mark Iztok Lunder, Žiga Vehovec, Tim Strel, Matic Hribar, Marko Požonec, Peter Marn in Lukas Marjanovič. Presenetljivo je že v prvem krogu izpadel naš prvi igralec do 12 let Žiga Švec. Z 2:6 6:4 6:3 ga je premagal Francoz Clement Angelisanti. Pri deklicah so bile v prvem krogu uspešne Katarina Stefanija Mrvar, Tinkara Vraničar, Lija Mumlek, Ana Thaler, Alja Šenica, Ana Tara Praček, Zala Vnuk in Michelle Pernat.
Turnirja TE v Kopru so konec tedna popestrili najmlajši v kategorijah 8-11 let. Nastopilo jih je več kot sedemdeset, najboljši v posameznih kategorijah pa so bili: mini tenis dečki - Bine Jurečič (Grosuplje), mini tenis deklice - Lili Štusaj (Sl.Gradec), midi tenis dečki - Peter Škundrič (ŽTKMb), midi tenis deklice - Veritsa Yaneva ( Brežice), tenis do 10 let dečki - Mai Winterleitner (Maja), tenis do 10 let deklice - Ema Hrnčič (Bobi), tenis do 11 let dečki - Žiga Vehovec (Proten), tenis do 11 let deklice - Katarina Mrvar (Šentjur).
V Vrsarju poteka mednarodni turnir Tennis Europe do 14 let s številno slovensko udeležbo. Pri deklicah so v prvem krogu zmagale Eva Muller Uhan, Ella Hojnik in Ivona Ahčan. Pri dečkih sta bila uspešna kvalifikant Nejc Škorjanc in Maj Premzl.

Seveda pa bomo z zanimanjem spremljali tudi nastope naših najboljših igralcev in igralk. Uspešno sta jih začela Tamara Zidanšek na WTA turnirju v Hirošimi (250.000 $), kjer je v prvem krogu s 6:2 6:4 premagala Avstralko Arino Rodionovo in Blaž Kavčič v Šanghaju, kjer je na ATP Challengerju (75.000 $) v prvem krogu s 6:1 5:7 6:0 premagal Kanadčana Filipa Peliwa. Žal je bila v prvem krogu Hirošime neuspešna Polona Hercog. S 4:6 6:1 6:3 jo je izločila Tajvanka Su Wei Hsieh.

Mladinci nastopajo v Mostarju in Tirani, zaenkrat so uspešni Maks Lukman, Kim Žižek, Noka Jurič in Zala Ule.

pripravil: Bojan Matevžič