Bor Artnak in Brina Šulin zmagovalca turnirjev do 14 let

21.02.2018

Ne zgodi se vsak teden, da slovenski teniški igralci in igralke krojijo vrh tudi na največjih profesionalnih turnirjih, a prav tega smo se veselili pretekli teden. Aljaž BEDENE je tretjič v karieri zaigral v finalu ATP turnirja, po Chenaju leta 2015 in Budimpešti 2017 mu je tokrat to uspelo v Buenos Airesu. Klub finalnemu porazu s šestim igralcem sveta, Avstrijcem Dominicom Thiemom je z dosežkom lahko več kot zadovoljen, saj je na poti do finala izločil kar dva top 50 igralca, 3. nosilca, Španca Alberta Ramosa Vinolasa in 4. nosilca Argentinca Diega Schwartzmana. Finale mu je prineslo 130 ATP točk, ki so ga na lestvici ATP dvignile za osem mest in je ta teden pristal na 43. mestu, kar je njegova najvišja uvrstitev v karieri, s tem pa je tudi izenačil najvišjo uvrstitev kateregakoli Slovenca na tej lestvici, leta 2013 je bil tako visoko Grega Žemlja. Aljaž bo odlično formo poskušal izkoristiti ta teden v sosednji Braziliji, kjer bo na turnirju serije 500 z nagradnim skladom 1.695.000 $ v prvem krogu igral z Avstrijcem Andreasom HAIDERJEM MAURERJEM. Ta nastopa z zaščiteno uvrstitvijo zaradi poškodbe in je ta trenutek šele na 417. mestu lestvice ATP.

Vedno bolje pa na turnirjih serije WTA med dvojicami nastopa Andreja KLEPAČ, ki se je s stalno partnerico, Španko Mario Jose MARTINEZ SANCHEZ uvrstila v finale turnirja v Dohi. To je bil njun drugi finale letos.

V egiptovskem Sharm El Sheikhu je po daljšem času na zmagovalni podij stopila Nastja KOLAR, ki je osvojila turnir ITF z nagradnim skladom 15.000 $.
Potem, ko je v drugem krogu s 6:1 6:3 premagala 19-letno domačinko Lamis ALHUSSEIN ABDEL AZIZ (WTA 936) in je bila v četrtfinalu s 6:3 6:2 boljša od 8. nosilke, 22-letne Belgijke Helene SCHOLSEN (514) se je v polfinalu za prvi finale letos borila s 1. nosilko, 26-letno Rusinjo Anno MORGINO (340). Kolarjeva je bila prepričljivo boljša in je slavila s 6:3 6:2. V finalu je igrala z 19-letno, nepostavljeno Tajko Bunyawi THAMCHAIWAT (534). Ta je nazadnje nastopila na ITF turnirju v Indiji (15.000 $) v decembru in ga tudi osvojila, še na dveh turnirjih pred tem pa je bila polfinalistka. Gre za odlično mlado igralko, ki je bila leta 2016 na 35. mestu mladinske svetovne teniške lestvice. No tokrat je bila Kolarjeva prepričljivo boljša in je zmagala z rezultatom 6:2 6:4.
Za Kolarjevo je bil to že peti zaporedni turnir v Sharm El Sheikhu, na prvem turnirju sredi januarja se je uvrstila v polfinale, na naslednji treh pa je izpadla v drugem krogu. Kolarjeva je osvojila peti turnir v karieri, zadnjega pred tem leta 2014. Sezono 2017 je končala na 449. mestu lestvice WTA, trenutno pa je uvrščena mesto nižje. V sezoni 2017 je nastopila na 24 turnirjih na katerih je zabeležila 48 zmag in 24 porazov, od tega kar 46 zmag na turnirjih z nagradnim skladom 15.000 $. Kolarjeva je bila leta 2014 že na 178. mestu ženske svetovne teniške lestvice, a ji tega mesta ni uspelo zadržati ali izboljšati, temveč je vsako leto nekoliko nazadovala. Najnižje je bila leta 2017, ko je bila na 700. mestu, a je lansko sezono odigrala dokaj dobro in se na letvici povzpela za 250 mest, več pa ji, zaradi malega števila točk, ki jih prinašajo turnirji z najnižjim nagradnim skladom, ni uspelo. Je pa zmaga lep obet in dobra napoved za sezono 2018.

V obdobju, ko poskuša odlične rezultate na mladinskih turnirjih ITF izkoristiti in si boljše izhodišče priigrati na lestvici WTA pa je 17-letna Ljubljančanka Kaja JUVAN. S posebnim povabilom, tega ji je zagotovila agencija, ki jo zastopa in skrbi za njen razvoj, je nastopila v kvalifikacijah WTA turnirja v Budimpešti. To je bil njen prvi nastop na turnirjih tega ranga. Juvanova na lestvici WTA trenutno zaseda 488. mesto, njena nasprotnica pa ni bila vrstnica ali katera od mladih prihajajočih igralk temveč kar 22 let starejša, izkušena 39-letna švicarska levičarka Patty SCHNYDER, trenutno 151. igralka sveta, leta 2005 pa je bila najvišje na 7. mestu lestvice WTA. Schnyderjeva, ki je v karieri osvojila 11 turnirjev WTA med posameznicami in 5 med dvojicami, je bila letos neuspešna v kvalifikacijah OP Avstralije, še dvakrat je izgubila v drugem krogu turnirjev ITF, prav tako v Avstraliji. Glede na razvoj dogodkov v srečanju prvega kroga je Juvanova izpustila priložnost za zmago v prvem nizu, ko je imela štiri set žoge, na koncu pa izgubila podaljšano igro z 9-11. Drugi niz je nato dobila s 6:4 , v tretjem pa je bila ponovno boljša Švicarka, ki je zmagala s 6:3. Srečanje je trajalo 1 uro in 54 minut, Juvanovi je nasprotnici odvzela servis petkrat, sama ga je izgubila enkrat več, od tega kar trikrat v tretjem nizu. V sicer izenačenem srečanju je bila na koncu Schnyderjeva boljša za 9 točk (99-90).

Na domačih igriščih je ta teden potekalo odprto prvenstvo za dečke in deklice v starostni kategoriji do 14 let. V Mariboru je v A turnirju za dečke zmagal Bor ARTNAK (AsLit), 1. nosilec in trenutno 2. igralec lestvice TS. V finalu je s 6:2 6:1 premagal tretjega nosilca Tristana FLANDRA (Radom).
Artnak, ki ni nastopil na letošnjem državnem prvenstvu, je pa lansko sezono končal z zmago na mastersu in letošnjo začel z zmago na odrtem prvenstvu v Domžalah prevzema primat med štirinajstletniki in na prvem mestu lestvice TS resno ogroža Celjana Luna OBRULA.
Zmagovalec B turnirja, ki je potekal v Ljubljani je Mark BERNARD (Tr-Kr). V finalu je s 6:3 6:4 premagal Nikolasa CARJA (Ltc).
Deklice so prav tako igrale v Ljubljani. V obračunu 1. in 2. nosilke turnirja je bila boljša prvopostavljena Brina ŠULIN (Radom), ki je v finalu s 6:0 6:0 premagala klubsko soigralko Mašo VIRIANT. Šulinova je v polfinalu s 6:1 6:4 izločila Ulo JAMAR (Tc-Lj), Viriantova je bila s 4:6 6:2 6:0 boljša od Eve MULLER UHAN (Tc-Lj).

Tudi ta teden bo pestro na mednarodnih turnirjih saj bo v igri kar nekaj slovenskih članov in članic ter mladink in mladincev. Poleg Aljaža BEDENETA bo na turnirju ATP nastopi Blaž KAVČIČ , ki bo zaigral na turnirju serije 250 v francoskem Marseillu. V prvem krogu bo njegov nasprotnik 53. igralec lestvice ATP, 30-letni Nemec Misha ZVEREV. To bo njuno drugo medsebojno srečanje na turnirjih ATP, leta 2011 je bil v Zagrebu boljši Blaž. Žreb je za Kavčiča dokaj ugoden, saj Zverev na začetku sezone ni v najboljši formi, na zadnjih štirih turnirjih je izpadel v prvem krogu, v letošnjem letu pa je zabeležil vsega eno zmago in sicer na prvem nastopu v Brisbanu.
V Brazilijo pa se je po nove točke za letvico WTA odpravila Tamara ZIDANŠEK, naša v tem trenutku druga igralka na lestvici WTA. Na turnirju z nagradnim skladom 25.000 $ v Curitibi je morala v kvalifikacije, ki jih je začela z gladko zmago 6:1 6:0 nad 23-letno nerangirano Američanko Andreo DUVA. V drugem krogu kvalifikacij, turnir se igra na pesku, je Zidanškova, ki je 1. nosilka kvalifikacij, igrala z deveto postavljeno Argentinko Paulo ORMAECHEA (WTA 642). Tudi v drugo je bila uspešna. Zmagala je s 6:2 6:3in se uvrstila v glavni turnir.
Na ženskih ITF turnirjih z nagradnim skladom 15.000 $ bosta nastopili tudi Nina POTOČNIK, ki bo točke lovila v Antalyi in Veronika ERJAVEC, ki se je nove točke in izkušnje odpravila nabirat v Hammamet.
Na ženskem WTA turnirju dvojic bosta v Dubaju, vsaka s svojo soigralko, nastopili Katarina SREBOTNIK in Andreja KLEPAČ. Srebotnikova bo s soigralko Shuko AOYAMA iz Japonske igrala proti prvima nosilkama Ekaterini MAKAROVI in Eleni VESNINI, Klepačevo in MARTINEZ SANCHEZOVO pa čaka obračun s Hao Ching CHAN iz Kitajskega Tajpeja in Zhaoxuan YANG.
Dobro je nastope na Futuresu v Antalyi začel Mike URBANIJA, ki je v kvalifikacijah 15.000 $ vrednega turnirja dvakrat zmagal, obakrat je moral odigrati tri nize, za uvrstitev v glavni turnir pa bi moral premagati še Srba Marka MILADINOVIĆA. To mu ni uspelo, srbski igralec je bil boljši s 6:2 6:2.
Na mladinskem ITF turnirju 5. ranga v Antalyi bo po uspešnih nastopih v kvalifikacijah v glavnem turnirju nastopil Maj TOMAC, na turnirju 4. ranga v nemškem Cadolzburgu pa so v glavnem žrebu Matic DIMIC, Mark ANDREJIČ GOLJAR, Gašper BEZJAK, Pia LOVRIČ in Tina CVETKOVIČ. Na Poljskem bo na mladinskem ITF turnirju 5. ranga nastopila Tara GORINŠEK.

Tenis Slovenija že sprejema prijave za rekreativno-veteransko državno prvenstvo dvojic, ki bo 24. marca 2018 v ljubljanskem športnem centru Muillenium v BTC-ju. Prijave so mogoče do 15. marca oz. do zapolnitve igralnih mest.

pripravil: Bojan Matevžič