Bor Artnak osvojil turnir do 14 let v Tirani, Lun Obrul klonil v finalu

18.04.2018

Dalila Jakupović, 27-letna Jeseničanka, se je v glavnem mestu Kolumbije, Bogoti, prvič v karieri uvrstila v polfinale WTA turnirja z nagradnim skladom 250.000 $ in s tem dosegla uspeh kariere. Kot zadnja igralka se je neposredno uvrstila v glavni žreb turnirja, nato pa po vrsti premagala Američanko Alison Riske (WTA 93) s 6:2 6:2, z enakim izidom Bolgarko Elitso Kostovo (188) in v četrtfinalu s 6:3 3:6 6:1 še drugo članico elitne stoterice, drugo nosilko turnirja, Poljakinjo Magdo Linette (69). Ker je turnir motil dež in je bil organizator v zaostanku s programom je morala po dveh urah igre v četrtfinalu na igrišče še enkrat, ko je v polfinalu igrala s Španko Laro Arruabarrena (79). Ta je svoje četrtfinalno srečanje odigrala dan prej, tako da je izkoristila svežino in polfinale dobila s 6:1 6:2. Po polfinalnem obračunu je morala Jakupovićeva na igrišče še tretjič v istem dnevu, tokrat s soigralko iz Rusije Irino Kromachevo s katero sta nastopili v polfinalu konkurence dvojic. Izziv je bil dovolj velik, na drugi strani sta bili polfinalna nasprotnica Lara Arruabarrena in Priscilla Hon, tako da je Jakupovićeva našla dovolj moči za še eno odlično predstavo in s Kromachevo sta slavili s 3:6 6:3 12-10 ter se uvrstili v finale. Tudi tu sta zanesljivo slavili. S 6:3 6:4 sta premagali Kolumbijko Mariano Duque Marino in Argentinko Nadio Podorsko ter osvojili turnir dvojic.
Za Jakupovićevo, ki postaja vedno bolj priznana igralka in zaželena soigralka dvojic je to drugi naslov med dvojicami na turnirjih serije WTA in deseti v karieri nasploh. Jakupovićeva je na profesionalnem turnirju prvič nastopila leta 2008, ko jo prvič najdemo tudi na lestvici WTA na 990. mestu. Do polfinala v Kolumbiji je v glavnih žrebih profesionalnih turnirjev odigrala 451 tekem in zabeležila 240 zmag in 211 porazov. V Bogoti je šele sedmič nastopila na turnirju serije WTA, skupaj je odigrala 13 tekem in šestkrat zmagala ter sedemkrat izgubila, tri zmage od šestih pa je dosegla prav v Bogoti. V karieri je petkrat stala na zmagovalni stopnički turnirjev ITF med posameznicami in osemkrat med dvojicami, osvojila pa je tudi dva turnirja dvojic serije WTA. V Bogoti je na svoj finančni konto dodala 17.650 $, na lestvici WTA pa pridobila 11 mest in se ta teden kot druga Slovenka uvršča za Polono Hercog, ki je na 75. mestu, na 130. mesto, le mesto za doslej najboljšo uvrstitvi na lestvici v karieri.

Počasi a zanesljivo se najboljši stoterici teniških igralk bliža tudi 20 letna Konjičanka Tamara Zidanšek. Tamara je letos v izjemni formi, kar je potrdila na ITF turnirju z nagradnim skladom 25.000 $ v Santa Margheriti Di Puli na Sardiniji, kjer je še drugi teden zapored osvojila turnir. Tokrat je v finalu s 6:1 7:6(4) premagala Francozinjo Mirtylle Georges, 189. igralko lestvice WTA, na turnirju pa nasprotnicam ni oddala nobenega niza.
Tritedenske nastope na Sardiniji je sijajno zaključila, število osvojenih ITF turnirjev pa povišala na šestnajst. Finalno srečanje je še enkrat več pokazalo, da je tenis, ki ga igra Zidanškova precej nad nivojem tenisa, ki ga igrajo igralke na turnirjih tega ranga, a tudi, da se v njeno igro zaenkrat prikrade še vse preveč nihanj, ki jo še vedno oddaljujejo od tako željene najboljše stoterice teniških igralk sveta. Kljub temu jo v prihodnje upravičeno pričakujemo na močnejših turnirjih, kjer se deli tudi bogatejša denarna in točkovna pogača, seveda pa se igra tudi še kvalitetnejši tenis. Tamari je zmaga na turnirju na lestvici WTA prinesla napredek za 20 mest s čemer se kot tretja Slovenka ta teden uvršča na 143. mesto in s tem le še 11 mest zaostaja za svojo najboljšo uvrstitvijo v karieri. Tamarin niz nastopov je izjemen saj je na zadnjih 29 tekmah zabeležila 27 zmag in le dva poraza, ob tem pa osvojila tri turnirje z nagradnim skladom 25.000 $, še po enkrat pa je bila finalistka in polfinalistka. Trenutno imamo tako na WTA turneji tri zelo vroče igralke in nasmiha se priložnost, da bomo po skoraj petnajstih letih med najboljšo stoterico ponovno spremljali tri Slovenke. Nazadnje so bile v TOP 100 istočasno uvrščene Katarina Srebotnik, Tina Pisnik in Maja Matevžič.

Da pa za uspehe na mednarodni sceni ne skrbijo le dekleta so ta teden poskrbeli mladi igralci in igralke na turnirjih Tennis Europe v starostnih kategorijah do 14 in do 16 let. Litijan Bor Artnak je osvojil turnir do 14 let v Tirani. Potem, ko je v polfinalu s 6:3 6:4 premagal Srba Nikolo Jovanovića, je tudi v finalu zaigral odlično in z 2:6 6:2 6:2 premagal Francoza Lea Clauzelo, ki je v drugem krogu izločil Tristana Flandra. Artnak je slavje v Tirani naredil popolno z osvojitvijo naslova v konkurenci dvojic, kjer je igral s soigralcem Matijo Samardžićem.

Na dobri poti k novi zmagi je bil tudi Celjan Lun Obrul na turnirju do 14 let v Vinkovcih, kjer se je uvrstil v finale. V četrtfinalu je s 7:5 6:2 premagal Avstrijca Matthiasa Ujvarya, v polfinalu pa je bil s 6:4 6:3 boljši od 3. nosilca, Hrvata Patrika Jurine. V finalu je igral s 6. nosilcem Slovakom Petrom Benjaminom Privaro in izgubil z 0:6 2:6. Po zmagi na turnirju v Antalyi prejšnji mesec je bil to prvi Lunov poraz in s tem prekinjena serija enajstih zaporednih zmag. Na istem turnirju je z nastopi v četrtfinalu končal Aljaž Kirbiš, ki je s 3:6 1:6 izgubil s Slovakom Petrom Nadom. V konkurenci dvojic sta v finalu nastopila Maj Premzl in Aljaž Kirbiš, ki sta bila v polfinalu s 6:2 7:6(6) boljša od češke dvojice Daniel Blazka in Jan Hrazdil. V finalu sta ju nato s 6:1 6:4 premagala Slovaka Matej Palco in Peter Benjamin Privara.

Na turnirju Tennis Europe do 16 let v Pančevu sta v polfinalu turnirja dvojic izgubila Gal Emeršič Potočnik in Sebastian Dominko. S 7:5 6:4 sta ju premagala 1. nosilca, Ukrajinca Artem Podorozhnyi in German Samofalov.

Ob odličnih nastopih naših igralcev in igralk, ki navdušujejo na mednarodnih turnirjih, je bilo ta konec tedna pestro tudi na igriščih po Sloveniji saj je v Ljubljani potekal članski turnir, v Kopru, Ljubljani in Mariboru so se za nastop v finalnem turnirju na RR turnirjih borili dečki in deklice do 14 let, najmlajši pa so prve izkušnje nabirali prav tako v Mariboru.

Na članskem turnirju v Ljubljani sta se v finale uvrstila Tino Kovačič (ŽtkMb), ki je v polfinalu s 4:6 6:2 6:4 premagal Žigo Drobniča (Zklub) in Zvonimir Orešković (Radom), ki je bil v drugem polfinalu s 6:1 1:6 6:2 boljši od Mihe Okorna (MaxLj). V finalu je slavil Kovačič, ki je zmagal s 7:6(4) 6:4.
Pri članicah je nastopilo samo osem igralk. V finalu smo spremljali obračun igralk ŽTK Maribor Mie Kukovič in Noke Jurič. Kukovičeva je v polfinalu s 6:2 6:1 premagala Lucijo Ulčakar (Maja), Juričeva je bila s 6:0 6:0 boljša od Leeloo Obrul (Celje). V finalu je bila Juričeva prepričljivo boljša in je slavila s 6:1 6:1.

Najmlajše je gostil Branik Maribor. Zmag so se na posameznih turnirjih veselili: mini tenis deklice - Maruša Jarc (Hoče), mini tenis dečki - Aljaž Štor (ŠdLok), midi tenis deklice - Karolina Trnkovski (Koper), midi tenis dečki - Aljaž Štor (ŠdLok), tenis do 10 let deklice - Zala Bizjak (Celje), tenis do 10 let dečki - Timi Rodošek (Br-Mb), tenis do 11 let deklice - Michelle Pernat (ŽtkMb) in tenis do 11 let dečki - Nerej Vidovič Benedičič (ŽtkMb).

Na mednarodnih turnirjih ta teden spremljamo Aljaža Bedeneta, ki je v prvem krogu ATP turnirja serije 1000 v Monte Carlu premagal Mirzo Bašića in je nato igral s 1. nosilcem in desetkratnim zmagovalcem tega turnirja Rafaelom Nadalom, kjer po pričakovanju ni imel možnosti.

Na ATP Challengerju v Sarasoti (100.000 $) je Blaž Rola v prvem krogu igral z Italijanom Andreo Arnaboldijem in se kot 8. nosilec prebil v osmino finala.

Na Futuresu v Antalyi (15.000 $) sta bila v kvalifikacijah uspešna Tom Kočevar Dešman in Mike Urbanija, slednji je v finalu kvalifikacij s 7:6(4) 6:0 izločil Nika Razborška. Uspešno je kvalifikacije na ITF turnirju v tunizijskem Hammametu (15.000 $) opravila Pia Čuk.

Kar devet mladincev in mladink pa ta teden nastopa v glavnem žrebu mladinskega ITF turnirja 5. ranga v Subotici.

pripravil: Bojan Matevžič