Copil o ponudbi prirejanja izidov: ''Grozili so mi s smrtjo''

27.11.2014
ARAD, ROMUNIJA - Romunski tenisač Marius Copil je prek družabnega omrežja Facebook prejel ponudbo, da proti plačilu 30.000 evrov izgubi en niz. Poskus prirejanja je prijavil Enoti za teniško integriteto (TIU), nato so mu grozili s smrtjo.

Marius Copil je 24-letni romunski tenisač, ki večinoma igra na turrnirjih serije Challenger, kjer naj bi redno prihajalo do prirejanja rezultatov. Tekmovanja nižjih kategorij so za kršitelje, ki koordinirajo prirejanje izidov, privlačna zaradi finančne stiske, ki jo preživljajo številni tenisači. Prav zato naj bi bila korupcija na obračunih serije Futures in Challenger občutno večja kot na turnirjih višjega ranga.

Turnirji nižjega ranga so za potencialne goljufe zanimivejši, saj so denarne nagrade manjše, veliko igralcev pa se iz dneva v dan bori za svoj obstoj. Ko tenisač z denarnimi nagradami ne more plačati potovanj, nastanitve, trenerja in drugih nepogrešljivih članov ekipe, lahko ponudba, s katero lahko v enem nizu zasluži tudi 30.000 evrov, hitro postane zelo privlačna. Marius Copil se je skušnjavi uprl.

''Tiste, ki jih ujamejo, bi morali suspendirati do konca življenja. Nimajo spoštovanja do športa in so strahopetci. V Miamiju sem dobil ponudbo za prirejanje izida. Nekdo me je kontaktiral na Facebooku in mi ponudil 30.000 evrov, če izgubim en niz. Ponudbo sem takoj prijavil. Če ne prijaviš in ugotovijo, da so te kontaktirali, si v težavah. Zbrisal sem Facebook račun. Vsi, ki trenutno obstajajo, so lažni. Zbrisal sem ga zato, ker sem prejemal grda sporočila, žaljivke in celo grožnje s smrtjo,'' je povedal Copil in pojasnil razliko med finančno podporo romunske in avstralske teniške zveze.

''Leta 2009 sem bil na turnirju v Cremoni, kjer sem se v polfinalu pomeril z Bernardom Tomicom, ki je bil uvrščen na 170. mesto lestvice ATP. Jaz sem bil uvrščen nekje okrog 200. mesta. Ali veste, koliko ljudi je bilo z njim? Šest! Jaz sem imel samo trenerja. To je razlika. Povedal mi je, da ima kartico avstralske teniške zveze, s katero je zapravil 1.5 milijona dolarjev. Kartica ni imela limita! Kot mladinec je podpisal pogodbo s podjetjem Nike. Če bi bil uvrščen med 50. in 100. mestom, bi dobival 300.000 evrov na leto. Če bi bil uvrščen znotraj top 50, bi dobival 600.000 evrov na leto. Jaz sem dobil 15.000 dolarjev (12.000 evrov, op. a.) in 20 % gre mojemu menedžerju. To vam pove vse o naših pogojih,'' je dodal 24-letnik.

Slovenci niso izjema


Prirejanje izidov je problem, ki pesti vsa največja športna tekmovanja na svetu, a tenis je v tem pogledu med najprivlačnejšimi, saj je rezultat dokaj lahko prirediti, medtem ko je krivdo praktično nemogoče dokazati. Februarja lani naj bi bil prirejanja rezultatov na turnirju v Zagrebu osumljen Blaž Kavčič, vendar se je zgodba izkazala za neresnično! Agent slovenskega tenisača je takrat razkril, da je predstavnik organizacije ATP Kavčiča povabil na izobraževalni pogovor, ki tenisače poduči, kakšne objave pred dvoboji ne sodijo na socialna omrežja.

Direktor Teniške zveze Slovenije Gregor Krušič je pred dvema letoma spregovoril o ponudbi, ki jo je dobil eden najboljših slovenskih tenisačev. ''Slovenski reprezentant Blaž Kavčič mi je dejal, da je do njegovih hotelskih vrat prišel igralec, ki se je hotel dogovoriti za njun dvoboj naslednjega dne, češ da ima čez nekaj ur že rezerviran letalski polet. Seveda mu Kavčič ni nasedel in ga naslednji dan premagal. Vendar od tedaj na naše igralce mnogi gledajo drugače ali se jim celo smejijo v brk, češ, ta pa ni naš ...'' je Krušiča pred dvema letoma citiral spletni portal Delo.si.

Epicenter v nižjih kategorijah


Na turnirjih serije Challenger večinoma nastopajo igralci uvrščeni od 50. pa tja do 250. mesta na lestvici ATP. Prav ti igralci so najglasnejši kritiki distribucije denarnih nagrad, ki največjim zvezdnikom, kot so Roger Federer, Rafael Nadal in Novak Đoković, omogoča, da samo z nastopom na turnirju zaslužijo več milijonov evrov. ''Federer je letos prvič zaigral v Brisbanu in organizatorji so mu samo za nastop ponudili 1.6 milijona dolarjev,'' je potožil Cipol.

Pred dnevi je Enota za teniško integriteto (TIU) doživljenjsko suspendirala 22-letnega Morgana Lamrija, ki naj bi poskušal vplivati na rezultate in sodeloval na športnih stavnicah. Francoski sodnik je večinoma sodil na obračunih serije Futures in Challenger, kljub prepovedi, na katero se ne bo pritožil, pa vztraja, da je nedolžen. ''Ne morem verjeti, da so me brez zaslišanja proglasili za krivega. Tenisači zame niso samo igralci, temveč tudi dobri prijatelji. Z njimi sem se pogovarjal o življenju, prijateljih, družini. Očitno mislijo, da smo govorili o prirejanju rezultatov. Tega nikoli nisem počel. Tako kot vsak Francoz sem stavil za zabavo, in sicer z zneski od 1.5 evra do 124 evrov. To ni veliko,'' je pojasnil Lamri.

Julija so v Melbournu aretirali šest osumljencev prirejanja rezultatov, na tapeti pa so bili ponovno udeleženci turnirjev nižjih kategorij. ''Prirejanje rezultav v nobenem športu ni tako lahko kot v tenisu. Potrebuješ samo enega igralca. Možnosti so neskončne,'' je realno oceno stanja podal Richard Ings, strokovnjak za doping.


pripravil: Ž. J.

foto: zimbio.com

 

Oceni:
Deli z ostalimi:

Komentarji

POVEŽITE SE Z NAMI

ANKETA

Kje kupujete teniško opremo ?


ostale ankete