Denar je sveta vlada: tri milijone dolarjev za dva obračuna

20.01.2015
AUCKLAND, NOVA ZELANDIJA - Karl Budge, direktor Heineken Opna v Aucklandu, je spregovoril o tem, zakaj je na turnir težko privabiti največje teniške superzvezdnike, še posebej če ta poteka le teden dni pred začetkom Grand Slama. Tako kot vedno se vse vrti okoli denarja.

Na letošnji izvedbi turnirja v Aucklandu, ki ga je dobil kvalifikant Jiry Vesely, se je poznala odsotnost zvenečih imen iz teniškega sveta, saj na Novo Zelandijo ni pripotoval noben tenisač prve deseterice lestvice ATP. Turnir serije 250 je na sporedu teden dni pred začetkom uvodnega Grand Slama sezone za OP Avstralije in v tem času se tenisači posvečajo piljenju forme in pripravam na Melbourne. V vlogi prvega nosilca v Aucklandu je zaigral Ernests Gulbis, 13. igralec sveta, ki je izpadel v drugem krogu. Odločitev za nastop na turnirju pa, kot se je izkazalo, ni bila najboljša, saj je Latvijca v prvem krogu OP Avstralije po petih nizih in štirih ubranjenih zaključnih žogicah izločil domači ljubljenec Thanasi Kokkinakis.

Medtem ko je turnir v Aucklandu minil v senci pričakovanj pred spektaklom v Melbournu, se je teniških zvezdnikov v prvih dneh novega leta trlo v Dohi, Brisbanu in Chennaiju. Doha je zaradi finančnega zaledja ene od najmočnejših držav na svetu v priviligiranem položaju, saj si organizatorji zlahka privoščijo, da na turnir privabijo Rafaela Nadala in Novaka Đokovića, medtem ko je v preteklosti v tej arabski državici sezono začenjal tudi Roger Federer. Švicar je v zadnji dve sezoni krenil v Brisbanu, kjer so mu organizatorji za nastop plačali 800.000 ameriških zelencev. Za zmago na turnirju, na katerem je moral premagati štiri nasprotnike, pa je prejel pičlih 10 odstotkov omenjenega zneska, tj. 80.000 dolarjev (glej: tabela desno).

Auckland posluje z zelenimi številkami


Čeprav v Aucklandu ni bilo Đokovića, Federerja ali Nadala, pa gre za enega redkih turnirjev serije 250, ki konstantno posluje v zelenih številkah. S turnirjema ASB Classic (WTA) in Heineken Open (ATP) so zaslužili približno milijon dolarjev, medtem ko je turnir v Sydneyju, ki je potekal istočasno, pridelal dva milijona dolarjev izgube. ''Lepo je, če na turnirju nastopajo tenisači prve deseterice. Dandanes je zelo drago, če hočeš na turnir serije 250 pripeljati najboljše igralce in to si lahko privoščijo le redki. Večina najboljših igralcev ne bo igrala v tednu pred začetkom Grand Slama, razen če govorimo o ogromni količini denarja,'' je povedal komentator Robbie Koenig.

Na turnirjih v Aucklandu in Sydneyju so zaigrali le štirje tenisači najboljše dvajseterice. Mednje sodi Kevin Anderson, ki se v Aucklandu vedno dobro počuti. ''Grand Slami so vrhunec našega športa in igralci hočejo biti 100-odstotno pripravljeni nanje. Ponavadi si teden pred začetkom privoščim počitek, vendar sem vesel, da sem odigral nekaj obračunov,'' je povedal Južnoafričan. Odstotnost zvenečih imen je dodatno pojasnil direktor turnirja Karl Budge. ''Ni dvoma, da so se denarni skladi v zadnjih petih letih močno povečali. Pred dvema letoma mi ni bilo potrebno plačati dveh igralcev v top 30. Če danes hočem kateregakoli igralca iz top 30, ga moram plačati. Tako pač je, še posebej, če imaš na drugi strani turnirje z večjimi denarnimi nagradami. Tenisač, ki izgubi v prvem krogu Brisbana, zasluži več kot četrtfinalist v Aucklandu,'' je povedal Budge in dodal, da se organizatorji v deželi tam spodaj ne morejo primerjati z azijskim trgom. ''Turnirji v Aziji ne potekajo po običajnem poslovnem modelu. Financiani so s strani vlade ali zasebnih investitorjev in s tem ne moremo tekmovati,'' je dodal Budge.

Megalomanski zneski in razsipavanje z milijoni


Prepad med največjimi zaslužkarji, ki lahko z nastopom na enem turnirju, in to ne glede na rezultat, zaslužijo več kot tenisač najboljše stoterice v celotni sezoni, so poskušali zmanjšati s povečanjem denarnih nagrad na največjih turnirjih. S tem so največ pridobili tenisači, ki izpadejo v prvih krogih tekmovanja (za primerjavo: leta 2012 je tenisač za poraz v prvem krogu OP Avstralije prejel 20.800 dolarjev, letos pa ta številka znaša 34.500).

Pravemu razmetavanju denarja smo bili priča na lanskoletni izvedbi mednarodne teniške lige IPTL, kjer so organizatorji v želji po največjih zvezdnikih na široko odprli denarnice. Čeprav se tenisači pogosto pritožujejo, da je sezona predolga, so decembra kot po tekočem traku romali v Azijo, kamor so jih privabili bajni zaslužki. Nadal, ki je udeležbo kasneje odpovedal, bi za tri odigrane obračune moral prejeti tri milijone dolarjev. Namesto njega je vskočil Federer, a le pod pogojem, da za tri milijone zelencev odigra le dva obračuna. Organizatorji so, kakopak, sprejeli pogoje zmagovalca 17 turnirjev za Grand Slam.

Letošnja izvedba OP Avstralije ima še enkrat večji denarni sklad, kot ga je imela leta 2007. Podobnemu zgledu sledijo tudi drugi največji turnirji. Najboljši tenisači pa to, razumljivo, s pridom izkoriščajo.


pripravil: Ž. J.

foto: Facebook
 

Oceni:
Deli z ostalimi:

Komentarji

POVEŽITE SE Z NAMI

ANKETA

Kje kupujete teniško opremo ?


ostale ankete