Deset prvih igralcev sveta, ki nikoli niso osvojili Roland Garrosa

21.04.2015
LJUBLJANA, SLOVENIJA - OP Francije je bilo v teniški zgodovini neosvojljiva trdnjava za številne vrhunske igralce, ki so po koncu kariere našli svoje mesto v teniškem hramu slavnih.

Novak Đoković bo na letošnjem Roland Garrosu poskušal dopolniti karierni Grand Slam, potem ko je kar trikrat v zadnjih štirih letih moral na osrednjem igrišču Philippe Chatrier priznati premoč Rafaelu Nadalu. Srbski tenisač je na prvem mestu lestvice ATP preživel več kot 140 tednov in zbral lovorike na vseh preostalih velikih turnirjih, z izjemo OP Francije, kjer so bili v preteklosti nemočni tudi številni drugi velikani teniške igre.

Pete Sampras polfinale (SF) 1996
John McEnroe finale (F) 1984
Boris Becker polfinale (SF) 1987, 1989, 1991
John Newcombe četrtfinale (QF) 1965, 1969
Jimmy Connors polfinale (SF) 1979, 1980, 1984, 1985
Patrick Rafter polfinale (SF) 1997
Stefan Edberg finale (F) 1989
Marat Safin polfinale (SF) 2002
Lleyton Hewitt četrtfinale (QF) 2001, 2004
Andy Roddick četrti krog (4R) 2009

 

1. PETE SAMPRAS


''Pistol Pete'' je do vzpona Rogerja Federerja veljal za najboljšega tenisača vseh časov. Nekdanji rekorder po številu osvojenih turnirjev za Grand Slam (14) in tednih na prvem mestu lestvice ATP (286) ni nikoli zaigral v finalu največjega peščenega turnirja, najbolje pa mu je kazalo v sezoni 1996, ko ga je v polfinalu v treh nizih premagal kasnejši zmagovalec Jevgenij Kafelnikov (7:6, 6:0, 6:2). V letih 1992 do 1994 je trikrat izpadel v četrtfinalu, v zadnjih sezonah sicer nadvse bogate kariere pa se je vedno poslovil v prvem oziroma drugem krogu turnirja. Samprasu posledično nikoli ni uspelo osvojiti kariernega Grand Slama, kar je njegov navečji primanjkljaj v neuradnem boju za naziv najboljšega tenisača vseh časov.

Samprasova igra je temeljila na močnem začetnem udarcu, ki ga je pospremil z neubranljivim volejem. Peščena podlaga nevtralizira hitrost žogice, s čimer je bilo izničeno tudi Američanovo največje orožje.

2. JOHN MCENROE


Med najbolj legendarne tenisače, ki niso nikoli zmagali v Parizu, nedvomno sodi zloglasni John McEnroe. Američan se je lovoriki na Roland Garrosu najbolj približal leta 1984, ko je v finalu proti Ivanu Lendlu že vodil z 2:0 v nizih, nato pa po preobratu češkega šampiona ostal praznih rok. 

McEnroe je na prvem mestu lestvice ATP preživel 170 tednov in osvojil sedem turnirjev za Grand Slam.

3. BORIS BECKER


Podobno kot Sampras je bil na peščenem igrišču Roland Garrosa ''nemočen'' Boris Becker, danes trener Novaka Đokovića, ki je v Parizu trikrat zaigral v polfinalu (1987, 1989, 1991).

''Boom Boom'', ''Der Bomber'' in ''Baron von Slam'' je le nekaj vzdevkov, ki so se zaradi močnega servisa in odličnega občutka na mreži prijeli legendarnega Nemca, ki je bolj kot na pesku blestel na travnatih in trdih površinah.

Becker je v svoji karieri osvojil šest turnirjev a Grand Slam in na prvem mestu lestvice preživel 12 tednov.

4. JOHN NEWCOMBE


John Newcombe je za časa svoje kariere veljal za enega najboljših igralcev vseh časov. Trikratni zmagovalec OP Francije v konkurenci dvojic pa med posamezniki ni bil tako učinkovit, saj se je le dvakrat uspel uvrstiti v četrtfinale. Newcombe skupaj z Rodom Laverjem, Kenom Rosewallom in Royem Emersonom sodi v zlato generacijo avstralskega tenisa, ki je dominirala na prehodu v odprto dobo.

Newcombe je v karieri osvojil sedem turnirjev za Grand Slam in na prvem mestu lestvice preživel osem tednov.

5. JIMMY CONNORS


Jimmy Connors je slovel po svojem dvoročenm backhandu udarcu, tekmovalnem duhu in nenavadno dolgi profesionalni karieri, ki se je zavlekla v 40. leta, a zmaga na OP Francije je za Američana ostala nedosegljiva. Čeprav med njegovih osem zmag na največjih turnirjih prištevamo lovorike v Avstraliji, Londonu in New Yorku, pa je v Parizu prišel le do polfinala, in sicer v letih 1979, 1980, 1984, 1985.

Connors je v karieri osvojil rekordnih 109 turnirjev in na prvem lestvice preživel 270 tednov.

6. PATRICK RAFTER

  
Avstralski strokovnjak za igro servis/vole je prvi uspeh na turnirjih za Grand Slam, ironično, zabeležil prav na OP Francije, kjer je leta 1997 v polfinalu izgubil proti Sergiju Brugueri. Rafter, dvakratni zmagovalec OP ZDA (1997, 1998), ki je na vrhu lestvice ATP preživel samo en teden, v nadaljevanju kariere na Roland Garrosu nikoli več ni prišel dlje od tretjega kroga.  

7. STEFAN EDBERG


Tenisač, ki po mnenju nekaterih strokovnjakov poseduje najboljši vole vseh časov, je največji uspeh na OP Francije zabeležil leta 1989, ko se je v finalu pomeril s takrat 17-letnim Michaelom Changom. Po petih nizih se je zmage veselil Američan tajvanskih korenin, Edberg pa se je v nadaljevanju kariere samo še dvakrat uvrstil četrtfinale.

Šved je v karieri osvojil sedem turnirjev za Grand Slam in na prvem mestu lestvice preživel 72 tednov.

Stefan Edberg danes deluje kot trener Rogerja Federerja.

Stefan Edberg danes deluje kot trener Rogerja Federerja.

8. MARAT SAFIN


Temperamentni Rus je na dober dan lahko premagal kateregakoli tenisača na Touru, kar sta na svoji koži občutila tako Sampras kot Federer. Safin je najboljši rezultat na OP Francije zabeležil v sezoni 2002, ko je moral v polfinalu priznati premoč Juanu Carlosu Ferreru. V nadaljevanju kariere nikoli več ni prišel dlje od četrtega kroga

Safin je dvakratni zmagovalec turnirjev za Grand Slam, ki je na prvem mestu lestvice ATP preživel devet tednov. Kot zanimivost, čeprav na Roland Garrosu nikoli ni zaigral v finalu, pa je leta 1998 na pariškem pesku presenetil branilca naslova in trikratnega zmagovalca Gustava Kuertna.

9. LLEYTON HEWITT


Najmlajši prvi igralec sveta v zgodovini je na teniški sceni eksplodiral na začetku novega tisočletja in se kmalu povzpel na prvo mesto teniške lestvice. Največje uspehe je dosegal na trdi in travnati podlagi, medtem ko na OP Francije nikoli ni prišel dlje od četrtfinala (2001, 2004). Njegova zadnja zmaga na pariškem pesku sega v leto 2012, ko je prišel do četrtega kroga, zadnje tri sezone pa se je moral posloviti po uvodnem obračunu.

Hewitt je v karieri osvojil dva turnirja za Grand Slam in na prvem mestu lestvice preživel 80 tednov.

10. ANDY RODDICK


Ameriški as je svoje nasprotnike spravljal v obup z brutalnim začetnim udarcem, ki pa na peščenih igriščih še zdaleč ni bil tako učinkovit. Zmagovalec OP ZDA (2003) in trikratni finalist Wimbledona, kjer je moral vedno priznati premoč Federerju, se na Roland Garrosu nikoli ni prebil niti do četrtfinala, njegov najboljši rezultat pa je četrti krog iz leta 2009

Roddick je osvojil en turnir za Grand Slam in na prvem mestu preživel 13 tednov.


pripravil: Ž. J.

foto: Zimbio.com

Oceni:
Deli z ostalimi:

Komentarji

POVEŽITE SE Z NAMI

ANKETA

Kje kupujete teniško opremo ?


ostale ankete