Drama na Roland Garrosu: Federer preživel, Djoković ušel iz francoske zanke

05.06.2012
PARIZ, FRANCIJA - Roger Federer po petih nizih dramatičnega boja ugnal Del Potra, Novak Djoković pa se je rešil iz nemogoče situacije. Joju-Wilfriedu Tsongi je ubranil štiri zaključne žoge v 4. nizu, na koncu pa v 5. nizu rutinirano opravil svoje delo.

Kakšna drama....Roger Federer je proti 23-letnemu Juanu Martinu del Potru zaostajal za dva niza, a prišel do polfinala. Sedmič v karieri je 30-letnemu Švicarju, 16-kratnemu zmagovalcu turnirjev velike četverice uspelo preobrniti 0-2 v nizih. Še večja drama pa se je odivjala na osrednjem igrišču Philippe Chatrier, kjer je 1. igralec sveta Novak Djoković v 4. nizu ubranil štiri zaključne točke Tsongi, na koncu pa po več kot štirih urah izboril polfinale in tekmo s Federerjem. Srb je slavil s 6-1, 5-7, 5-7, 7-6 in 6-1.

Federer preobrnil obračun z del Potrom

3. nosilec, zmagovalec OP Francije 2009, se je pošteno namučil, da je izločil devetopostavljenega Argentinca, doma iz Tandila, ki mu je 'ukradel' OP ZDA pred tremi leti. Za Baselčana zmaga pomeni 31. polfinale turnirjev za Grand Slam, s tem pa se je izenačil z Jimmyem Connorsom in sta sedaj skupaj na vrhu v statistiki ''največkrat v polfinalu GS-jev''.

Del Potro je začel sijajno, dobil prva dva niza, nato pa je kontrolo na dvobojem prevzel Roger Federer

3 ure in 14 minut je trajal švicarsko-argentinski četrtfinale, Južnoameričan pa je v prvih dveh nizih kar štirikrat strl servisno igro Federerja, samo v prvem nizu trikrat. Kako je bil motiviran Delpo, izgubil je le 8 točk na svoj prvi servis in na ta način povedel 2-0 v nizih, žal pa mu je poškodba kolena preprečila, da bi dokončal delo. Argentinec je že pred turnirjem stokal, da ga ovira omenjena poškodba, na ta način pa je Federer prevzel kontrolo nad tekmo. v 23-minutnem 4. nizu je tekmeca pustil na 'ničli', več kot očitno pa je bilo, da Juan Martin nabira moči za odločilni niz. Kljub vsemu enemu najboljših tenisačev v zgodovini ni uspel parirati. Federer je zabeležil 237. zmago na turnirjih za Grand Slam, v dvobojih, ki so se odločali v petem nizu, pa ima sedaj razmerje 19-16.

Na Roland Garrosu se je Federer tretjič vrnil iz zostanka dveh nizov. Leta 2001 mu je to uspelo proti Sargsianu, leta 2009 pa je obrnil dvoboj, ko se je meril s Tommyem Haasom.

''Mislim, da so Juanu odgovarjale razmere. Tako ali tako me je čakala težka tekma. Velike težave sem imel, da sem našel ritem. Sreča, da sem našel občutek in začel igrati bolje. Moral sem se spopasti z njegovimi hitrimi returni. Kam naj serviram? Vanj? Kar sem poskušal ni uspelo. Sperminjal sem tempo, udarce, vse skupaj je prineslo rezultat. Po prvih dveh izgubljenih nizih sem bil vesel za tretjega, nato četrtega in petega. Zadnji je bil še posebej težek, saj je bil za oba zadnja priložnost'', je povedal Federer.

Del Potro ni bil preveč razočaran po porazu. ''Zadovoljen sem s svojo predstavo. Tudi v tretjem in četrtem nizu. Roger je gral vse bolje. V zadnjih treh nizih je bil veliko boljši kot na začetku. Sam nisem serviral tako kot znam. Zaradi tega sem izgubil na intenziteti. Imel sem svoje priložnosti, ki pa sem jih zapravil. Vse do prve igre 5. niza, ko sem imel brejk priložnosti, nisem imel možnosti za zmago. Za mano je odličen turnir. Dvignil sem nivo svoje igre, vzel nize in igre najboljšim tenisačem sveta'', pa je po tekmi povedal Argentinec

Novak - Mr. Match Point

Neuničljivi Novak

Najboljši teniški igralec sveta Novak Djoković se je v 4. nizu znašel v 'nemogočem' položaju, vendar ga je rešil kot se za številko 1 spodobi. Vse štiri zaključne točke Francoza je rešil, dobil tajbrejk in nato v dominantnem 5. nizu ostal v tekmi za edini naslov na turnirju za Grand Slam, ki mu še manjka. Prišli smo do ponovitve polfinala iz lanskega leta, ko je Roger Federer Srbu prekinil sijajno serijo, niz zmag, ki je trajal vse od začetka 2011.

Sam začetek dvoboja ni obetal takšne drame. Djoković je dobil uvodni del ekspresno hitro. Porabil je 21 minut in zdelo se je, da Francoz danes ne bo dorasel najboljšemu tenisču sveta. Še kako s(m)o se zmotili. Tsongi je uspelo vzpostaviti ravnotežje na terenu in parirati tekmecu. Pred fanatično domačo publiko je drugi in tretji del tekme odločil v svojo korist v samem zaključku. V že prej omenjenem 4. nizu je bil le točko od senzacije in to kar štirikrat, pa mu nikakor ni uspelo zaključiti. Vse skupaj se mu je maščevalo. Kot pravi pregovor 'kdor ne da, dobi'. 25-letni Beograjčan je tesen tajbrejk dobil s tretjo žogo za niz, v odločilnem delu srečanja pa ''pokončal' Tsongo, ki se ni zmogel več zbrati.

Jo Wilfried Tsonga se je upravičeno držal za glavo. Tekme še nekaj časa ne bo pozabil.

''Za takšne trenutke, dvoboje se živi.''

Drugič v tej sezoni je Nole 'ubil voljo' nasprotniku. V šesturnem finalu OP Avstralije Nadal ni vedel kaj ga je doletelo, Tsonga pa se je pokril z brisačo, da ublaži dejstvo, da je zapravil štiri zaključne žoge.

''Odigral sem najbolje kot sem znal in mogel. Želel bi si, da vam podarim zmago. Žal mi je, ker mi ni uspelo'', je rekel Tsonga gledalcem na Philipe Chatrieru.

Novak je sledil tekmecu in dejal, da na žalost le eden zmaga, drugi pa izgubi. ''Jo je bil boljši nasprotnik večji del dvoboja, jaz pa sem rešil štiri 'match pointe'. Ne vem, kako mi je to uspelo'', je povedal Srb, kasneje pa na novinarski konferenci dejal: ''To je tenis. To so trenutki in tekme, za katere se živi. Tsonga je odigral sijajno in se hranil z energijo s tribun. Vedel sem, da mu ne smem pustiti, da se vrne v igro. V nekaterih trenutkih sem delal neverjetne napake. V najbolj pomembnih trenutkih nisem hotel čakati na njegove napake. Naredil sem to, kar sem moral. Ostal sem mentalno trden in verjel v svoje udarce. Jasno je, da so mi pomagale izkušnje iz prejšnjih takšnih dvobojev'', je pojasnil Nole ter se obrnil še na polfinale s Federerjem.

''Od prvega trenutka bom moral biti agresiven, zelo osredotočen in prepričan v zmago. Roger je igralec, ki hoče imeti dvoboj pod nadzorom, ga kontrolirati. Poskušal bom ostati blizu osnovne črte in mu vsiliti svoj stil.''