Državna prvaka do 16 let Gal Emeršič Potočnik in Petja Drame, do 12 let pa Marko Retelj in Nala Kovačič

16.01.2019
V senci prvega grand slama sezone OP Avstralije je zelo pestro na domačem parketu, kjer so se končala nekatera državna prvenstva.

Trenutna slovenska teniška številka ena pri dekletih Tamara Zidanšek je na OP Avstralije v Melbournu Sloveniji prinesla prvo zmago. V prvem krogu je s 7:5 6:3 premagala drugo avstralsko igralko, 24-letno Dario Gavrilovo, trenutno 41. igralko sveta. Srečanje v katerem je Tamara prikazala izvrsten tenis je trajalo uro in tričetrt, Tamara pa je ob zelo dobrem serviranju nasprotnici zabila skupaj 30 winnerjev in naredila samo 23 neprisiljenih napak. Gavrilova je dosegla 18 winnerjev in naredila 38 neprisiljenih napak. Kljub šestnajstim možnostim za break je Avstralka izkoristila samo dve, Tamara je izkoristila štiri od sedmih. Na koncu je bila v osvojenih točkah boljša s 83-74. Odločilen break je Tamara v prvem nizu dosegla v dvanajsti igri, v kateri je Gavrilovi odvzela servis, v drugem nizu pa je do odločilnega breaka prišla v četrti igri in to prednost je nato obdržala do konca. Tamara je tako dosegla prvo zmago v novi sezoni, Gavrilovi pa je prizadejala tretji zaporedni popraz v uvodnih nastopih letos. Tamaro čaka težko delo v drugem krogu, ko bo njena nasprotnica četrta nosilka Japonka Naomi Osaka.

Po pričakovanjih pa sta v prvem krogu izgubila Aljaž Bedene in Dalila Jakupović. Našega najboljšega igralca je s 6:4 6:1 6:4 premagal četrti igralec sveta, Nemec Aleksander Zverev. 29-letni Ljubljančan je v Avstraliji nastopil šestič in še šestič izgubil v uvodnem nastopu. Srečanje je trajalo uro in petinpetdeset minut, Zverev pa je bil precej uspešnejši pri začetnem udarcu. Aljažu je servis odvzel šestkrat, sam ga je izgubil dvakrat. Še posebej je šepal Aljažev drugi servis katerega izkoristek je bil samo 24 % (8-33). Zverev je v tekmi dosegel 35 winerjev, Aljaž 19, bolj izenačena pa sta bila v neprisiljenih napakah. Nemec jih je vknjižil 31, Aljaž 24. To je bil za Bedenta še tretji poraz v uvodnem nastopu v letošnji sezoni.

Brez zmage pa na OP Avstralije ostaja tudi Dalila Jakupović za katero je bil to prvi nastop v glavnem žrebu tega turnirja. S 6:3 6:0 jo je v vsega 53 minutah premagala 27. nosilka, Italijanka Camila Giorgi. Dalila je ob treh asih naredila kar sedem dvojnih napak, na svoj drugi servis pa je osvojila zgolj dve točki. V srečanju si je priigrala dve priložnosti za break, ki ju ni izkoristila. Italijanka je dosegla sedem asov, imela odličen izkoristek prvega in drugega servisa, ob dvanajstih winnerjih pa je naredila samo 14 neprisiljenih napak. V osvojenih točkah je bila na koncu boljša z 58-29. Dalilo zdaj čaka še nastop v konkurenci dvojic, kjer igra v paru z Rusinjo Irino Kromachevo.

Na igriščih ŽTK Maribor se je končalo dvoransko državno prvenstvo 2019 v starostni kategoriji do 16 let. Oba naslova sta ostala doma, državna prvaka pa sta postala Gal Emeršič Potočnik in Petja Drame (ŽtkMb).
Gal Emeršič Potočnik se po slabši sezoni 2018 vrača na vrh med igralci do 16 let, v mlajših kategorijah pa je bil že finalist državnega prvenstva do 12 let ter dvoranski in poletni državni prvak do 14 let. V finalu posameznikov je s 6:3 7:5 premagal leto dni mlajšega Bora Artnaka (AsLit), ki je že letos, v prvi sezoni nastopanja v tej konkurenci, med najresnejšimi kandidati za najvišja mesta na lestvici do 16 let. Trenutno sicer na lestvici zaseda osmo mesto. V polfinalu je s Emeršič Potočnik s 6:1 7:6(5) premagal prvega nosilca Aljaža Jerana (Radom). Artnak je v polfinalu izločil vrstnika Maja Premzla (ŽtkMb), od katerega je bil boljši s 6:3 6:3.
Med dekleti sta za popoln uspeh domačink poskrbeli članici domačega kluba ŽTK Nika Strašek in leto dni mlajša Petja Drame. V finalu je bila boljša Drametova, trenutno deveta igralka lestvice TS do 16 let, ki je finalni obračun dobila s 6:4 6:1 in tudi ona napovedala boj za vrh lestvice že v letošnji sezoni.
Mariborčani so prevladovali tudi v konkurenci dvojic. Med fanti sta naslov državnih prvakov osvojila Gal Emeršič Potočnik in Sebastian Dominko (ŽtkMb), ki sta v finalu s 7:5 6:1 premagala še dva Mariborčana, Maja Premzla (ŽtkMb) in Aljaža Kirbiša, ki sicer nastopa za Radomlje. Med dekleti sta naslov državnih prvakinj osvojili Ljubljančanka Pia Marija Rebec (Tc-Lj) in Radomeljčanka Brina Šulin. S 6:3 7:6(5) sta premagali Tajo Lončarič (Ptuj) in Niko Strašek (ŽtkMb).

Dečki in deklice v starostni kategoriji do 12 let so na državnem prvenstvu nastopali na igriščih TK Šport plus v Ljubljani. Naslova državnih prvakov sta osvojila Marko Retelj (Otočec) in Nala Kovačič (ŽtkMb). Marko Retelj, drugi igralec lestvice TS v tej starostni kategoriji je v finalu s 6:2 4:6 7:5 premagal četrtega nosilca Luko Albrehta (TK-CC) in se prvič v karieri veselil naslova državnega prvaka. Pri deklicah je slavila prva nosilka in prva igralka Slovenije v tej starostni kategoriji, Nala Kovačič. V finalu je s 6:2 7:5 premagala četrto nosilko Evo Cikajlo (Radom).
V konkurenci dvojic sta med dečki naslov državnih prvakov osvojila Maksim Despotovič in Matic Hribar (TK-CC). V finalu sta s 6:2 7:5 premagala Svita Suljića (Tabre) in Žigo Šeška (AsLit). Pri deklicah sta državni prvakinji Julija Bogatin (LukaKp) in Eva Cikajlo (Radom). V boju za naslov sta bili s 6:2 3:6 10:7 boljši od Nale Kovačič in Zale Vnuk (TK Talent). Pokale in priznanja sta najboljšim podelila podpredsednik TS Miran Kraševec in direktor TS Gregor Krušič.

Na mednarodnem prizorišču je prejšnji teden na mladinskem ITF turnirju 4. ranga v Beogradu izvrstno nastopil Slovenjgradčan Miha Vetrih. Trem zmagam v kvalifikacijah je dodal še tri zmage v glavnem turnirju in se uvrstil v polfinale. V četrtfinalu je s 6:3 6:7(3) 6:2 premagal Hrvata Borno Devalda, 569. igralca lestvice ITF in se je v polfinalu nato pomeril s srbskim kvalifikantom Vanjo Dobrnjaćem, ki je v četrtfinalu izločil prvega nosilca iz Kanade Luko Vukovića. Dobrnjać je bil tokrat premočan tudi za Vetriha. Zmagal je z rezultatom 6:2 6:1. Vetrih doslej na mednarodnih turnirjih ITF ni nastopal veliko, zato mu je odličen rezultat prinesel napredovanje na mladinski svetovni lestvici za 438 mest. Ta teden se uvršča na 830. mesto.

V Bratislavi sta mladinski turnir dvojic ITF 2. ranga osvojili naši igralki Živa Falkner in Pia Lovrič. Bili sta četrti nosilki turnirja, na poti do zmage pa sta v polfinalu s 6:2 6:4 izločili tudi prvi nosilki Čehinjo Kristyno Lavickovo in Slovakinjo Nino Stankovsko. V finalu sta s 6:1 6:3 premagali Poljakinjo Aleksandro Julio Jelen in Čehinjo Marketo Panackovo. Obe sta napredovali na lestvici ITF. Pia Lovrič je ta teden 148., Živa Falkner pa 169. mladinka sveta.

Na igriščih TA Breskvar v Ljubljani in TK As v Litiji je konec tedna potekal turnir za najmlajše v starostni kategoriji 8-11 let. V vseh kategorijah je nastopilo 130 igralcev in igralk. V soboto so nastopili v tenisu do 11 let in v MIDI tenisu, v nedeljo pa še v MINI tenisu in tenisu do 10 let. Starejše je v soboto gostila TA Breskvar, zanesljiv zmagovalec turnirja dečkov do 11 let pa je bil domačin Svit Suljić (TABre), ki je v finalu s 6:0 premagal Patrika Semeniča (Gibi). Turnir deklic do 11 let je osvojila Ana Stojneva (MaxLj), ki je bila v finalu s 6:3 boljša od Emme Hrnčič (Bobi). TK AS Litija je gostil dečke in deklice v MIDI tenisu. Vse nastopajoče je pogostil sponzor turnirja, Don don d.o.o., ki je poskrbil za izvrstne krofe. V konkurenci dečkov je turnir v MIDI tenisu osvojil Peter Škundrič (ŽtkMb), ki je bil v finalu z 2:0 boljši od Marka Škundriča (ŽtkMb). Pri deklicah zmagoviti niz na turnirjih v MIDI tenisu nadaljuje Veritsa Yaneva iz Brežic. Tokrat je v finalu z 2:0 premagala Uno Grubešić (TK Krško). V nedeljo so v Ljubljani nastopali igralci in igralke v mini tenisu. Pri deklicah je slavila Nika Kožuh (Maja), ki je v finalu z 2:0 premagala Saro Kovačevič (Maja). Pri dečkih je zmagal Mark Škundrič (ŽtkMb), ki je bil v finalu z 2:1 boljši od Lukasa Šušteriča (Brežice). Dečki in deklice do 10 let so nastopali v Litiji. Pri deklicah je zmagala Veritsa Yaneva (Brežice). V finalu je s 6:1 premagala Tajo Juvan (AsLit). Pri dečkih je bil najboljši Martin Kolarič (Pvald), ki je v finalu s 6:1 premagal Petra Škundriča (ŽtkMb).

V Medvodah se je v ponedeljek začelo še zadnje državno prvenstvo v zimski sezoni, prvenstvo za dečke in deklice v starostni kategoriji do 14 let. V igri so praktično vsi najboljši igralci in igralke v tej kategoriji, pogrešamo pa Elo Nalo Milić, ki se prvenstva ne udeležuje. Organizator prvenstva je TK Spin Medvode, tekme pa se igrajo tudi na igriščih TK Triglav Kranj.

V športnem centru Millenium v Ljubljani so se konec tedna na rekreativnem turnirju BTC Medot 2019 merili rekreativci in rekreativke. Turnirja se je udeležilo več kot 60 igralk in igralcev, ki so se pomerili v štirih kategorijah, treh moških in enotni ženski, ter vsi po vrsti dokazali, da je tudi v zrelejših letih mogoče igrati vrhunski tenis. Glavno nagrado, skupaj s Kompasom jo je podelila Tenis Slovenija, sta osvojili Vera Pajenk in Evgenija Tarnavskaya, ki sta zmagali v sila izenačeni ženski konkurenci. Vera in Evgenija si bosta lahko ogledali teniški turnir za grand slam v Parizu (enodnevni vstopnici ter letalski karti), ki bo trajal od 26. maja do 9. junija 2019. V najmlajši moški kategoriji sta zmago slavila Filip Bator in Denis Pečečnik, v srednji moški kategoriji sta zmagala Nejc Kržan in Sandi Petkovšek, še drugič zapored pa sta prvaka v najstarejši kategoriji postala Sašo Svoljšak in Sašo Štiftar. Dobra energija in veliko število tekmovalcev je odličen obet za marčevsko državno rekreativno veteransko prvenstvo dvojic.

pripravil: Bojan Matevžič