Đoković ni naredil domače naloge in doživel déjà vu

27.03.2019
MIAMI, FLORIDA - Prvi igralec sveta Novak Đoković je utrpel šele tretji poraz v letošnji sezoni, že drugič pa je bil zanj usoden Roberto Bautista Agut.

Roberto Bautista Agut, 25. igralec sveta, je v osmini finala drugega mastersa sezone še drugič letos presenetil favoriziranega Novaka Đokovića. Po zmagi v polfinalu Dohe, kjer se je Španec vrnil po izgubljenem uvodnem nizu, je tokrat uprizoril preobrat v Miamiju in slavil z izidom 1:6, 7:5, 6:3. Za Đokovića je bil to šele tretji poraz v sezoni (13-3), še drugič zapored pa je izpadel pred četrtfinalom, potem ko je bil v tretjem krogu Indian Wellsa zanj usoden Philipp Kohlschreiber.

Bautista Agut še nikoli doslej ni dvakrat zapored premagal prvega igralca sveta, letos pa je celo neporažen proti tenisačem iz elitne deseterice (3-0/100%), proti katerim je do turnirja v Miamiju sicer dobil samo 16 odstotkov vseh obračunov (9-46). Poleg Đokovića se je na seznamu njegovih žrtev letos znašel tudi Marin Čilić.

Nole  je upal, da se bo nasprotniku oddolžil za letošnji poraz v Katarju, a mu to ni uspelo. "Letos me je premagal v Dohi. Takrat sem vodil z nizom in brejkom. Spominjam se tistega obračuna. Uspel mu je preobrat. Zagotovo bom moral narediti domačo nalogo in upam, da zmagam," je dejal pred "povratnim" obračunom.

Toda Srb ni prišel na svoj račun, saj je v dvoboju, ki je ponudil dva različna scenarija, daljši konec spet potegnil Bautista Agut. Đoković je uvodoma dominiral in Španca uspešno silil v zanj neznačilne napake. Prvi niz je dobil po samo 33 minutah in nato drugega začel z brejkom. Agut je nato zaigral agresivneje in Đokovića potisnil za osnovno črto. "Začetek drugega niza je bil ključnega pomena. Če sem želel zmagati, sem moral ostati blizu. Ko Novak pride do prednosti, igra zelo agresivno. V prvem nizu mu nisem mogel parirati," je kasneje povedal Agut.

Đoković je v deseti igri drugega niza izenačil na 5:5, nato so dežne kaplje dvoboj prekinile za 40 minut. Po vrnitvi na igrišče je imel Srb na voljo odločilno brejk priložnost ali, kot radi rečemo, mini zaključno žogico. Če bi jo izkoristil, bi serviral za zmago v dveh nizih. Bautista Agut je udaril kratko rezano žogo, Đoković pa je forehand poslal v mrežo. Zamujena priložnost ga je drago stala. Bautista Agut je v drugem in tretjem nizu ubranil osem od desetih brejk priložnosti ter osvojil 47 odstotkov točk na returnu.

"Igral sem bolj agresivno. Poskušal sem manj grešiti in ostati osredotočen. Na koncu se mi je izšlo," je povedal zmagovalec. Prvi nosilec mu je po dvoboju športno čestital: "Roberto je dober tenisač. Čestitke za lep povratek. Tega dvoboja ne bi smel izgubiti. Imel sem toliko priložnosti. Preveč sem jih zapravil. To se zgodi, če jih ne izkoristiš," je povedal.

pripravil: Ž. J.