Vztrajnost, odločnost, nepopustljivost je le nekaj pridevnikov, s katerimi bi v zadnjih letih lahko povzeli mentaliteto Novaka Đokovića, ki je uspešno prekinil duopol Rogerja Federerja in Rafaela Nadala ter se uveljavil kot eden najboljših igralcev vseh časov.
Srbski tenisač je od leta 2011 do 2016 osvojil kopico največjih lovorik, vrhunec večletne serije pa je doživel na lanskem OP Francije, ko je postal osmi tenisač v zgodovini (četrti v Odpri dobi) s kariernim Grand Slamom.
Đokovićeva zvezda je sijala bolj kot kdajkoli prej, nato je nastopila ''kriza''. Pad forme je s pridom izkoristil Andy Murray, ki je izpolnil življenjske sanje in se zavihtel na prvo mesto lestvice ATP. Kocka je padla v lanskem finalu zaključnega turnirja World Tour Finals v Londonu, kjer je Britanec pred domačimi navijačui Srbu iztrgal štafetno palico in zavzel primat svetovnega tenisa.
Đoković je po koncu sezone iz ekipe odslovil Borisa Beckerja in v novo leto krenil pod vodstvom dolgoletnega sodelavca Mariana Vajde. Uvod v sezono 2017 ne bi mogel biti boljši, saj je v finalu Dohe premagal prvega igralca sveta in potihoma napovedal vrnitev na teniški prestol.
Zataknilo pa se je že na njegovem najljubšem turnirju, kjer je zbral kar polovico od dvanajstih Grand Slamov. V Melbournu ga je premagal Uzbekistanec Denis Istomin, po obračunu Davisovega pokala pa je napovedal krajši odmor. Sprva se je nameraval vrniti v Indian Wellsu, vendar si je nato premislil in zaigral že v Acapulcu.
V Mehiki je drugem krogu je preživel Argentinca Juana Martina Del Potra in na trenutke spomnil na svoje najboljše čase, sledil pa je nov šok, saj ga je v četrtfinalu ugnal Avstralec Nick Kyrgios. Đoković se je šele drugič v karieri udeležil turnirja v Latinski Ameriki in je pri dveh zmagah in prav tolikih porazih (2-2).
Njegove predstave v zadnjih mesecih še zdaleč niso slabe, večkrat pa se je v praksi potrdilo, da o zmagovalcu in poražencu odločajo nianse. In prav te od lanske zmage na Mastersu v Torontu niso šle v prid drugemu igralcu sveta, ki je bil po izpadu v Acapulcu tako razočaran, da je tiskovno konferenco zapustil po manj kot pol minute.
Nikola Pilić, vodja teniške akademije v Münchnu, kjer se je Đoković kalil v mladih letih, meni, da nekdanjemu varovancu primanjkuje ostrine; tista pika na i, ki odloča o tem, kdo bo v rokah držal pokal in kdo tolažilni krožnik.
''Đoković je po lanski zmagi na OP Francije osvojil teniški Mount Everest,'' je za bosanski dnevnik Nezavisne povedal Pilić. Potem ko mu je v četrtem poskusu uspelo osvojiti pariški turnir, je postal prvi tenisač po Rodu Laverju (1969), ki je imel v lasti vse štiri največje turnirje. ''Imel je 16.950 točk, česar ne bo nihče ponovil. Zaradi pada forme in zamujenih turnirjev se je njegova prednost stopila,'' je dodal Pilić.
Srb je bil po zmagi v Parizu nedotakljiv, njegova prednost megalomanska, lov za teniškimi rekordi pa v polnem zagonu. Dobre pol leta kasneje je slika precej drugačna. ''Novak je imel fizično in mentalno prednost. Bil je v šesti predstavi. Zdaj ni več tako zagrizen. Bomo videli, če jo bo znova odkril in se vrnil na vrh. Trdo delo v zadnjih petih, šestih letih je terjalo svoj davek. Tenis je bil njegova prioriteta zjutraj, popoldne in zvečer. Lahko mu rečem le to, naj spet postane človek, kakršen je bil,'' je dodal 77-letni teniški strokovnjak.
pripravil: Ž. J.
foto: Zimbio.com
Kje kupujete teniško opremo ?
Komentarji