Novak Đoković se je že daljnega leta 2007 uveljavil kot eden najboljših igralcev sveta, nato pa je potreboval še štiri leta, da je na vrhu teniške lestvice prekinil duopol Rogerja Federerja in Rafaela Nadala.
Sledilo je nekaj noro uspešnih sezon, v katerih je kot po tekočem traku osvajal največje lovorike in, kar je morda še bolj impresivno, kot za stavo premagoval igralce iz najboljše deseterice na lestvici ATP.
Od leta 2011 njegovo razmerje zmag in porazov v nobenih sezoni ni znašalo manj kot 86 odstotkov, najboljši rezultat pa je zabeležil v letu 2016, v katerem je izgubil vsega šest obračunov (86-6/93%). S konstantnimi rezultati je iz tedna v teden krepil karierni izkupiček in na večni lestvici celo prehitel rekorderja Björna Borga, ki je dobil kar 82,74-odstotka vseh svojih obračunov (609-127).
Borg, ki se je upokojil pri 26 letih, je po zaslugi Đokovićeve krize spet nazaj na prvem mestu, saj je bil Srb v letu 2017 le 77-odstoten (20-6), s tem pa je njegov karierni izkupiček padel na 82,73-odsotka, stotinko manj od legendarnega Šveda.
Đoković kariernemu odstotku ne posveča prav velike pozornosti, bolj ga zanimajo prestižne lovorike, katerih pa v letošnji sezoni ni bilo na spregled. Največji razlog za preplah je bil presenetljiv poraz na OP Avstralije, slabo pa se je odrezal tudi v Indian Wellsu, kje je v peteklosti zmagal petkrat. Med peščeno sezono ni prepričal, a kljub temu prišel do finala v Rimu, kjer je bil zanj usoden Alexander Zverev.
Želja po spremembi, ki je botrovala razhodu s celotno ekipo, pa se ni pojavila v zadnjih mesecih, temveč sega globoko v lansko sezono. "Lani sem dobil občutek, da moram nekaj spremeniti. Moje telo se je začelo spreminjati. Nisem si mislil, da prihajajo dnevi, ko se bom počutil drugače. Tudi če imam občutek, da sem pripravljen in mlad ter lepo skrbim za svoje telo, sem še vedno star 30 let. Potrebujem drugačen pristop glede upravljanja z energijo. Treba je določiti prioritete. Dobil sem občutek, da moram raziskati druge reči," je povedal drugi igralec sveta.
Najprej je iz ekipe odslovil Borisa Beckerja, nato še Marijana Vajdo. V Parizu je združil moči z Andrejem Agassijem, a za zdaj ni jasno, kako dolgo bo njuno sodelovanje. "Zelo hitro sva se povezala. Imama podobno mišljenje. Celo življenje je garal v prepričanju, da ga bo zmaga na igrišu potešila, vendar ga ni. To je zelo dobro opisal. Povedal mi je, da ni maral tenisa, da je imel pogosto občutek, da ga silijo igrati tenis. Moj občutek ni povsem enak, vendar se lahko poistovetim," je dodal branilec naslova na OP Francije.
pripravil: Ž. J.
foto: Zimbio.com
Kje kupujete teniško opremo ?
Komentarji