Ekipa deklet do 16 let začenja nastope na na finalu Junior Fed cupa v Mehiko

24.09.2013
Naše mladinke v kategoriji do 16 let Nina Potočnik, Manca Pislak in Tamara Zidanšek, vodi jih Goran Djurdevič, so v petek odpotovale na finale tekmovanja Junior Fed cup (svetovno ekipno prvenstvo do 16 let) v San Luis Potosi v Mehiko, ki bo trajalo od 24. do 29. septembra.

Gre za odlično generacijo deklet, ki so si nastop na zaključnem turnirju priigrala na finalu Evropskega ekipnega prvenstva v švicarskem Leysinu, kamor so se uvrstila preko kvalifikacijskega turnirju v Hatfieldu, Velika Britanija.

V Hatfieldu je ekipa nastopila v zoni B in zmagala, na finalu v Leysinu pa so po porazu v prvem krogu z ekipo Češke dekleta osvojila končno 6. mesto, kar je zadostovalo za uvrstitev na zaključni turnir.

Ekipna svetovna prvenstva za starostno skupino 16&U potekajo od leta 1985, prvotno pod imenom "World Youth Cup", od leta 2005 pa po zamenjavi sponzorja pod imenom "Junior Fed Cup by BNP Paribas". V prvem letu so nastopale ekipe iz 44-tih držav, z leti pa je tekmovanje postajalo vedno množičnejše in v zadnjih letih se ga udeležeje okrog 100 držav, ki se v predkvalifikacijah in kvalifikacijah v štirih svetovnih skupinah borijo za mesto med 16-timi najboljšimi ekipami sveta.

To je eno najmnožičnejših ekipnih tekmovanj na svetu in že sama uvrstitev na zaključni turnir, kamor se je iz Evrope usvrstilo 6 reprezentanc, predstavlja izjemen uspeh.

Pri dekletih poleg Slovenije nastopajo ekipe Mehike, Avstralije, Bolivije, Brazilije, Columbije, Češke, Egypta, Francije, Madžarske, Koreje, Namibije, Nove Zelandije, Rusije, Slovaške in ZDA.

Ekipe najprej tekmuje po sistemu 'round robin' in so razdeljene v štiri skupine. Slovenija je v skupini z ZDA, Francijo in Kolumbijo. Naša dekleta bodo prvo tekmo igrale z ekipo ZDA. Zmagovalke skupin se uvrstijo v polfinale.

Slovenija je v tej starostni kategoriji doslej enkrat osvojila naslov najboljše ekipe na svetu in sicer leta 1996, ko je zmagala v Zürichu. V slovenski ekipi so takrat nastopile Katarina Srebotnik, Petra Rampre in Maja Matevžič.

V finalnem tekmovanju Junior Davis Cupa Slovenija ne bo zastopana. Kot zanimivost naj dodamo, da so nekoč na tem tekmovanju nastopali sloviti asi kot so Jim Courier, Michael Chang, Goran Ivanisevič, Gustavo Kuerten, Marat Safin, Roger Federer, Lleyton Hewitt, Andy Roddick, Rafael Nadal in Bernard Tomic.

Branilka naslova v mladinskem pokalu Fed je ekipa Združenih držav Amerike, v mladinskem pokalu Davis pa ekipa Italije. Turnir se igra na trdi podlagi.

pripravil: L.S. (vir: TZS)