Ela Nala Milič ne pozna poraza v letošnjem letu na mednarodni sceni

04.07.2018

V Portorožu se je končalo člansko poletno državno prvenstvo 2018.
Naslova državnih prvakov sta osvojila Mark Andrejič Goljar (Tr-Kr) pri članih in Ana Oparenovič (Celje) pri članicah.
Nepostavljeni Andrejič Goljar, ki na članski lestvici zaseda 32. mesto je na poti do naslova izločil 3., 5. in 8. nosilca turnija. V finalu je bil za osvojitev naslova s 6:1 6:2 boljši od peto postavljenega Toma Ašiča Kovača (AsLit). V konkurenci članskih dvojic sta naslov osvojila Jakob Aljaž Kaplja (Radom) in Bor Mužar Schweiger (Otočec). V napetem finalnem obračunu sta s 6:7(4) 7:5 10:8 premagala Matjaža Jurmana (Tc-Lj) in Roka Komca (LukaKp).
Pri dekletih je državna prvakinja Ana Oparenovič, ki se je skorajda sprehodila do naslova, saj ji je nekaj več odpora nudila le finalna nasprotnica, 1. nosilka Tina Kristina Godec (AsLit). Oparenovičeva je v finalu zmagala s 6-4 6-4. Z zmago je samo potrdila novice, ki prihajajo iz njene univerze Arkansas, da je med najboljšimi igralkami tamkajšnje univerzitetne ekipe. Ana Oparenovič je uspeh na državnem prvenstvu zaokrožila z zmago in osvojitvijo naslova tudi med dvojicami. S Saro Palčič (TkVal) sta v finalu s 6-2 6-1 premagali Aljo Belinger (Šplus) in Zalo Ule (LukaKp).

Še v dveh kategorijah smo spremljali nastope igralcev in igralk na domačih igriščih. V Velenju so nastopale deklice na OP do 14 let in dečki v B turnirju do 14 let.
V finalu turnirja deklic sta se pomerili Maša Viriant (Radom) in Eva Muller Uhan (Tc-Lj). Z rezultatom 6:4 6:0 je zmagala trenutno 4. igralka lestvice TS do 14 let Maša Viriant. Za Viriantovo je to tretji naslov na turnirjih do 14 let v letošnji sezoni. B turnir dečkov je osvojil domačin Jon Janez Potočnik, ki je v finalu s 6:1 6:2 premagal klubskega soigralca iz ŠTK Velenje Maxa Pirmanška. V Celju so dečki nastopali v A turnirju. Finalista sta bila Job Japelj (TkMed) in Tim Kušter (TK-CC). Japelj je v polfinalu s 6:1 6:2 premagal klubskega soigralca Vanjo Joksovića, Kušter je bil v drugem polfinalu s 6:1 6:3 boljši od Jake Tomažina (AsLit). V finalu je s 6:4 6:2 slavil Japelj. Na OP ZALA 16 A v Celju sta se v finale uvrstila Miha Vetrih (Sl.Gradec) in Jan Dimitrijevič (Celje). Vetrih je v polfinalu s 7:6(6) 6:1 premagal Marsela Žnuderla (ŽtkMb), Dimitrijevič je bil s 6:2 2:6 6:2 boljši od Nejca Žuniča (Ltc). V finalnem obračunu je slavil Vetrih, ki je zmagal s 6-3 6-4. B turnir je osvojil Mark Bole (Ltc), ki je v finalu s 6:1 6:2 premagal Elvisa Ramiča (Talos). Na turnirju deklet je bila najboljša Tina Komac (LukaKp). V finalu je bila s 6:7(1) 6:4 6:4 boljša od Anali Kočevar (Tk Med).

Začetek šolskih počitnic so nekateri najmlajši tekmovalci izkoristili še za zadnje nastope pred daljšim poletnim odmorom. Na turnirju 8-11 let jih je gostil TK Portovald. Po kategorijah so bili najboljši: mini tenis deklice - Una Grubešič (Krško), mini tenis dečki - Tilen Košak (Maja), midi tenise deklice - Veritsa Yaneva (Brežice), midi tenis dečki - Jošt Pečovnik (Jaki), tenis do 10 let deklice - Ema Kapus (Celje), tenis do 10 let dečki - Patrik Semenič (Gibi), tenis do 11 let deklice - Ema Kapus (Celje), tenis do 11 let dečki - Nerej Vidovič (ŽtkMb).

Pregled mednarodnih nastopov začenjamo z mladinci, ki so bili tudi pretekli teden zelo uspešni. Dvanajstletna Ljubljančanka Ela Nala Milić ostaja še naprej neporažena na mednarodnih turnirjih v letošnjem letu. Na enem bolje zasedenih svetovnih turnirjev, turnirju TE v starostni kategoriji do 12 let v Porto San Giorgiu v Italiji je zanesljivo osvojila naslov. V polfinalu je s 6-1 6-2 premagala Italijanko Noemi Basiletti, v finalu pa se je pomerila z Bolgarko Rositso Danchevo. Tudi finalno srečanje je zanesljivo dobila, sicer nasprotnici oddala nekaj več iger kot nasprotnicam v prejšnjih krogih, a zmaga v nobenem trenutku ni bila vprašljiva. Končni izid 6:2 7:5 je pomenil osvojitev letošnjega že četrtega turnirja Tennis Europe in nadaljevanje niza neporaženosti v letošnji sezoni. V dvaindvajsetih tekmah je namreč zabeležila prav toliko zmag.

Na turnirju TE do 16 let v Čakovcu so se v četrtfinale uvrstili Tilen Kovač, Žiga Kovačič, Annika Planinšek in Nina Pliberšek. Vsi so četrtfinalna srečanja izgubili. So pa v konkurenci dvojic v finalu nastopili trije slovenski igralci. Sebastian Dominko in Gal Emeršič Potočnik sta bila z 2:6 6:1 in 10:2 boljša od Jake Protiča Žaklja in njegiovega soigralca iz Hrvaške.

Na turnirju Smrikva Bowl za otroke do 10 let, ki poteka na Hrvaškem in sodi med največje turnirje v tej starostni kategoriji na svetu je lep uspeh z uvrstitvijo v pofinale dosegel Žiga Šeško iz Litije. Po štirih zmagah v uvodnih nastopih ga je v polfinalu s 4:2 4:2 premagal Nemec Niels McDonald.

V španski Tarragoni potekajo sredozemske igre. V tenisu so Slovenijo zastopali Tom Kočevar Dešman, Mike Urbanija, Manca Pislak in Veronika Erjavec. In prav slednja je navdušila in se domov vrača z bronastim odličjem. Potem, ko je v drugem krogu s 6:4 6:3 izločila 18-letno Španko Marino Bassols Ribera, je bila v četrtfinalu s 6:2 6:1 boljša od Tunizijke Chiraz Bechri. V polfinalu je igrala s Francozinjo Fiono Ferro in izgubila s 6:2 4:6 1:6, nato pa v boju za tretje mesto z 2:6 6:4 6:3 premagala Italijanko Lucio Bronzetti. Ostali trije slovenski predstavniki so nastope končali v prvem oz. drugem krogu.

Prejšnji teden se je relativno uspešno končal za 15-letno Novomeščanko Živo Falkner, ki je sicer hitro izgubila med posameznicami na turnirju ITF 2. ranga v Plznu, a se je bolje odrezala v konkurenci dvojic, kjer se je uvrstila v polfinale. Tu sta s soigralko iz Slovaške Michaelo Kadleckovo s 3:6 2:6 izgubili s Poljakinjo Martyno Kubka in Hrvatico Ivo Zelić.

Že v prvem krogu se je na pripravljalnem turnirju za mladinski Wimbledon, ki se igra na travnatih igriščih v Roehamptonu in je 1. ranga, poslovila Nika Radišič. Nika je imela v zadnjem času nekaj težav s poškodbami zato njena forma v zadnjem času ni najboljša. Tokrat jo je s 6:3 6:2 premagala Italijanka Elisabetta Cocciaretto, 16. mladinka sveta. Nika ima zdaj teden dni časa, da izbrusi formo za nastop v Wimbledonu, kjer bo v mladinski konkurenci edina slovenska predstavnica.

Teniški center Krka Otočec ta teden gosti mednarodni teniški turnir v starostni kategoriji do 12 let. Pri dečkih nastopa 46 igralcev, med njimi tudi 19 Slovencev. Med slovenskimi igralci bomo na delu videli vse najboljše v tej starostni kategoriji. Pri deklicah nastopa 33 igralk, med njimi 11 Slovenk, a tu najboljših slovenskih igralk v tej starostni kategoriji ni v žrebni listi.

Zelo uspešno so ta teden nastope na ITF turnirjih začeli Kristina Novak v Prokuplju, Sven Lah v Telfsu in Matic Špec v Wichiti. Vsi trije so bili uspešni v kvalifikacijah in so se uvrstili v glavne žrebe turnirjev.

Od 1. - 3. julija slovenski teniški ekipi dečkov in deklic v starostni kategoriji do 14 let nastopata na kvalifikacijah za poletna ekipna evropska prvenstva. Deklice v postavi Petja Drame, Ana Lanišek in Brina Šulin nastopajo v Saint-Valery-En-Cauxu, prvo tekmo pa so igrale z drugimi nosilkami, ekipo Belgije. Belgijke so zmagale s 3-0, tako da je naša ekipa že ostala brez možnosti za napredovanje na zaključni turnir. Deklice se zdaj borjo za uvrstitev od 5. do 8. mesta, prvo tekmo z ekipo Madžarske pa so izgubile z 1-2. Dečki v postavi Lun Obrul, Tristan Flander in Maj Premzl nastopajo v francoskem Royanu. Prvi nasprotniki so bili vrstniki iz Velike Britanije, naša ekipa pa je bila uspešnejša z 2-1. Drugo tekmo so igrali z ekipo Francije, zmaga pa bi jim prinesla nastop na zaključnem turnirju v Murcii od 6. do 8. julija. Žal jim to ni uspelo, Francozi so bili boljši s 3-0. Dečki se bodo borili za končno tretje mesto. V starostnih skupinah do 16 in do 18 let bodo kvalifikacije potekale od 1. do 3. avgusta.

V Londonu se je v ponedeljek začel eden največjih svetovnih teniških dogodkov tega poletja, turnir za grand slam, Wimbledon. Slovenijo na turnirju zastopajo Aljaž Bedene med posamezniki, Polona Hercog med posameznicami, Katarina Srebotnik, Andreja Klepač, Dalila Jakupović in Polona Hercog - vsaka s svojo soigralko - v turnirju dvojic in mladinka Nika Radišič. Turnir je uspešno začel Bedene, ki je v prvem krogu s 4:6 7-6(4) 7-6(4) in 6-4 premagal domačina Camerona Norrieja, Polona Hercog pa je sveto travo zapustila že po 1. krogu, s 6-2, 6-2 jo je nadigrala Van Uytvanckova.

pripravil: Bojan Matevžič