Ela Nala Milič v Čakovcu osvojila dva naslova Tennis Europe do 12 let

09.05.2018

Prvomajski praznični dnevi za naše igralke niso bili praznični v smislu preživljanja oddiha, temveč so jim prinesli odlične nastope in uvrstitve na mednarodnih turnirjih, njihovi uspehi pa predstavljajo višek dosežkov v zadnjih sezonah. Praznični dan bi lahko bil letos tudi 28. april, ko smo imeli v polfinalih največjih teniških turnirjev kar tri predstavnike.

Aljaž Bedene je bil polfinalist ATP turnirja serije 250 v Budimpešti, petič v karieri, ni pa se uspel še drugič uvrstiti v finale. Andreja Klepač je bila polfinalistka WTA turnirja dvojic v Stuttgartu, Polona Hercog pa je naredila še korak dlje in se uvrstila v finale WTA turnirja v Carigradu. Tu je izgubila s Francozinjo Pauline Parmentier in na WTA turneji ostaja pri dveh zmagah, obe pa je dosegla v švedskem Bastadu.

Za našimi najvišje uvrščenimi igralci na svetovnih teniških lestvicah z uspehi niso zaostajali niti igralci na nižje dotiranih turnirjih. Litijčan Nik Razboršek je na ITF Futuresu v Antalyi (15.000 $) osvojil svoj tretji naslov v karieri. V finalu je s 6:3 6:4 premagal 8. nosilca, Ukrajinca Artema Smirnova in se na lestvici ATP povzpel za 170 mest. Trenutno je na 653. mestu. Nik se je v preteklosti večkrat ubadal s poškodbami, kar mu je preprečevalo kontinuirano nastopanje na turnirjih, tako da se je moral vedno znova pobirati in vračati skoraj iz začetka. V začetku leta 2014 je bil najvišje v karieri na 514. mestu, po težavah s poškodbami pa je leto končal kar 1000 mest nižje na 1516. mestu. Zagotovo mu je k dvigu samozavesti pomagala izjemno pomembna zmaga na tekmi Davisovega pokala proti Turčiji, ko je osvojil odločilno peto točko ter Sloveniji zagotovil obstanek v II. EA kakovostni skupini najprestižnejšega moškega ekipnega teniškega tekmovanja. In obeti za nadaljevanje sezone so tako odlični.

V istem tednu je Veronika Erjavec osvojila turnir dvojic na ženskem ITF turnirju v Tučepih (15.000 $), izkazali pa so se tudi mladinci Filip Jeff Planinšek, Miha Velički in Živa Falkner. Vsi trije so se uvrstili v polfinale konkurence dvojic močnega mladinskega ITF turnirja v Piestanyu.

Na domačih igriščih sta v prazničnih dneh potekala turnirja do 18 in do 14 let.
Pri dekletih je bila v Novi Gorici najboljša Noka Jurič (ŽtkMb), ki je v finalu s 6:1 6:0 premagala domačinko Aleo Bubek. Pri fantih, ti so igrali v Domžalah, je slavil Rok Komac (LukaKp), ki je v finalu s 4:6 6:4 6:3 premagal Miho Peruša (ŽtkMb).
Mlajši so igrali v Kopru. Pri dečkih je A turnir osvojil Bor Artnak (AsLit), v finalu je s 6:0 6:0 premagal Janija Retlja (Otočec), v B turnirju je bil najboljši Miha Bajželj (Tr-Kr), ki je v finalu s 6:3 6:1 ugnal Vaala Urankarja (Maja).
A turnir deklic je osvojila Maša Viriant (Radom). V finalu je s 6:4 6:4 premagala Evo Muller Uhan (Tc-Lj). B turnir je tokrat pripadel Ani-Juliji Ažnoh (ŽtkMb). V finalu je s 6:4 6:0 premagala Ano Flerin (Tr-Kr).

Pretekli teden našim najboljšim igralcem in igralkam ni prinesel veliko veselja, saj so hitro končali z nastopi na najmočnejših turnirjih, sta pa zanj poskrbeli naši mladi igralki Kaja Juvan in Pia Čuk. Obe sta namreč pokorili vso konkurenco na ITF turnirjih v Balatonboglarju (25.000 $) in Hammametu (15.000 $).

Kaja je za osvojitev tretjega naslova na turnirjih ITF, prvega na turnirju s tako visokim nagradnim skladom, v finalu s 6:4 6:1 premagala 20-letno Romunko Raluco Georgiano Serban, 333. igralko letvice WTA. Kaja je pred tem zmagala na turnirju v Bolu (10.000 $) leta 2016 in v Mariboru (15.000 $) leta 2017. Letošnje sezone ni začela najbolje, a je zdaj kot kaže ponovno našla potrebno samozaupanje in formo ter turnir na Madžarskem osvojila zelo prepričljivo. V posamezni tekmi je nasprotnicam oddala največ pet iger. Osvojila je 50 točk, kar ji bo na lestvici WTA prihodnji teden prineslo napredovanje za okrog 150 mest in jo bomo našli že okrog 380. mesta.
Odlično je v Hammametu pretekli teden igrala Pia Čuk, ki je po dveh letih ponovno stopila na zmagovalno stopničko in se zasluženo veselila tretjega naslova na turnirjih ITF v karieri. V finalnem obračunu z Japonko, 23-letno Mano Ayukawa, je zanesljivo slavila s 6:3 7:5 po uri in štiridesetih minutah igre. To je za 21-letno Pio tretji naslov na turnirjih ITF, prvi z nagradnim skladom 15.000 $, dva z nagradnim skladom 10.000 $ je osvojila leta 2015 v Trbižu in Casablanci.

Da pa člani niso ostali brez vidnega uspeha je poskrbela Dalila Jaklupović z zmago na turnirju dvojic z nagradnim skladom 125.000 $ v kitajskem Anningu. S soigralko iz Rusije Irino Kromachevo sta v finalu s 6:1 6:1 premagali Kitajki Hanyu Guo in Xuliu Sun.

Našo občasno bojazen za prihodnost slovenskega tenisa pa vedno znova razblinijo najmlajši, ki dokazujejo, da v Sloveniji mladih teniških upov ne bo zmanjkalo. Na turnirju Tennis Europe v starostni kategoriji do 12 let je v Čakovcu dvakrat stopila na zmagovalno stopničko naša trenutno najboljša igralka v tej starostni kategoriji Ela Nala Milić. V polfinalu je v slovenskem obračunu s 7:5 6:1 premagala Ano Taro Praček, zanesljiva pa je bila tudi v finalu, kjer je s 6:2 6:1 premagala Japonko Saro Saito. Ela Nala je s soigralko, Rusinjo Ekaterino Perelygino osvojila naslov tudi v konkurenci dvojic. V finalu sta s 6:7(4) 6:3 10:3 premagali Japonki Hayu Kinoshita in Saro Saito. Milićeva je po Vrsarju osvojila še drugi naslov med posameznicami letos in prvega med dvojicami, zmagala pa je na vseh štirinajstih posamičnih obračunih letos.

Odlično sta se odrezala na mladinskem ITF turnirju 5. ranga v Skopju Pia Lovrič in Matic Podlipnik. Oba sta s svojima soigralcema nastopila v finalu konkurence dvojic.

Konec tedna so v Celju nastopili najmlajši v starostni kategoriji 8-11 let, ki prve tekmovalne izkušnje nabirajo v mini in midi ter tenisu do 10 in 11 let. Tokrat so bili najboljši: mini tenis deklice - Karolina Semenič (Gibi), mini tenis dečki - Aljaž Štor (ŠdLok), midi tenis deklice - Veritsa Yaneva (Brežice), midi tenis dečki - Aljaž Štor (ŠdLok), tenis do 10 let deklice - Ana Stojnev (MaxLj), tenis do 10 let dečki - Luka Novakovič (Tanko), tenis do 11 let deklice - Katarina Mrvar (Šentjur) in tenis do 11 let dečki - Svit Suljič (Tabre).

Konec tedna so z nastopi začeli moški v drugi slovenski članski teniški ligi. Po dveh krogih je dve zmagi vknjižila ekipa TK Triglav Kranj, po eno pa TK Branik Maribor in TK Galtena.

Maribor bo naslednjih štirinajst dni v znamenju mednarodnega mladinskega tenisa saj ŽTK Maribor ta teden, TK Branik pa prihodnji teden gostita mlade igralce in igralke v starostnih kategorijah do 14 in 16 let na mednarodnih turnirjih Tennis Europe, Grawe Open 2018 in Bergantov memorial 2018. Skupaj je prijavljenih 299 igralk in igralcev iz celega sveta, s povabljenci pa jih bo nastopilo več kot 300. V kvalifikacijskih obračunih na turnirju Grawe Open 2018 je bilo uspešnih pet slovenskih igralcev in igralk. Po prvem krogu glavnega turnirja ostaja v igri 20 slovenskih mladih upov, ki računajo na ponovitev uspeha iz lanskega leta, ko je bil med dečki do 14 let najboljši Gal Emeršič Potočnik, turnir fantov do 16 let je osvojil Jan Kupčič, med dekleti do 16 let pa je slavila Tjaša Klevišar.

Še dobrih 14 dni pa nas loči od enega največjih teniških dogodkov za najmlajše v letošnjem letu, prireditve "Igrajmo tenis", ki bo tudi letos potekala v in ob teniškem centru Millenium v BTC Cityu v Ljubljani. Prireditev bo v času festivala nakupov, v soboto 26. in nedeljo 27.maja. V dneh prireditve bodo klubi po Sloveniji tudi letos odprli vrata za brezplačno igranje tenisa. Seznam klubov bo objavljen pred začetkom prireditve.

pripravil: Bojan Matevžič