Fantastični Žemlja v 1. krogu Dunaja izločil Malissa, ki je od jeze zlomil lopar!

16.10.2012
DUNAJ, AVSTRIJA - Prvi slovenski teniški igralec Grega Žemlja je v 1. krogu ATP turnirja na Dunaju dobil skalp znanega Belgijca Xavierja Malissa, tenisača, ki je z izjemo dveh let, že več kot desetletje stalni član elitne stoterice.

Fantastično igra 26-letni Grega Žemlja na ATP turnirju v avstrijski prestolnici. Po uspešno opravljenih kvalifikacijah in dveh zmagah, je v 1. krogu glavnega dela več kot pol milijonov vrednega dogodka Erste Bank Open izločil favoriziranega 8. nosilca, Xavierja Malisseja, trenutno 60. tenisača sveta, a 4-6, 6-1 in 7-6(6). Bravo Grega.

Kranjčan je zmagal po treh nizih in prikazal odlično igro v 2 urah in 25 minutah. Po nervoznem začetku, ko je 32-letni Belgijec povedel 4-0, je Žemlja nanizal delni izid 12-3, prišel do tretjega niza, kjer je imel servisno igro za zmago pri 6-5, a se je Malisse rešil tudi po zaslugi neverjetnih returnov. No, v tajbrejku je bilo belgijske 'sreče' konec.

Grega je turnir na Dunaju začel v kvalifikacijah, ki jih je kot 1. nosilec suvereno dobil, žreb pa mu je v uvodnem krogu glavnega dela namenil zelo neugodnega nasprtnika, nekoč že 19. teniškega igralca sveta Xavierja Malissa.  Roddick, Simon, Verdaco, Troicki,...so le nekatera imena, ki so v letošnjem letu klonila v obračunu z Belgijcem, ki je na Wimbledonu vzel niz tudi Federerju, lani pa je na Dunaju igral četrtfinale, ko ga je po izenačeni tekmi šele na koncu 3. niza premagal sloviti Tsonga.

Grega Žemlja je v tekmi z Belgijcem zadel 7 asov in na koncu osvojil 8 točk več (110-102). Odličen je bil realizaciji brejk priložnosti (5/6), od Malissa pa je bil boljši tudi pri izkoristku servisov

Žemlja je v kvalifikacijah superiorno serviral, današnji obračun pa je začel v nasprostju s tem. Malisse je z dvema brejkoma povedel 4-0 in praktično zaključil 1. niz, v katerega se je Gorenjec še poskušal vrniti, toda zaostanek je bil prevelik. Toda boljša igra ob koncu uvodnega dela je že dala slutiti, da je bila na začetku nervoza prevelika. Grega je začel diktirati tempo in je osvajal igre kot po tekočem traku. V 2. nizu je tekmecu oddal le eno igro in imel veliko samozavest pred odločilnim delom tudi zaradi fantastične igre na prvi začetni udarec. Kar 80% točk je pristalo v njegovi zbirki po 1. servisu.

V 3. nizu  je prvi prišel do priložnosi za odvzem Xavier, toda do brejka pa Žemlja. V 7. igri je povedel 4-3, toda te ni potrdil in Belgijec se je vrnil. Enako se je Gregi pripetilo v 11. in 12. igri, ko je imel servisno igro za zmago. Malisse je zadel nekaj super returnov ter se izvlekel v tajbrejk, tam pa je svojo kvaliteto pokazal naš teniški as. Zaostanek 3-5 ga ni zmedel in je s tremi točkami zapored prišel do 'match pointa', ki ga je Malisse nevtraliziral z asom, naslednjo zaključno točko Grege pa je belgijski teniški veteran z returnom poslal čez osnovno črto. Od jeze si je privoščil lomljenje loparja ob odhodu na klop.

2. krog ATP 250 dvoranskega turnirja na Dunaju Gregi prinaša že 32 točk (12+20) in 8,415 evrov ter tekmeca Matthewa Ebdena, ki je v dvoboju s 'čudnim' rezultatom 7-5, 0-6 in 6-0 premagal Italijana Filippa Volandrija.

24-letni Avstralec je na 120. mestu ATP lestvice, še dva tedna nazaj pa je bil 61. zato gre za nevarnega igralca, ki slovi po dobrem servisu. To bo tudi priložnost za Žemljo, da zniža medsebojno razmerje, ki je sedaj 2-0 v korist igralca, ki se je rodil v Južni Afriki, sedaj pa živi v Perthu. Ebden je oba obračuna dobil lani na začetku sezone (ATP Brisbane in challenger Burnie).

Erste Bank Open
Datum: 15.10.2012-21.10.2012
Nagradni sklad: € 550,000

Marinko Matosevic (Australia) beat 6-Robin Haase (Netherlands) 1-6 6-3 6-2
Gilles Muller (Luxembourg) beat Steve Darcis (Belgium) 6-7(3) 6-4 6-3
Vasek Pospisil (Canada) beat Andreas Haider-Maurer (Austria) 3-6 7-6(3) 6-1
Aljaz Bedene (Slovenia) beat Guillermo Garcia-Lopez (Spain) 6-4 1-0 (Garcia-Lopez retired) Matthew Ebden (Australia) beat Filippo Volandri (Italy) 7-5 0-6 6-0
Grega Zemlja (Slovenia) beat 8-Xavier Malisse (Belgium) 4-6 6-1 7-6(6)
Jesse Levine (U.S.) beat Lukasz Kubot (Poland) 6-3 6-4
Daniel Brands (Germany) beat Ruben Bemelmans (Belgium) 6-7(5) 6-4 6-3
Paolo Lorenzi (Italy) beat 7-Benoit Paire (France) 6-4 6-4