Federer do finala Wimbledona brez oddanega niza. Izzval ga bo Čilič.

14.07.2017
LONDON, V.B. - Veliki finale Wimbledona je v nedeljo, na sveti travi pa se bosta za zlati pokal udarila sedemkratni zmagovalec, travnati kralj Roger Federer in najboljši hrvaški lopar Marin Čilič.

Marin Čilič je v prvem polfinalu premagal Američana Sama Querreya s 6-7(6), 6-4, 7-6(3) in 7-5.

To je bil klasični dvoboj dveh izjemnih serverjev in petič v prav toliko tekmah je zmago odnesel Međugorec, ki si je po OP ZDA 2014 izboril drugi finale na grand slamih. Čilič je pred nekaj manj kot tremi leti v finalu Flushing Meadowsa premagal Keja Nišikorija in se vpisal v zgodovino kot zmagovalec turnirja velike četverice, a v nedeljo bo moral 'splezati čez goro', v kolikor bo želel ponoviti uspeh svojega rojaka Gorana Ivaniševiča,ki je na sveti travi slavil leta 2001.

Američan Sam Querrey je lani in letos iz žreba vrgel aktualnega branilca naslova in 1. igralca sveta, lani Đokoviča, letos Murraya, a ta dva skalpa ni uspel pretopiti v finale. No, tudi polfinale Američana je senzacionalen izid in hvalevreden rezultat, saj pred tem nikdar ni pogledal med osem na turnirjh za veliki slam.

Querrey je bil enakopraven tekmec 28-letnemu Čiliču, tekma pa se je očitno prelomila po izgubljenem tajbrejku 3. niza, kjer je naredil dve netipični napaki in spustil tekmeca predse, da je povedel 2-1 v nizih. Marin je to izkoristil, ni popustil in strl Američana po malo manj kot treh urah.

Hrvaški teniški velemojster Marin Čilič je v drugem finalu turnirjev za grand slam. V nedeljo bo imel priložnost, da ponovi uspeh svojega rojaka in nekdanjega trenerja Gorana Ivaniševiča, ki je na Wimbledonu slavil leta 2001

Kaj reči, Roger Federer je pričakovano finalist, toda Čeh Tomaš Berdych ni bil v tako podrejenem položaju, kot je videti po osvojenih nizih. Nekaj točk je nagnilo tehtnico na stran izjemnega Švicarja, lastnika 18 naslovov turnirjev za grand slam, a prav tu je razlika med največjimi prvaki in vrhunskimi tenisači. Rezultat 7-6(4), 7-6(4), 6-4.

Za razliko od nekaj prejšnjih večjih turnirjev, na katerih je Berdych prišel daleč, tokrat ni bil počiščen iz terena. V tem času se ga je prijel sloves tistega, ki klecne v pomembnih tekmah, tokrat se je boril do konca, a kaj, ko sta šla prva dva niza v roke teniškemu maestru po podaljšani igri. Ko je Federer v 3. nizu z dvema asoma izničil dve vezani brejk žogici najboljšemu češkemu tenisaču, je bilo praktično konec tekme. Berdych se ni več pobral, izgubil je naslednjo igro in izkušeni 35-letni Baselčan je prednost suvereno ohranil do konca in se veselil 11-ega finala na Church Roadu.

Federer je nazadnje slavil na Wimbledonu 2012, od takrat še dvakrat igral za lovoriko, toda izgubil z Đokovičem. Postal je najstarejši finalist v vseangleškem klubu po letu 1974 in Kenu Rosewallu (39 let). To je 29. finale na turnirjih za grand slam za Švicarja, do katerega je prišel brez izgubljenega niza.

Nagradni sklad: £ 31.600.000

3-Roger Federer (Switzerland) beat 11-Tomas Berdych (Czech Republic)  7-6(4) 7-6(4) 6-4
7-Marin Cilic (Croatia) beat 24-Sam Querrey (U.S.) 6-7(6) 6-4 7-6(3) 7-5