Federer predlagal rešitev za odločilni peti niz

06.07.2016
LONDON, VELIKA BRITANIJA - Roger Federer je postregel z zanimivim predlogom, s katerim bi preprečili, da bi se odločilni niz na turnirjih za Grand Slam vlekel v nedogled.

Peti in odločilni niz na turnirjih za Grand Slam je lahko prava poslastica za gledalce oziroma nočna mora za teniške igralce in igralke. To sta na svoji koži občutila John Isner in Nicolas Mahut, ki sta leta 2010 odigrala najdaljši teniški obračun v zgodovini.

Dvoboj, ki se ga je prijel vzdevek ''neskočni obračun'', se je razvlekel od 20. do 22 junija, tenisača pa sta spotoma podrla več rekordov (število iger, asov, itd.). Končni rezultat je bil 6:4, 3:6, 5:7(6), 7:6(3), 70:68 v korist ameriškega velikana. Samo peti niz je štel 133 iger in trajal dlje kot drugi najdaljši dvoboj v Wimbledonu.

Na OP Avstralije, OP Francije in OP Velike Britanije morajo tenisači v petem nizu zmagati z dvema igrama razlike, medtem ko OP ZDA ostaja edini Grand Slam, kjer se v petem nizu igra podaljšana igra. Roger Federer, ki se bo v četrtfinalu pomeril z Marinom Čilićem, je predlagal, da bi sprejeli kompromis in odločilni niz omejili na 24 iger, ki bi jim sledil tie-break.

''Ne vem, morda bi lahko imeli podaljšano igro pri 12:12. Ni težko le igralcem na igrišču, temveč tudi tistim, ki igrajo za njimi,'' je povedal zmagovalec 17 turnirjev za Grand Slam.

Federer je priznal, da je užival ob spremljanju dvoboja Isner/Jo Wilfried Tsonga, ki se je v petem nizu končal z izidom 19:17 v korist Francoza. ''Gledal sem dvoboj Isner/Tsonga. Ni mi bilo mar za noben drug obračun, ki je potekal istočasno. Rezultati 12:12, 14:14, 18:18, 20:20 so zabavni, toda možnosti, da zmagaš v naslednjem krogu, postajajo vse manjše in manjše. V petem bi morali imeti podaljšano igro, tako kot na OP ZDA. Lahko pa naredijo kompromis in uvedejo tie-break pri 12:12. Ponavadi tako ali tako ne pride do tega,'' je predlagal 34-letni veteran.

pripravil: Ž. J.