Filip Jeff Planinšek in Noka Jurič dobila DP-ja do 18 let

06.06.2019
Pomemben teden za slovenski tenis je za nami saj smo imeli na drugem turnirju sezone za grand slam v Parizu v igri kar 9 slovenskih predstavnikov.

Prav vsi so prikazali odlične teniške predstave, bilanca pa je naslednja.
Polona Hercog se je tretjič v karieri uvrstila v tretji krog med posameznicami; Tamara Zidanšek, Dalila Jakupović in Kaja Juvan so izgubile uvodna srečanja, pri čemer je bil za slednjo to prvi nastop v glavnem turnirju. Aljaž Bedene in Blaž Rola sta nas predstavljala v moški konkurenci. Rola se je v glavni turnir prebil iz kvalifikacij, oba pa sta klonila v prvem krogu.
V konkurenci dvojic sta poleg Zidanškove, Jakupovićeve in Hercogove nastopili Katarina Srebotnik in Andreja Klepač, slednja se je ustavila v tretjem krogu ženskih dvojic.
Krstni nastop na turnirjih za grand slam pa je v mladinski konkurenci doživela 17-letna Pia Lovrič, ki je sicer izgubila oba uvodna dvoboja, tako med posameznicami, kot med dvojicami, a iz Pariza odhaja bogatejša za pomembno izkušnjo.

Že ta teden bodo na turnirju WTA serije 125 v Bolu na Braču (125.000 $) nastopile tri Slovenke. Prva nosilka turnirja je Tamara Zidanšek, ki bo branila lanskoletni naslov, v prvem krogu pa se je pomerila z Luksemburžanko Mandy Minello ter jo tudi premagala. V zgornji polovici žreba sta tudi Dalila Jakupović in Kaja Juvan, ki sta v medsebojnem obračunu odločili o potnici v drugi krog. Juvanova je bila gladko boljša. Turnir je sicer zelo dobro zaseden saj vseh osem nosilk trenutno spada med prvo stoterico teniških igralk na lestvici WTA.

Na domačih prizoriščih so se začela poletna državna prvenstva. Odprli so jih igralci in igralke v starostnih kategorijah do 14 in do 18 let.

Na Ptuju se je končalo državno prvenstvo za fante in dekleta v starostni kategoriji do 18 let. Ob malone vseh najboljših fantih in brez treh vodilnih deklet na lestvici TS sta naslova državnih prvakov osvojila domačin Filip Jeff Planinšek (Ptuj) in Mariborčanka Noka Jurič (ŽtkMb).
Pri fantih se je prvenstvo odvijalo po pričakovanjih. V polfinalu je 1. nosilec Filip Jeff Planinšek s 6:1 6:2 premagal 4. nosilca Miho Vetriha (Sl.Gradec), v spodnji polovici žreba pa je 2. nosilec Blaž Vidovič (Ptuj) s 6:4 6:1 izločil 3. nosilca Tilna Potočnika (ŠD_LTA). V še enem zelo zanimivem obračunu je Potočnik v četrtfinalu s 3:6 7:5 6:4 premagal enega izmed favoritov za osvojitev naslova, Matica Dimica. V finalu je v obračunu članov domačega teniškega kluba Planinšek s 6:3 6:2 ugnal Vidoviča in se veselil prvega naslova državnega prvaka v kategoriji do 18 let in drugega naslova nasploh, saj je bil državni prvak tudi v kategoriji do 16 let. Filip Jeff je trenutno vodilni slovenski mladinec na svetovni mladinski teniški lestvici na kateri zaseda 278. mesto. Na tej lestvici mu sledijo Jan Kupčič, Blaž Vidovič in Matic Dimic.
Med dvojicami smo spremljali zanimiv obračun med domačinoma Blažem Vidovičem in Filipom Jeffom Planinškom ter trenutno najbolj vročima igralcema dvojic na turnirjih TE, Mariborčanoma Galom Emeršičem Potočnikom in Sebastianom Dominkom (ŽtkMb). S 7:6(4) 7:5 sta slavila starejša in za odtenek bolj izkušena domačina Planinšek in Vidovič.
Pri dekletih so manjkale trenutno vodilne igralke na lestvici do 18 let Pia Lovrič (nastopila je v Parizu), Živa Falkner in Metka Komac, tudi najvišje uvrščene Slovenke na mladinski svetovni teniški lestvici. Vlogo prve favoritinje je tako upravičila prva nosilka turnirja Noka Jurič (ŽtkMb). V polfinalu je s 6:3 6:4 premagala eno izmed favoritinj za osvojitev naslova, četrto nosilko Majo Makorič (Ptuj). Slednja je namreč s 375. mestom četrta Slovenka na mladinski svetovni teniški lestvici. V drugem polfinalu smo spremljali obračun dveh nepostavljenih igralk, petnajstletnic Pie Marije Rebec (Tc-Lj) in Brine Šulin (Radom). Srečanje je s 7:5 6:4 dobila Šulinova. V finalu nato Juričeva ni dovolila presenečenja, a se je za zmago vendarle morala krepko potruditi. Zmagala je z rezultatom 7:6(4) 7:5 in osvojila prvi naslov državne prvakinje v relativno kratki karieri, saj se je s tenisom začela ukvarjati precej pozno.
Naslov državnih prvakinj v konkurenci dvojic sta osvojili Tara Gorinšek in Maja Makorič (Ptuj). V finalu sta s 6:4 6:4 premagali Kranjčanki Taro Katarino Milić in Tjašo Klevišar.
Priznanja najboljšim je podelil častni predsednik TS Marko Umberger. Zmagovalca sta prejela nagrado TS v višini 1000 € za pokritje stroškov udeležbe na mednarodnih tekmovanjih.

Na državnem prvenstvu Odmev v starostni kategoriji do 14 let sta naslova osvojila Matic Križnik (TK-CC), ki je potrdil naslov zimskega državnega prvaka in Ana Lanišek (Radom), ki je drugo mesto na zimskem državnem prvenstvu tokrat nadgradila z osvojitvijo naslova na poletnem.
Pri dečkih dvoma o zmagovalcu ni bilo saj je prvi nosilec Križnik trenutno razred zase v tej konkurenci, kar je pred tednoma potrdil tudi na mednarodni sceni, ko je zapovrstjo osvojil dva turnirja TE do 14 let. Križnik je v polfinalu, v zanj najtesnejšem obračunu na turnirju, s 6:3 6:2 premagal šestega nosilca Žigo Šveca (Mu-So). Tudi v drugem polfinalu so bila razmerja drugega nosilca Tima Kuštra (TK-CC) do nasprotnikov podobna, tudi on je na turnirju oddal največ pet iger in sicer v polfinalu, ko je s 6:3 6:2 izločil Jako Goloba (Tr-Kr). V finalnem obračunu finalistov zimskega državnega prvenstva je bil Križnik še enkrat boljši. Slavil je s 6:2 6:0 in se tako po zimskem veseli še poletnega naslova državnega prvaka. Zanj je to tretji naslov v karieri, državni prvak je bil namreč tudi v kategoriji do 12 let.
V konkurenci dvojic sta državna prvaka Jaka Golob in Žiga Švec. V izjemno izenačenem in napetem obračunu sta se nekoliko oddolžila za polfinalna poraza Križniku in Kuštru ter ju v finalu premagala s 6:0 6:7(1) 13:11.
Pri deklicah je bila najboljša 2. nosilka Ana Lanišek (Radom), ki je v finalu s 7:5 4:6 6:1 presenetila prvo postavljeno Evo Muller Uhan (Tc-Lj). Laniškova se je v finale uvrstila potem, ko je v polfinalu v srečanju z Ello Hojnik (ŽtkMb) povedla s 5:0, nato pa ji je Mariborčanka srečanje predala. Muller Uhanova je v drugem polfinalu s 6:3 6:3 izločila Mašo Viriant (Radom). Za Ano Lanišek je to drugi naslov državne prvakinje v karieri, državna prvakinja je bila tudi v kategoriji do 12 let.
V konkurenci dvojic sta naslov državnih prvakinj osvojili Eva Muller Uhan in Ivona Ahčan (TK-CC). V finalu sta s 6:2 7:6(3) premagali Ello Hojnik in Mašo Viriant.
Priznanja najboljšim je podelil predsednik strokovnega sveta TS Marko Por. Tudi v tej starostni kategoriji je Tenis Slovenija zmagovalca nagradila z denarno nagrado 1000 €, sredstva pa so namenjena pokritju stroškov za udeležbo na mednarodnih tekmovanjih.

V Kopru se je končalo B državno prvenstvo do 14 let za dečke in deklice. Nastopili so igralci in igralke, ki so na lestvici TS uvrščeni nižje od 47. mesta. Na turnirju dečkov je nastopilo 41 igralcev, prvi nosilec turnirja je bil Tai Tristan Papež, 59. igralec lestvice TS, ki pa je izgubil uvodno srečanje. Za zmago na turnirju sta se potegovala Jernej Ploj (ŽtkMb), v polfinalu je s 6:3 4:6 6:0 premagal Nala Rota (Benč) in Nerej Benedičič Vidovič (ŽtkMb), ki je v polfinalu z 2:6 6:4 6:3 izločil Žigo Dolinška (ŽtkMb). Turnir je osvojil Jernej Ploj, ki je v finalu slavil s 6:2 7:5. Pri deklicah je nastopilo 19 igralk, mesto prve nosilke pa je pripadlo Eriki Manevski (TkMed), ki je uvrščena na 55. mesto lestvice TS. Tudi njej se ni uspelo uvrstiti v finale, v katerem sta se za naslov zmagovalke borili Špela Rijavec (Kočevje) in Daša Štusaj (Sl.Gradec). Špela je v polfinalu s 6:2 7:5 premagala Manevsko, Štusajeva je bila s 7:6(5) 6:0 boljša od Tine Neže Oblak (ŠD_LTA). V finalu je s 6:4 6:1 slavila Špela Rijavec. V konkurenci dvojic sta pri dečkih zmagala Klas Gorenšek (Tr-Kr) in Andraž Rozman (TkMed). V finalu sta s 6:4 7:6(7) premagala Jerneja Ploja in Žigo Dolinška (ŽtkMb). Pri deklicah sta turnir dvojic osvojili Erika Manevska (TKMed) in Špela Rijavec (Kočevje). V finalu sta s 6:2 3:6 10:3 premagali Tino Nežo Oblak (ŠD_LTA) in Taro Tekavec (MaxLj).

Državna prvenstva se nadaljujejo ta teden, ko so v igri igralci in igralke v starostnih kategorijah do 16 in do 12 let. V Mariboru se na DP Zala do 16 let borijo fantje in dekleta. Pri fantih nastopa 54 igralcev, tudi vsi najboljši z Aljažem Jeranom na čelu. Pri dekletih bo nastopilo 52 igralk, tudi tu vsa najboljša dekleta v tej starostni kategoriji. Prva nosilka je Pia Marija Rebec. Na DP do 12 let v Kopru med 56 nastopajočimi dečki mesto prvega nosilca zaseda Luka Albreht, med 50 deklicami je prva nosilka Nala Kovačič. Tudi v najmlajši kategoriji nastopajo vsi najboljši igralci in igralke.

Na mednarodnih turnirjih ITF ta teden nastopa še nekaj naših predstavnikov. Z nastopi v kvalifikacijah so dobro začele Manca Pislak v Minsku (25.000 $), Nina Potočnik v Brescii (60.000 $) in Noka Jurič v Banja Luki (15.000 $). Vse tri so se uvrstile v zadnji krog kvalifikacij. V Banja Luki sta v glavni turnir že uvrščeni Veronika Erjavec in Nika Radišič. Na moškem turnirju ITF v Tabarki v Tuniziji je Anže Arh po zmagi v prvem krogu kvalifikacij, v srečanju za uvrstitev v glavni turnir izgubil. S 7:6(3) 7:5 ga je premagal Američan Tristan Boyer.

Velik teniški dogodek se konec tedna obeta v Slovenski Bistrici. V teniškem centru Vintgar Kuki bo od 7. do 9. junija potekalo OP za člane in članice z denarnim skladom 5000 €. V petek organizatorji vabijo na uradno otvoritev novega teniškega centra na kateri bosta za zabavo poskrbela Tanja Žagar in Klapa Lanterna, ob zaključku turnirja pa bodo v nedeljo nastopili Poskočni muzikantje in Alfi Nipič.

pripravil: Bojan Matevžič