Kaj na OP Francije čaka slovenska železa?

26.05.2018
PARIZ, FRANCIJA - Slovenija bo imela v moškem posamičnem turnirju OP Francije enega predstavnika v ženskem pa dve.

Po porazu Dalile Jakupović v zadnjem krogu kvalifikacij za Roland Garros je bilo jasno, da bosta slovenske barve v Parizu branila Aljaž Bedene pri fantih in Polona Hercog pri dekletih. V kvalifikacijah za nastop v glavnem žrebu turnirja so bili neuspešni še Blaž Kavčič, Blaž Rola in Tamara Zidanšek, a žreb je namenil Dalili Jakupovič prvi nastop v glavnem delu na turnirjih velike četverice.

Bedeneta, 64. igralca sveta, je ples kroglic umestil v zgornjo četrtino, kjer se bo v prvem krogu pomeril s Urugvajcem Pablom Cuevasom, trenutno 76. na lestvici ATP.

Cuevas je nekdanji 19. igralec sveta in zmagovalec šestih turnirskih lovorik (6-2), prav vse pa je osvojil na pesku. Na Roland Garrosu še nikoli ni prišel dlje od tretjega kroga (2015-2017), kar mu je uspelo v zadnjih treh zaporednih sezonah. Leta 2008 je na OP Francije v navezi s Perujcem Luisom Horno slavil v konkurenci dvojic.

Cuevas je letos odigral 25 obračunov (15-10), zadnjega na mastersu v Rimu, kjer ga je v prvem krogu premagal Italijan Marco Cecchinato. Najboljši rezultat je dosegel z uvrstitvijo v polfinale turnirja v Sao Paulu, dvakrat pa je zaigral v osmini finala turnirja serije masters (Indian Wells, Madrid).

Bedene in Cuvas bosta v Parizu odigrala prvi medsebojni obračun. Če bo Slovenec uspešen, bi se lahko v drugem krogu znova pomeril z Južnoafričanom Kevin Andersonom, katerega je nedavno ugnal v večnem mestu. Predvideni nasprotnik tretjega kroga 28. nosilec Feliciano Lopez.

Bedene je bil na lestvici ATP najvišje uvrščen na 43. mesto. V letošnji sezoni je odigral 27 obračunov (17-10), nazadnje je moral v osmini finala Rima priznati premoč Špancu Pablu Carrenu Busti. Najboljši izid sezone je zabežil s finalom v Buenos Airesu, zaigral pa je še v polfinalu turnirja v Budimpešti in četrtfinalu Ria de Janeira.

Pri dekletih bo edino slovensko orožje aktualna 59. igralka sveta Polona Herocg. Tudi ona je pristala v zgornji četrtini žreba in se bo za uvod pomerila z višje rangirano Rusinjo Anastazijo Pavljučenkovo (31. na lestvici WTA).

Pavljučenkova je letos odigrala 13 obračunov (4-9). Nazadnje je izgubila v prvem krogu turnirja v Rimu, enaka usoda pa jo je doletela tudi v Madridu. Najboljši izid sezone je dosegla s četrtfinalom na turnirju v Stuttgartu. Rusinja je nekdanja četrtfinalistka Roland Garrosa (2011), lani pa se je poslovila v drugem krogu.

Hercogova je letos odigrala 22 obračunov (13-9), nazadnje je morala v prvem krogu Rima priznati premoč Rusinji Svetlani Kuznjecovi. Najboljši izid sezone je zabeležila s finalnim nastopom na turnirju v Istanbulu. Njen najboljši rezultat na OP Francije je tretji krog iz sezone 2010, lani pa se je poslovila v drugem krogu kvalifikacij.

Hercogova in Pavljučenkova sta doslej odigrali tri obračune, z 2-1 vodi Rusinja. Nazadnje sta se pomerili pred šestimi leti v Pekingu, vse dvoboje pa sta odigrali na trdi podlagi.

Veliko sreče je imela pri žrebu za 1. krog Dalila Jakupovič. 27-letnica se bo pomerila s kvalifikantko Georgino Garcio Perez iz Španije, ki je na 186. mestu WTA lestvice, precej za njo, aj je Dalila 121. igralka sveta. Za nameček je Jakupovičeva 26-letno Španko premagala v obeh dosedanjih medsebojnih tekmah, leta 2016 na trdi podlahi in lani na močnem ITF turnirju na Madžarskem na pesku.