Hercogova zaznamovala slovenske teniške nastope v prejšnjem tednu

08.11.2017

Blaž KAVČIČ je pretekla dva, dokaj uspešna tedna, preživel na Kitajskem, kjer se je tudi na drugem turnirju v Šenzenu , a z višjim nagradnim skladom kot ga je imel turnir v Suzhou, ustavil v polfinalu. S 7:6(1) 7:5 ga je izločil poljski kvalifikant, 20-letni Hubert HURKACZ, 343. igralec lestvice ATP, ki pa je v zadnjih tednih v odlični formi. S polfinalno zmago se je Blažu oddolžil za poraz v četrtfinalu turnirja v Suzhou, ko sta v prav tako izenačenem srečanju o zmagovalcu odločila v podaljšani igri tretjega niza. V zadnjem srečanju je Kavčič nekoliko slabše serviral, izkoristek prvega servisa je imel 66 %, drugega pa samo 42 %, na drugi strani pa je dobro deloval predvsem prvi Poljakov servis saj je izgubil samo 7 točk na svoj prvi začetni udarec (85% izkoristek). V prvem nizu ni bilo breaka, Hurkacz pa je bil odličen v podaljšani igri, kjer je Blažu prepustil vsega eno točko. V drugem nizu je Poljak dobil tri, Kavčič pa dva nasprotnikova servisa, kar je tehtnico nagnilo na Hurkaczevo stran. Hubert Hurkacz bo kot kaže eno glavnih orožij Poljske na prihajajočem obračunu s Slovenijo v Davisovem pokalu februarja prihodnje leto, še posebej če bo zadržal dobro formo, ki jo kaže na Kitajskem. Sicer pa je deset let mlajši igralec v karieri doslej osvojil vsega dva turnirja serije Futures, tokrat pa je sploh prvič zaigral v finalu turnirja serije ATP Challenger. Turnir je sicer, tako kot v Suzhou, kjer je v polfinalu izločil Kavčiča, osvojil Moldavec Radu ALBOT. Kavčič ta teden zaseda 98. mesto na lestvici ATP.

Polona HERCOG je z zmago zaključila nastope na ITF turnirjih v Santa Margheriti di Puli, kjer je preživela zadnjih pet tednov. V finalu zadnjega turnirja, tako kot štirje predhodni je imel tudi ta nagradni sklad 25-000 $, je s 6:1 6:4, po uri in štiridesetih minutah igre ugnala romunsko kvalifikantko, 24-letno Crtistino DINU, 382. igralko lestvice WTA. Potem, ko je prvi niz gladko dobila je bil v drugem nizu po dveh breakih iz vsake strani izid izenačen do rezultata 4-4, ko je Hercogovi uspel še tretji break. Nato je na svoj servis dobila še deseto igro in s tem drugi niz ter srečanje. Za 26-letno Mariborčanko je to šesti osvojen naslov na turnirjih ITF letos, od tega četrti na turnirjih z nagradnim skladom 25.000 $, še dva je osvojila na turnirjih z nagradnim skladom 60.000 $, in tretji v petih nastopih na Sardiniji. Kljub zadnjemu uspehu na Sardiniji še ostaja izven najboljše stoterice teniških igralk, trenutno je na 102. mestu, tako pa bo najbrž tudi po dodanih 49 točkah osvojenih na zadnjem turnirju, saj je zaradi lažje poškodbe rame odpovedala nastop na WTA Challengerju v francoskem Limogesu z nagradim skladom 125.000 $. Tu je že bila v žrebu in bi v prvem krogu glavnega turnirja igrala z Nemko Sabine LISICKI. Ponoven preboj med najboljših 100 igralk sveta se je tako še malo odmaknil, glede na trenutno formo pa jo tam lahko zagotovo pričakujemo pred koncem leta, če bo nastopila še na kakšnem turnirju, saj do konca sezone ne brani nobenih točk iz lanske sezone.

Naša druga igralka na WTA lestvici, 18-letna Tamara ZIDANŠEK, ta teden je na 180. mestu, se je po nove točke odpravila v Avstralijo in na Japonsko, na turnirje z nagradnim skladom 60.000 $, ki prinašajo nekaj več točk za lestvico WTA. Prvi turnir je odigrala v Canberri, kjer se je kot 5. nosilka uvrstila v četrtfinale. Tu jo je presenetila mesto višje postavljena, 17-letna domačinka Destanee AIAVA, 169. igralka lestvice WTA. Ta je zmagala s 6:2 6:2 , Tamaro pa je pokopal servis, saj je imela izkoristek prvega 40 %, drugega le 37 %, začetni udarec pa je izgubila šestkrat. Poraz je že pozabljen in Zidanškova se je preselila v Bendigo, kjer bo ta teden nastopila na enako močnem turnirju, na katerem je 4. nosilka. V prvem krogu bo njena nasprotnica 22-letna Avstralka Ellen PEREZ, 343. igralka lestvice WTA. Zadnji turnir bo prihodnji teden odigrala v japonski Toyoti.

Z uspešnimi nastopi pa na mladinskih ITF turnirjih nadaljuje 16-letna Novogoričanka Maja MAKORIČ, ki je zadnja dva tedna v Izraelu. Tu je dosegla izvrsten rezultat na ITF turnirju 5. ranga v Tel Avivu, kjer je bila dvakratna finalistka. Med posameznicami je bila 2. nosilka in tudi končala je na drugem mestu. To je bil njen že tretji letošnji finale, še drugič pa se je morala zadovoljiti z drugo stopničko saj v finalu ni bila kos domačinki, leto dni starejši Shelly BEREZNYAK, 5. nosilki turnirja, sicer pa 610. igralki mladinske svetovne teniške lestvice. Izraelka je bila boljša s 6:3 6:2 in se je veselila svojega prvega naslova letos. Maja je bila tudi finalistka turnirja dvojic, kjer je nastopila s soigralko Kristin YOUNES iz Izraela. V finalu sta se merili z Rusinjo Mario BONDARENKO in Litvanko Iveto DAUJOTAITE in izgubili s 4:6 6:2 14:16. Finale ji je prineslo novih 23 točk za letvico ITF na kateri je pridobila 84 mest in je ta teden že 418. mladinka sveta. Tudi ta teden ostaja v Izraelu in nadaljuje z nizanjem zmag. Na močnem turnirju 2. ranga v Raanani je uspešno opravila z nasprotnicama v kvalifikacijah, z zmago pa je začela tudi nastope v glavnem turnirju. V prvem krogu je s 6:2 4:6 6:2 premagala 15-letno domačinko Shavit KIMCHI, 319. mladinko sveta.

Na mednarodnih članskih turnirjih serije ITF so teden dobro začeli Kaja JUVAN v Angliji, Nastja KOLAR v Egiptu , Anja GAL v Turčiji in Anže ARH v Tuniziji. Vsi štirje so bili namreč uspešni v kvalifikacijah in so se uvrstili v glavne žrebe turnirjev. Poleg omenjenih pa bomo ta teden spremljali še Blaža ROLO na ATP Challengerju v Montevideu in Anjo TRBEŽNIK na mladinskem ITF turnirju na Cipru.

Na domačih prizoriščih še vedno traja premor pred začetkom zimske sezone, ta se bo začela 18. novembra, smo pa dobili uvrstitve teniških klubov po končani sezoni 2017. Tudi letos je prvo mesto z največ osvojenimi točkami na turnirjih, ki štejejo za lestvico Tenis Slovenije, že 15. zapored, osvojil ŽTK Maribor. Na drugo mesto se je uvrstil TK Triglav Kranj, tretji pa je TK Ptuj. Kako so uvrščeni drugi slovenski teniški klubi si oglejte na spletni strani www.tenis-slovenija.si. Do 20. novembra še lahko oddate tudi glas za Fair play potezo leta 2017.

Nekaj posebnega pa bo za ljubitelje tenisa ta teden prav gotovo dogodek v Milanu, čeprav brez slovenske udeležbe, kjer se bo na turnirju Next Gen ATP Finals pomerilo 8 igralcev naslednje generacije, starih 21 let ali manj na čelu z Rusoma Aleksandrom RUBLEVIM in Karenom KAČANOVIM. Turnir bo zanimiv predvsem zaradi spremenjenih pravil po katerih bodo igrali. Igrali bodo namreč na tri dobljene nize (best of five) a s krajšimi nizi do 4. Pri izidu 3-3 bodo igrali tie-break. V igri ne bo prednosti, temveč bo igro dobil igralec, ki bo prvi osvojil točko pri izidu 40-40. V primeru, da se bo žogica pri servisu dotaknila mreže in bo padla pravilno v polje se bo igra nadaljevala. Srečanja se bodo začela v petih minutah od trenutka, ko bo drugi igralec stopil na igrišče, gledalci pa se bodo lahko prosto sprehajali tudi med točkami na stranskih tribunah, ne bo pa med točkami dovoljeno gibanje na tribunah za servisnimi črtami. Vse sodniške odločitve glede avtov pa bodo pripadle sokoljemu očesu, kar pomeni, da ne bo linijskih sodnikov. Zagotovo bo zanimivo spremljati kako se bodo vsa spremenjena pravila obnesla v praksi.

pripravil: Bojan Matevžič