Ni se ustavil v prvem krogu, ampak šele v drugem proti renomiranemu Tommyju Haasu. V ponedeljek, 24. oktobra je zasedal 204. mesto na ATP lestvici, le teden kasneje se je prebil na 178. mesto! Ja, tako hitro se lahko stvari obrnejo. Tenis je začel igrati pri sedmih letih. V TK Slovan ga trenira Igor Rorič.
Aljaž, a si v otroštvu treniral še kakšen drug šport, razen tenisa? Kaj te je prepričalo, da si ostal pri teniškem loparju? A si že od malih nog vedel, da si želiš postati profesionalni igralec? Kdaj si se odločil, da se boš ukvarjal s tenisom profesionalno? Verjetno je bila pri odločitvi pomembna podpora staršev…
Haha... sem jih kar nekaj ja, košarko, nogomet, smučanje in smučarske skoke. Za kakšen teden sem se preizkusil tudi v gimnastiki in plesu =) Vedno, pri vseh stvareh, sem si želel biti najboljši, ker mi je pri tenisu to najbolj uspevalo, sem se odločil za tenis. Želja da postanem vrhunski tenisač, je v meni od mojega 10., 11. leta, ko sem opustil še zadnji šport - smučarske skoke in sem se posvetil samo tenisu. Seveda, starši so me pri tem podpirali. To je bila odločitev družine.
INTERVJU: Aljaž Bedene stopa v teniški svet najboljših!
INTERVJU - Aljaž Bedene: ''Želja je uvrstitev med Top 100!'
Kako pomembno je, da se perspektivni igralec v mladinski kategoriji zelo zgodaj začne udeleževati turnirjev v tujini? Kdaj si ti začel tekmovati izven Slovenije?
Glede na to, da je v Sloveniji konkurenca zelo majhna, je udeležba turnirjev že pri 12-ih letih zelo priporočljiva, saj je veliko turnirjev v bližini. Italijani in Hrvati imajo vedno dobre mlade igralce, tako da lahko hitro vidiš kje stojiš. Moj prvi turnir v tujini je bil do 12 let v Umagu.
Kateri uspehe lahko izpostaviš na mednarodnih mladinskih turnirjih?
Vsako leto sem imel kar nekaj dobrih rezultatov, par turnirskih zmag na ETA turnirjih do 14 in do 16 let, finale neuradnega svetovnega prvenstva v Milanu - Avvenire do 16 let, 5. mesto na lestvici do 16 ETA, 31. mesto na ITF do 18 let, 3. krog US Open, polfinale dvojic na Roland Garrosu,...
Na Dunaju si uspel premagati tri dokaj visoko uvrščene igralce na ATP lestvici. Dosegel si izjemen rezultat. Čemu pripisuješ ta nenadni preboj, ki je razveselil slovenske ljubitelje tenisa?
Se mi zdi da ni nenadni, zame je to pričakovan rezultat, že celo leto sem igral zelo dobro. Premagal sem kar nekaj igralcev iz prve stoterice. Tak rezultat bi lahko prišel že prej, če ne bi bilo vseh poškodb z zapestjem.
Serviral si odlično. Z izjemo dvoboja proti Cervantesu Huegunu in Haasu si imel izjemno visok odstotek prvega servisa (71%). Ali ste v zadnjem času veliko delali na servisu?
Serviram iz leta v leto bolje, glede na mojo višino (184 cm) zelo dobro. V zadnjem letu nisem naredil veliko treningov samo za servis, malce sem spremenil tehniko, ki mi veliko bolj ustreza, najbolj pomemben pa je odličen občutek, ki ga imam že dalj časa.
Nato dvoboj proti Tommyju Haasu, nekoč drugemu igralcu sveta, danes po več kot enoletnem premoru 212. igralec na lestvici. Prvi niz si igral zelo dobro, potem pa v začetku drugega malce popustil, tudi Haas je začel servirati bolje. Kako ti ocenjuješ preobrat? Verjetno je na koncu prevladala kilometrina Haasa? Navsezadnje je na ATP Touru že od leta 1996…
Ja, prvi 'set' in do 4:4 sem bil boljši na igrišču, zdelo se mi je vse tako preprosto. Potem pa sem za trenutek izgubil koncentracijo in izgubil niz, kar seveda izkušen igralec kot Haas takoj izkoristi. V tretjem nizu sem imel tudi nekoliko nesreče, da se mi je v drugi igri odprla rana na mezincu desne roke, tako da sem s tremi dvojnimi napakami podaril Haasu 'gem'.
Ali je k lepemu uspehu na Dunaju pripomoglo dejstvo, da je to mesto, kjer tudi občasno treniraš?
Na Dunaju se počutim kot doma, tako da je seveda to pripomoglo k dobremu rezultatu. Imam veliko prijateljev ki so navijali zame, tako da je bilo vse lažje. Imel sem res izvrstno podporo.
Koliko ljudi šteje tvoja ekipa? Kako pomembna je fizična pripravljenost in prehrana v današnjem tenisu? O tem se namreč veliko razpravlja v zadnjem času.
Trenutno veliko delam v Ljubljani na TD Slovan z Igorjem Roričem, na turnirje z mano po večini hodi Gorazd Gavrilov, ki naj bi se s to zimo priključil tudi na treningih ter kondicijski trener Matej Mihelič s fitnes centra Panter. Seveda je zelo pomembna. Bolj kot si pripravljen lažje igraš, bolje se počutiš na igrišču ter manjša je verjetnost da pride do poškodb. Tudi prehrana je pomembna, sam se bom sicer bolj posvetil temu ko začnem s pripravljalnim obdobjem v decembru.
Koliko ur dnevno treniraš? Kako si organiziraš treninge tekom turnirjev? Ali običajno potuješ sam?
Dnevno treniram od 2-3 ure tenisa, ter uro in pol kondicije. Sem igralec, ki na turnirjih za dober občutek ne rabi trenirati veliko, tako da ko sem na turnirju treniram le približno 20 minut na dan pred vsako tekmo, samo za ogrevanje. Letos sem bil sam le na začetku na turnirjih v Turčiji, v Zagrebu (futures) z mamo, na ostale turnirje pa hodim s trenerji.
Vemo, kako pomembna je solidna finančna podpora v tenisu. Ali je v letošnjem letu bilo kaj lažje? Navsezadnje si verjetno zaradi uspehov nekaj več zaslužil. Se je kaj povečalo zanimanje sponzorjev?
Seveda, vsak dober rezultat prinese tudi nekaj denarja, ki vsaj malo olajša finančno podporo, ki mi jo trenutno nudita starša za kar sem jima zelo hvaležen. Želim si hitro priti dovolj visoko, da starša s tem ne bosta več obremenjena in bom s tem finančno neodvisen. Zaradi krize je precej težje dobiti sponzorje, vendar je z rezultati tudi zanimanje večje.
Potuješ skozi celo leto. Kdo ti največ pomaga pri organizaciji potovanj (urejanje letalskih kart, prenočišč itd.)?
Za letalske karte skrbi moja mama, prenočišča pa so načeloma uradni hoteli turnirja, ni potrebno veliko iskati okrog po internetu za čim cenejše nastanitve.
Katero leto je bila zate najtežje doslej?
Najtežje je bilo leto 2008. Odigral sem le 5 turnirjev, ker sem imel tisto leto maturo ter si zlomil zapestje. 7 mesecev nisem igral tenisa, vendar nisem obupal, še vedno sem imel veliko željo po tenisu, čeprav so mi dejali, da zapestje nikoli ne bo čisto v redu.
S katerimi igralci iz teniške karavane se največ družiš?
Če so na istem turnirju slovenski igralci, potem sem največ z njimi, drugače pa sta moja najboljša prijatelja Andrej Martin iz Slovaške in Dušan Lajović iz Srbije.
Če bi lahko po lastni želji organiziral trening in tekmo s Top 10 tenisačem na ATP teniški lestvici, koga bi izbral?
Najraje izmed vseh bi treniral s Federerjem.
Če ne bi bil tenisač, bi verjetno bil?
Verjetno bi bil nogometaš. :)
Najljubši Grand Slam?
Roland Garros.
Dve leti nazaj si povedal, da brata Andraža redno premaguješ? A to velja še dandanes? Veliko trenirata skupaj?
Z Andražem veliko trenirava skupaj, vendar pa ne igrava več toliko na točke kot sva včasih. Se mi zdi da je na treningih že zelo blizu, tako da je mogoče bolje da "le" trenirava (smeh).
Sicer sta enojajčna dvojčka, a verjetno karakterno precej različna?
Ja, karakterno sva si zelo različna.
Naslednji veliki turnir te čaka v Avstraliji, kvalifikacije za prestižni Australian Open. Kje se boš pripravljal? Kdaj potuješ v Avstralijo?
Priprave bom naredil v Ljubljani, začel naj bi približno en mesec pred odhodom v Avstralijo. Ne vem še kdaj bom potoval, odvisno od tega ali bom odigral še kakšen turnir pred kvalifikacijami (Doha).
Cilj 2012?
Prvi cilj oz. želja za naslednje leto je ostati zdrav. Želim si priti med 100, mislim da sem tega
sposoben.
Hvala za intervju Aljaž in veliko sreče na turnirjih, ki te čakajo!
pripravila: Nina Kelemen
foto: L.S., Facebook, zimbio.com
Kje kupujete teniško opremo ?
Komentarji