ŠANGHAJ, KITAJSKA - Slovenski teniški igralec Grega Žemlja je edini, ki je letos odšel igrat na turnirje najvišjega ranga z izjemo turnirjev za Grand Slam, kjer sta nastopila tudi Blaž Kavčič in v Wimbledonu tudi Aljaž Bedene. 24-letni Žirovničan, trenutno 129. igralec sveta, se že nekaj časa nahaja na azijskih tleh, kjer se nahaja moška teniška karavana najboljših igralcev sveta.
Prejšnji teden je nastopil v kvalifikacijah zelo močnega turnirja na olimpijskih prizoriščih Pekinga, kjer je v zadnjem krogu nudil močan odpor favoriziranemu 51. igralcu sveta Michaelu Berrerju iz Nemčije, sedaj pa je odpotoval še v Šanghaj, teniški Masters turnir serije 1000, kjer ne bo manjkal niti eden izmed prvih 20 igralcev, ki krojijo sam vrh teniške lestvice ATP ( o tem turnirju bomo več napisali v nedeljo). Pred nastopom v kvalifikacijah nekdanjega zaključnega turnirja serije Masters smo Gregu zastavili nekaj kratkih vprašanj.
Grega bo v Šanghaju na turnirju serije 1000 poskušal priti v glavni del
Si eden redkih slovenskih igralcev, ki se je odločil nastopiti v kvalifikacijah največjih teniških turnirjev sveta serije ATP 500 in 1000 (lani je na azijski turneji nastopil Luka Gregorc, ki se mu ni uspelo uvrstiti v glavni del). Pred OP ZDA si že nastopil nastopil v Washingtonu, Torontu in Cinncinatiju (US Open Series). Ali si takrat že sodeloval z novim trenerjem Davidom Lenarjem in zakaj si se odločil nastopiti na tako močnih turnirjih, kjer se moraš v glavni del prebiti iz kvalifikacij?
''Z Davidom sva začela sodelovati po ameriški turneji, in se odločila za azijsko turnejo, saj rad igram zunaj na trdi podlagi. Seveda tukaj igram z najboljšimi igralci na svetu in tudi vidim neke vrste priložnost za napredek v mojem tenisu''.
Že na prvem turnirju ATP 500 v Cinncinatiju si se prebil v glavni del in kot prvi Slovenec zaigral na tako močnem turnirju v glavnem delu. Kakšni so bili občutki, še posebej po zmagi v 1. krogu in nato dobrem odporu v drugem proti Roddicku. Ali je sloviti Amaričan premagljiv v tem trenutku?
''Občutki so bili izjemni, igral sem zelo dobro, vsi turnirji tega nivoja pa so po pogojih za igralce in organizaciji dosti boljši od Challengerjev. Roddick je vsekakor premagljiv, kot tudi mnogi drugi igralci v svetovnem vrhu''.
V Šanghaju je potrebno za vstop v glavni del v kvalifikacijah premagati dva igralca. Gregi je žreb v 1. krogu namenil Američana Michaela Russella, 11. nosilca in trenutno 86. igralca sveta. Russel, doma iz Houstona, se je z Žemljo pomeril že trikrat in od tega dvakrat zmagal. Vsi trije dvoboji so se igrali na trdi podlagi in turnirjih serije Challenger. Nazadnje sta se srečala letos v finalu Honoluluja, ki ga je dobil Američan s 6-0, 6-3. V drugem, odločilnem krogu bi se Grega potencijalno lahko pomeril s 7. nosilcem Florentom Serro iz Francije ali pa Kitajcem Čuhanom Vangom, ki igra s povabilom organizatorja.
Vmes si Sloveniji zagotovil tri točke v Litvi za prehod v 1. evroafriško skupino v DC-ju. Drugo leto bomo gostili reprezentanco Finske z Jarkkom Nieminenom na čelu, ki je v zadnjih tednih v super formi. Kako ocenjuješ žreb, kje bi najraje igral (LJ, MB, NM, Portorož,..) in kakšne so možnosti, glede na to da si z Jarkkom igral pred kratkim v Torontu?
''Davis Cup je bila fantastična izkušnja, naredili smo lep rezultat. S svojo igro, sploh zadnji odločilni dan, sem zelo zadovoljen. Žreb nam je namenil Finsko, ki je premagljiva. Jarkko je sicer odličen igralec, vendar premagljiv na peščeni podlagi. Njihov drugi igralec je slabši, igra dvojic pa bo zelo pomembna. Rad bi igral v Ljubljani ali Mariboru in močno si želim, da bi nas prišlo spodbijat veliko število gledalcev''.
Pred odhodom na azijsko turnejo si seveda nastopil tudi v Ljubljani, kjer pa te je v 1. krogu presenetil Di Mauro. Je bilo razočaranje veliko, saj si spadal v ožji krog favoritov za končno zmago?
''Ne, sploh nisem bil razočaran. Vem v kakšnem stanju sem bil, hkrati pa se zavedam ,da se priložnosti ponujajo vsak teden''.
V Pekingu te je v zadnjem kvalifikacijskem krogu po trdem bolju premagal M.Berrer, ki je nato v uvodnem krogu poskrbel še za senzacijo, ko je izločil Tomasa Berdycha, letošnjega wimbledonskega finalista. Ali si bil s svojim nastopom zadovoljen?
''Moram reči, da sem v Pekingu igral dobro. V prvem krogu sem izločil igralca iz prve stoterice, v drugem pa izgubil od igralca, ki je v Top 50. Odločale so malenkosti, dvoboj pa je bil zelo kvaliteten. Tudi tu nisem bil razočaran, saj vem da sem dal vse od sebe in tudi odigral dobro tekmo''.
V Šanghaju (nekdanji zaključni Maters turnir, ki se igra za nagradni sklad 3,24 milijona USD) bi z dvema zmagama v kvalifikacijah kot prvi v zgodovini slovenskega tenisa prišel v glavni del. Kakšna je razlika med tako velikimi turnirji z milijonskim skladom od manjših ATP turnirjev tipa Umag, Zagreb,...(pogoji).
''Razlika med omenjenimi turnirji je ogromna. Primerjati Masters v Šanghaju in turnir serije 250 je nemogoče. Osebno sem mnenja, da je to daleč najlepši turnir v teniškem koledarju. V neskončno bi lahko pisal o storitvah in pogojih tukaj!''
Ali se na tako velikih turnirjih kaj pogovarjaš z igralci, ki zasedajo prvih 20 mest na ATP lestvici (v Šanghaju bo nastoplo vseh prvih 20) in ali že imaš kakšnega dobrega prijatelja iz te elitne družbe?
''Pogosto treniram z igralci, ki so uvrščeni pod 30 na ATP lestvici in nekateri so odlične osebnosti (Ljubičić, Čilić, Robredo, Simon...), drugi pa zelo svojeglavi in se raje držijo zase (Almagro, Kohlschreiber, Mayer..). ''
Ali vas igralce, ki igrate v kvalifikacijah, povsem drugače tretirajo kot tiste najboljše?
''Vsi ljudje, ki imajo karkoli opraviti s tem turnirjem, neverjetno spoštujejo nas igralce - bodisi kvalifikante, bodisi tiste najboljše''.
Trenutno si na 129. mestu ATP lestvice. Kakšen je cilj do konca sezone?
''Do konca sezone nimam ciljev, dolgoročno pa si želim med najboljših 50. Seveda bi bilo lepo nastopiti neposredno v glavnem delu OP Avstralije in naredil bom vse kar je v moji moči, da mi to tudi uspe''.
pripravil: L.S.
foto: daylife.com
Kje kupujete teniško opremo ?
Komentarji