Izbira prave pijače…kdaj je pravi čas za napitek in katerega izbrati?

28.07.2011
Včasih je veljalo, da je voda najboljša pijača med športno aktivnostjo. Dandanes lahko na trgovskih policah zasledimo raznovrstne športne pijače, ki pripomorejo k večji moči, hitrosti in izboljšanju energetske ravni posameznika.

Za lažjo izbiro, je pomembno vedeti, v kakšnih situacijah bodo posamezni napitki res izboljšali vašo pripravljenost med igro in da ne bodo le nepotrebna potrata vašega denarja in kalorij. Priporočljiva dnevna količina zaužitih tekočin na povprečen dan (tj. dan brez večjih športnih naporov) je 1,9 litrov. V primeru teniške tekme ali intenzivnejše vadbe športni nutricionisti priporočajo, da v dveh urah pred dvobojem popijete 470 do 600 ml pijače in dodatnih 100 do 240 ml med igralnimi menjavami.

Tradicionalne športne izotonične pijače

Večina strokovnjakov priporoča uporabo izotoničnih napitkov, saj vsebujejo vse potrebne sestavine za izboljšanje športnega rezultata: 

(1) vodo za hidracijo, 
(2) ogljikove hidrate za energijo in 
(3) elektrolite, ki se izločajo z znojem.

Elektroliti so soli (Na, K, Mg, Cl), ki jih v telo vnašamo s tekočino (delno tudi s hrano) in imajo kar nekaj pomembnih vlog v našem telesu. Športni napitki, ki vsebujejo 6-8% ogljikovih hidratov, povečajo hitrost in vzdržljivost posameznika. V primeru fizično napornih turnirjev ali več zaporednih tekem bodite pozorni tudi na vsebnost natrija v napitku, saj preprečuje nastajanje krčev in nadomesti izgubo mineralov, ki se izločajo s potenjem.

! Bodite pozorni na uporabo teh napitkov, če je intenzivnost vaše športne vadbe nizka. Poleg tega zdravniki opozarjajo, da so izotonični športni napitki svojevrstna mešanica sladkorjev, kislih spojin in drugih aditivov, katerih prekomerna uporaba lahko poškoduje vašo zobno sklenino.

Nizkokalorične pijače/Voda z okusom

Nekatere vrste teh napitkov telesu primarno povrnejo izgubljene elektrolite (predvsem natrij in magnezij); nekateri so obogateni z umetnimi sladili in aromami za izboljšanje okusa. Nizkokalorični napitki so po mnenju nutricionistov primerni le za krajše športne aktivnosti (ura ali manj) in/ali za običajno hidracijo tekom dneva. Predvsem predstavnice nežnejšega spola so zaradi večje kalorične ozaveščenosti privrženke teh vrst napitkov.

! Bodite pozorni, ker nizkokalorični napitki niso primerni za daljše športne aktivnosti (več kot ena ura), predvsem v vročih dnevih. V takšnih razmerah mišice potrebujejo energijo v obliki hitro prebavljivih ogljikovih hidratov, ki so kalorično bogati. Voda z okusom ali nizkokaloričen napitek nista primerna izbira v primeru, da igramo tri sete ali več, saj je v takšnih primerih poraba energija prevelika. Pozorni morati biti predvsem na vsebnost natrija, saj ostale minerale kot so kalij, magnezij in kalcij običajno zaužijete s prehrano.

Energijski napitki

Energijski napitki kot so Red Bull , Shark in Bulldog, ki jih večina uporablja za daljša ponočevanja ali dvig energije dan po neprespani noči ter naporne študijske noči, so postali popularni tudi v športu. Mnogi izmed njih vsebujejo veliko sladkorja in kofeina, kakor tudi zelišča kot so ginseng in yerba mate (južnoameriško zelišče, ki ga gojijo v severni Argentini, Paragvaju, Urugvaju in južni Braziliji). Napitki naj bi povečali mišično in aerobno vzdržljivost.

! Bodite pozorni, saj strokovnjaki opozarjajo na negativne učinke energijskih napitkov zaradi visoke vsebnosti kofeina. Ta lahko povzroči živčnost in s tem slabo vpliva na vašo teniško igro. Lahko se pojavijo tudi prebavne motnje. Zato je bolj primerno pridobiti energetske zaloge preko primerne prehrane in "zdravih" napitkov rastlinskega izvora (npr. kokosova voda) v kombinaciji z ustreznim počitkom.

Mineralna ali navadna voda

Voda je najcenejša in najenostavnejša oblika napitka. V telesu omogoča transport glukoze, kisika in maščob do mišičnega tkiva in odnaša stranske produkte kot so ogljikov dioksid in mlečna kislina. Med športno vadbo telo s pomočjo vode regulira telesno temperaturo. S potenjem se telo osvobaja viška toplote nastale s fizično aktivnostjo ali pa je celo toplota v telo prišla iz okolice. V povprečju skozi en dan odrasla oseba izloči okoli 7 dl znoja, v ekstremnih primerih ta mehanizem z znojenjem lahko izloči tudi preko 2 l na uro. Voda v obliki znoja izpareva na površini kože in tako na sebe veže toploto iz okolice in hladi telo. Tekočino je potrebno vnašati v telo redno, kajti ko se pokaže žeja , je to že znak delne telesne dehidracije. Praznjenje tekočine iz želodca je počasnejše, če je tekočina toplejša. Razlog je, da je za želodec pri naporu prijetnejša tekočine, ki ima hladnejšo temperaturo, in tudi njen prehod v kri je lažji ter hitrejši od toplejše tekočine.

! Bodite pozorni na prekomerno količino popite vode, saj je možna prekomerna hidracija, ki negativno vpliva na količino izredno pomembnega natrija v krvnem obtoku. Ostarel organizem težko prenaša odvečne količine tekočine, zaradi česar lahko pride do edema, hipertenzije in težav s srcem. Zatorej strokovnjaki priporočajo uporabo mineralne vode, ki vsebuje manjšo količino elektrolitov. Drugi strokovnjaki so spet mnenja, da je v mineralni vodi premajhna količina natrija. Zato je najboljše začeti dvoboj z vodo, po eni uri vadbe ali tekme, še posebej v primeru vročih in vlažnih dni, pa vključite napitke, ki vsebujejo dovolj ogljikovih hidratov in elektrolitov.

 

pripravila: K.N.

foto: GoogleImages


 

Oceni:
Deli z ostalimi:

Komentarji

POVEŽITE SE Z NAMI

ANKETA

Kje kupujete teniško opremo ?


ostale ankete