Skozi 14-dni se bodo v Melbournu najboljši teniški igralci in igralke borili za dve mesti, ki vodita v finale. Le dva (v mislih imamo posamezno konkurenco) bosta zmagala sedemkrat in posledično visoko v zrak dvignila največji pokal.
Za začetek OP Avstralije je vse pripravljeno. Garantiramo vam dober tenis, odlično zabavo in neprespane noči zaradi Grege, Blaža, Aljaža, Polone, Katarine in najboljših igralcev sveta, prenose tekem pa si boste lahko ogledali na Eurosportu. To je prva letošnja priložnost za 'velike' igralce, da si postavijo kriterije za nadaljevanje sezone in priložnost za 'male', da pridejo iz sence.
Za začetek, nihče še ni vezal tri naslove na OP Avstralije v odprti dobi tenisa. Novak Djoković, 1. teniški igralec sveta, ima enkratno priložnost, da v Melbourne Parku spiše zgodovino, saj je dvignil pokal v letu 2011 in 2012. če mu uspe, bo osvojil četri naslov ter na večni lestvici ujel Rogerja Federerja in Andreja Agassija, vodilna po naslovih v odprti dobi. Več zmag ima le Roy Emerson, šest, a je bil turnir takrat še zaprtega tipa.
Djoković bo v 1. krogu igral s Francozem Paulom Henrijem Mathieujem, v odsotnosti Rafaela Nadala pa je imel srečen žreb, saj se s Federerjem ali Murrayem lahko dobi šele v velikem finalu. Jasno je, da je 25-letni Srb prvi favorit turnirja, matematično gledano pa lahko izgubil vodilni položaj na ATP lestvici. Prav trepetati mu verjetno še ni treba, a če švicarski teniški maestro Roger Federer osvoji naslov in Nole izpade pred četrtfinalom, se lahko zgodi menjava tudi na vrhu. Beograjčan na turnir prihaja z 2.635 točk prednosti.
Roger Federer je največja neznanka začetka letošnje sezone. 31-letni Baselčan bo le to začel prav na OP Avstralije, kroglice pa so mu že za uvodne nastope prinesle neugodne tekmece. V 1. krogu ga čaka Francoz Benoit Paire, potencialna tekmeca v drugem in tretjem pa sta Nikolaj Davidenko in domači adut Bernard Tomic, ki prihaja s fantastično popotnico - zmago v Hopmanovem pokalu nad Djokovićem in prvim kariernim naslovom, ki si ga je priigral v soboto na ATP turnirju v Sydneyu. Od lanskega poletja naprej nikakor ne smemo pozabiti na tretjega iz velike četverice, Britanca Andya Murraya. Lani ga je pod okrilje vzel slavni Ivan Lendl, po osvojeni zlati olimpijski medalji v Londonu pa se je Škot otresel naziva 'loserja' in to hitro vnovčil še s prvo britansko zmago na turnirjih za grand slam po letu 1936, ko je slavil na OP ZDA, v finalu pa ugnal branilca naslova Djokovića. 25-letni Murray bo otvoril nastope proti Nizozemcu Robinu Haaseju, v četrtfinalu pa se lahko sreča s Juanom Martinom del Potrom.
Morda niste vedeli, a OP Avstralije se je dolgo časa igralo na travi, tako kot Wimbledon. Vse od leta 1905 do 1987, potem pa so pripravili trdo. Od leta 2008 se ta imenuje "Plexicushion". Kot ste prebrali, je lani tu zmagal Novak Djoković ter prvič v karieri ubranil grand slam naslov. Epski finale z Nadalom nikoli ne bo šel v pozabo. najdaljši finale turnirjev velike četverice je bil dolg 5 ur in 53 minut, tekma pa je ovekovečena tudi na DVD-ju in je hit širom sveta. Zanimivo, a od zmagovalcev Melbourna bosta letos v igri le dva, Federer in Djoković. Rafael Nadal je že pred tedni odpovedal nastop zaradi poškodbe in nepripravljenosti, nekateri drugi, kot so Safin, Agassi in Johansson, pa so lopar že postavili v kot.
Poleg standardnih 2000 točk in lovorike, se bo zmagovalec/ka obogatil tudi za 1,94 milijona evrov. Ob tem naj povemo, da bo Španec Rafael Nadal ostal brez 1,200 točk in bi lahko po končanem OP avstralije padel na 8. mesto ATP lestvice ali še nižje. To bo najslabša uvrstitev peščenega kralja od aprila 2005.
V ženski konkurenci bo lovoriko branila Viktorija Azarenka, finale pa zmagovalka leta 2008 Marija Šarapova. Kakorkoli, pri dekletih je favoritinj veliko več, a ne moremo mimo dejstva niti zgodovine, da je prva dama za dvig lovorike Serena Williams, ki je kar petkrat že zmagala v deželi 'tam spodaj' (2003, 2005, 2007, 2009 in 2010), največkrat v odprti dobi tenisa. Po štirikrat sta bili uspešni Steffi Graf in Monika Seleš, toliko jih ima v žepu tudi legendarna Avstralka Margaret Court, toda pozor, slednja jih ima skupaj kar 11, sedemkrat je slavila še pred letom 1968. Prav zaradi tega je eden od stadionov, tretji po velikosti, poimenovan po njej. Trenutno sprejme 6,000 gledalcev, od leta 2015 pa jih bo 7,500. Največji stadion v Melbourne Parku je Rod Laver Arena (14,820), drugi pa Hinsense Arena (10,500).
Jasno, Serena bo naskakovala tudi 1. mesto na WTA lestvici. Z nekoliko slabšimi predstavami Azarenke in Šarapove bi že 28. januarja lahko ponovno zasedla prestol. Belorusinja lahko le ubrani točke (2,000), na računu pa jih ima 10,325. Za ovratnik ji seveda diha Rusinja z 10,045 točkami (brani 1,400), Američanka pa jih ima 9,750, a brani jih le 280, ker je lani izpadla že v 4. krogu. V boju za naslov pa bo omenjenim trem najbolj nevarna Agnieszka Radwanska. V letošnjem letu Poljakinja še ne pozna poraza, zmagala pa je v Aucklandu in Sydneyu, kjer je v finalu Slovakinjo Cibulkovo ponižala s 6-0, 6-0. Da je njena forma vrhunska pove tudi podatek, da sploh še ni oddala niza, za nameček pa je njena želja po prvem grand slam naslovu velikanska. Radwanska v Malbournu še ni prišla čez četrtfinale, lani pa je igrala v prvem in edinem finalu Wimbledona.
1. nosilka Viktorija Azarenka bo za začetek pomerila moči z Monico Niculescu, v četrtfinalu pa je možna tekmica Sara Errani ali Caroline Wozniacki. V tem delu žreba je tudi Serena, a se lahko dobita šele v polfinalu in pa Petra Kvitova. Čehinja je letos začela slabše in ni v ožjem izboru za naslov. Na drugi strani sta Marija Šarapova in Agnieszka Radwanska. Loparja lahko prekrižata šele v polfinalu, pred tem pa bo imela Rusinja potencialne prepreke v Venus Williams, Marion Bartoli in Angelique Kerber, Polkainja pa v obeh srbskih tenisačicah (Ivanović, Janković) in Kitajki Li Na.
Prvič v zgodovini se je zgodilo, da bomo v glavnem delu moške posamične konkurence imeli kar tri predstavnike. Vsi trije, Grega Žemlja, Aljaž Bedene in Blaž Kavčič so TOP 100 igralci ter niso potrebovali kvalifikacij, kar je bilo zadnja leta večinoma pravilo. Našim teniškim asom se bomo v tem tednu seveda najbolj posvetili, vsi pa so pripravljeni na spopad z najbolšimi, kljub zahtevnim nasprotnikom, a premagljivi so vsi.
Grega Žemlja prihaja v Melbourne kot 56. igralec sveta in se bo v 1. krogu meril s 30. nosilcem Marcelom Granollersom. Igra Kranjčana je že od lanskega poletja navdušujoča, višek pa je Grega dosegel s 3. krogom OP ZDA (najboljša moška slovenska uvrstitev na grand slamih) in velikim finalom ATP turnirja na Dunaju. Tudi letošnjo sezono je začel izjemno in na ATP turnirju v Dohi imel v žepu zmago proti 10. igralcu sveta Richardu Gasquetu, a jo je izpustil. Prejšnji teden v Aucklandu je predal dvoboj, saj ga je izdala temperatura, toda za nastope v Melbourne Parku bo 100% pripravljen. 26-letni Gorenjec s Špancem do sedaj še ni igral, zmaga pa ga pelje v tekmo z zmagovalcem dvoboja Jeremy Chardy - Adrian Menendez Maceiras, v 3. krogu pa je potencialni nasprotnik lahko tudi Aljaž Bedene ali Juan Martin del Potro. Žemlja je na OP Avstralije v 1. krogu igral dvakrat (2010 in 2011), v obeh letih pa je preskočil kvalifikacije.
Aljaž Bedene, ki bo sploh prvič igral v glavnem delu turnirjev za veliki slam, bo krstni nastop imel z Nemcem Benjaminom Beckerjem. 31-letni nemški veteran je pred dvema letoma igral v 3. krogu, to pa je zanj tudi najboljši rezultat na grand slamih. Bedene je pred tednom dni nastopil v polfinalu ATP turnirja v Čenaju, na poti do tja pa izločil tudi Stanislasa Wawrinko. Ljubljančan bi si z zmago nad Beckerjem priigral dvoboj s Juanom Martinom del Potrom, ki bi bila poslastica za slovenske ljubitelje tenisa. Prepričani smo, da bo Aljaž, ki ga trenira Igor Rorič, v timu pa ima tudi brata Andraža, preskočil uvodni krog.
Tretji naš teniški matador Blaž Kavčič je na OP Avstralije v glavnem delu četrtič zapored. 25-letni Ljubljančan je dobro pripravljen in razpoložen pred svojim uvodnim nastopom na prvem Grand Slam teniškem turnirju v sezoni. Na OP Avstralije se je v zadnjih dveh letih uvrstil v drugi krog, v katerem ga je lansko leto ustavil Argentinec Del Potro, letos pa mu je žreb v prvem krogu namenil 32. igralca s svetovne teniške lestvice, Brazilca Thomaza Bellucija, sicer 29. nosilca turnirja.
»Kot po navadi, bi žreb lahko bil boljši, lahko pa tudi slabši. Po toliko letih se pač navadiš, da gre le za žreb, na katerega nikoli ne moreš vplivati. Enkrat imaš srečo, drugič ne, v celotni karieri pa se stvari nekako poravnajo,« je bil Blažev odziv na žreb.
»Poskušal bom igrati svoj tenis, mislim, da v zadnjih tednih konstantno napredujem v igri. Sem zelo sproščen in ne čutim nobenega pritiska, na sploh pa se v Avstraliji vedno počutim zelo dobro. Poleg tega pa sem v zadnjih dneh tukaj v Melbournu zelo dobro treniral,« je optimistično dodal trenutno 93. igralec sveta, ki bo svoj prvi dvoboj odigral v torek, tako kot tudi Žemlja in Bedene.
V ženski posamični konkurenci bo nastopila le Polona Hercog, ki je zadnje čase vlečni konj slovenskega ženskega tenisa. 21-letna Štajerka je imela nekaj težav s poškodbo zapestja in bo novo sezono začela šele v Melbournu, zato je njena forma zaenkrat neznanka. Njena prva tekmica bo naturalizirana Američanka Varvara Lepchenko, 21. nosilka turnirja. Glede na dejstvo, da je od Polonine zadnje tekme na touru minilo že precej časa, je seveda želja po vrnitvi na igrišče toliko večja. Zaveda se, da bo težko, saj je večina njenih tekmic že v tekmovalnem ritmu, kljub temu pa bo šla v tekme brez strahu in neobremenjena. Zaveda se, da je v pripravljalnem obdobju trenirala res kvalitetno in naporno, kar bo nedvomno prineslo tudi rezultate, predvsem pa upa, da je poškodba zapestja že dokončno sanirana. Lepchenkovo je dvakrat že premagala, tudi lani v Charlestonu, a na trdi podlagi je zmago odnesla Američanka (Sydney 2010).
Polona Hercog bo igrala dvojice z Italijanko Francesco Schiavone, v Melbournu pa bo seveda naša največja zvezda Katarina Srebotnik. Velenjčanka zadnja leta igra le dvojice, a tu spada v svetovni vrh. Letošnjo sezono je združila moči z Rusinjo Nadjo Petrovo, že na uvodnem turnirju v Sydneyu pa sta se dokopali do lovorike.
pripravil: L.S.
foto: zimbio.com
Kje kupujete teniško opremo ?
Komentarji