Kaja Juvan na mladinskem masters turnirju izgubila finale

30.10.2017
Ena najboljših mladih teniških igralk 16 letna Kaja Juvan je odlično igrala na mladinskem masters turnirju v kitajskem Čengduju. V velikem finalu se je pomerila z Ukrajinko Marto Kostjuk in po izenačeni igri klonila s 4:6 in 3:6. Kaja ima za seboj izjemno leto v katerem je, tudi na zadnjem dejanju v Čengduju, dokazala, da sodi v sam ožji svetovni vrh mladinskega tenisa.

16-letna slovenska teniška igralka, članica teniškega kluba Sport plus iz Ljubljane, Kaja Juvan je v izenačenem finalu mladinskega masters turnirja v kitajskem Chenduju izgubila s 4-6 in 3-6 proti Ukrajinki Marti Kostjuk.

Obe tekmovalki sta se na turnirju najboljših mladih igralcev na svetu pomerili še v skupinskem delu, kjer je prav tako zmago slavila Kostjukova, a sta dan kasneje obe zmagali v polfinalu ter se še enkrat srečali v finalu. Juvanova je v polfinalu premagala prvo igralko na ITF lestvici Američanko Whitney Osuigwe (7-5, 6-1), Kostjukova pa Argentinko Lourdes Carle (6-3, 7-5). Finale dveh izjemnih mladih igralk je bolje začela Kaja, ki je povedla s 4-1. Začetni udarec je nato dobila Ukrajinka, ki je začutila svojo priložnost in dvakrat odvzela servis Slovenki ter prvi niz končala z zmago s 6-4. Marta Kostyuk je po tekmi priznala: »Še sama ne vem, kako sem lahko zmagala prvi niz. Bila sem v izgubljenem položaju, a se je nato vse skupaj zgodilo tako hitro. Očitno je bila rešitev moja osredotočenost na vsako točko posebej.« V drugem nizu je očitno psihološko prednost bolje izkoristila Kostjkova, ki je povedla s 5-2. Kaja je osvojila še en servis, Ukrajinka pa ni izpustila svoje priložnosti za končno slavje s 6-4, 6-3. Kaja je izgubljeno priložnost obžalovala, a jo je spomin na ugodno teniško letino razvedril: »Danes se žal ni izšlo po mojih načrtih, zato sem razočarana. Če pogledam napredek, ki sem ga naredila v zadnjih treh mesecih, ko več igram na trdi podlagi in z rezultati na zadnjih treh turnirjih, pa moram biti zadovoljna. Danes sem imela svojo priložnost, a je nisem izkoristila. Verjamem, da bova z Marto odigrali še veliko srečanj in se ji bom lahko oddolžila za današnji poraz.«

Na Kitajskem je bil s Kajo njen dolgoletni trener Robi Cokan, ki je finale ocenil bolj podrobno: »Današnja tekma je bila malce nervozna z obeh strani, saj sta se igralki zavedali pomembnosti tekme. Tudi veliko igrišče in vse dogajanje okoli turnirja je naredilo svoje. Kaja je dobro začela, držala se je načrta in izgledalo je, da ima stvari pod nadzorom. Žal ji je v prvem nizu malce padla koncetracija in Marta je dvignila nivo igre ter obrnila potek dvoboja. V drugem ni je imela Kaja zopet priložnost pri 2-1, a je žal ni izkoristila. Zagotovo je svoje naredila tudi poškodba gležnja, a ne želim iskati izgovorov. Danes je bila Marta v odločilnih trenutkih bolj agresivna in bolj zbrana.«

V zadnjem letu dni je Kaja Juvan postala zmagovalka neuradnega svetovnega prvenstva za mlajše kategorije na turnirju Orange Bowl, v Wimbedonu je skupaj z Olgo Danilović postala zmagovalka v konkurenci dvojic, kmalu zatem je postala uradna evropska prvakinja (v finalu je premagala Marto Kostyuk) in na zadnjem dejanju sezone igrala finale mladinskega masters turnirja na Kitajskem. Kaja bo novembra praznovala 17 rojstni dan, trenutno pa je na članski lestvici WTA na 541. mestu., pri čemer je letos igrala le na osmih članskih turnirjih.

pripravil: Gašper Bolhar