Kaja Juvan tretja najboljša športnica Slovenije 2018; Kegl zmagal v Pragi, odlični uspehi deklet v dvojicah

19.12.2018
Naša dekleta so odlično nastopila na turnirjih ITF, še predzadnjič v letošnji sezoni. Kaja Juvan je tretja najboljša slovenska športnica v letu 2018.

Društvo športnih novinarjev Slovenije je v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma tradicionalno podelilo nagrade najboljšim športnikom v letu 2018. To je bila 51. podelitev nagrad DŠNS-ja.

Tretja najboljša športnica Slovenije v letu 2018 je mlada teniška igralka Kaja Juvan. Na olimpijskih igrah mladih je osvojila kar dve zlati medalji, v vitrine pa postavila niz članskih naslovov na ITF turnirjih. ČESTITKE KAJA !

Čeprav je Tamari Zidanšek na turnirju ITF (100.000 $+H) v Dubaju v četrtfinalu kazalo izvrstno, saj je v tretjem nizu z breakom vodila 5:4 in servirala za zmago, je oba svoja odločilna začetna udarca izgubila, s tem pa tudi srečanje. Končni izid v tekmi s 4. nosilko, 29-letno Rusinjo Evgeniyo Rodino se je glasil 6:4 5:7 5:7. V zelo kvalitetnem srečanju z relativno malo napakami in veliko izdelanimi točkami ter dolgimi izmenjavami je bila Rusinja na koncu za odtenek bolj zbrana in srečnejša, Zidanškova pa je v odločilnih trenutnih storila nekaj napak, ki so ji odnesle zmago.

Podobno zgodbo je na turnirju ITF v Solarinu na Siciliji (15.000 $) doživela Kristina Novak. Tudi ona je imela v četrtfinalnem obračunu s peto nosilko Jeleno Simić iz BiH, po dobljenem prvem nizu, v drugem prednost breaka in vodstvo s 3:0, a ga ni uspela zadržati in je z dvema izgubljenima servisoma drugi niz izgubila s 4:6. Tudi v tretjem nizu ji je dobro kazalo vse do izida 4:4, v deveti igri pa je še enkrat več izgubila svoj začetni udarec, s tem pa tudi niz in na koncu srečanje s 6:4 4:6 4:6. Zadnje slovensko orožje je tako ostala še ena četrtfinalistka Solarina Veronika Erjavec. Žal je tudi ona šla po poti Tamare in Kristine saj je obračun z Elaine Genovese iz Malte izgubila po treh urah igre in po vodstvu s 4:2 v odločilnem tretjem nizu. Prednost je zapravila z izgubljenim servisom v sedmi igri, še enkrat pa je nato servis izgubila v deveti igri, ko je servirala za vodstvo s 5:4. Vodstvo je namesto njej odšlo Maltežanki, ta pa priložnosti ni izpustila iz rok, zanesljivo je dobila naslednjo igro na svoj servis in srečanje odločila v svojo korist s 6:7(2) 6:4 6:4.

Če niso bila povsem na vrhu med posameznicami so se kar tri dekleta okitila z naslovom zmagovalk v konkurenci dvojic. To sicer v Dubaju ni uspelo Tamari Zidanšek, ki je v paru s Čehinjo Renato Voracovo s 6:7(3) 6:2 7:10 izgubila polfinalni obračun z Madžarko Reco Luco Jani in Švedinjo Cornelio Lister, so pa naslove iz Kaira in Solarina odnesle Nika Radišič ter Kristina Novak in Veronika Erjavec. Radišičeva je še drugič v treh tednih stopila na zmagovalno stopničko turnirja dvojic v Kairu. Potem, ko sta v polfinalu Romunko Cadarjevo premagali Tamaro Malešević iz Srbije in Lano Šipek iz Hrvaške, izid je bil 6:3 7:6(5), sta bili v finalu boljši še od prvih nosilk iz Romunije. Oano Gavrila in Nicole Gabrielo Tatarus sta v dramatičnem zaključku tekme premagali s 6:3 0:6 14:12. Teden prej sta na istem prizorišču izgubili v polfinalu, še teden nazaj pa je Nika turnir osvojila s soigralko Joanne Suger iz Švice. Za Niko je to tretja zmaga v konkurenci dvojic v karieri in druga letos. Erjavčeva in Novakova pa sta bili boljši od vse konkurence na turnirju v Solarinu. Njuni finalni nasprotnici sta bili Gvatemalki Kirsten Andrea Weedon in Melissa Morales, naša dvojica pa je zmagala s 6:3 7:6(4). Za Veroniko je to tretji naslov med dvojicami na turnirjih ITF v karieri, vse tri je osvojila letos, za Kristino pa je osvojitev naslova njen prvenec.

Dobro uvrstitev je na moškem futuresu v Dohi (15.000 $) dosegel tudi Matic Špec. Z Grkom Michailom Pervolarakisom sta v polfinalu s 3:6 2:6 izgubila s prvima nosilcema, Portugalcema Goncalom Oliveiro in Bernardom Saraiva.

Ta teden potekajo zadnji turnirji ITF po starem formatu, z novim letom se namreč začenja ITF World Tenis Tour (ITF WTT), ki prinaša velike spremembe v načinu točkovanja, saj igralci in igralke na turnirjih z najnižjim denarnim skladom ne bodo več dobili točk za WTA oz. ATP lestvico. Z novim letom se bo tudi število igralcev in igralk na lestvicah ATP in WTA močno zmanjšalo.

Eno izmed prizorišč zadnjih turnirjev je tudi italijansko smučarko središče Val Gardena oz. eden izmed treh zaselkov v tej dolini, Ortisei. Tu bodo na turnirju z nagradnim skladom 15.000 $ nastopile tri Slovenke, Veronika Erjavec, Manca Pislak in Kristina Novak. Vse tri so udeleženke glavnega turnirja. Na moškem futuresu v Katarju tudi ta teden nastopa Matic Špec. Uspešno je prestal kvalifikacije in se uvrstil v glavni turnir, kjer se bo pomeril z beloruskim kvalifikantom Mikalajem Haliakom.

Z izvrstnim dosežkom je ta teden nastope med dvanajstletnicami končala Ela Nala Milić, še ena mlada slovenska igralka, o kateri bomo v prihodnosti zagotovo še veliko pisali. Ela Nala je namreč nastopila na velikem mladinskem turnirju Orange Bowl na Floridi in se med 128 udeleženkami glavnega turnirja prebila med osem najboljših. V četrtfinalu je nato tesno s 6:7(0) 6:7(2) izgubila s francosko vrstnico Shanice Roignot. Na turnirju je nastopilo še nekaj naši mladih upov, a nihče ni dosegel vidnejšega rezultata.

Še en mednarodni uspeh je dosegel tudi Marino Kegl. Eden najboljših gluhih teniških igralcev na svetu je na mednarodnem turnirju v Pragi osvojil prvo mesto na 1. Open MČR neslyšicich v tenise. Marino je v finalu s 6:0 6:0 premagal Slovaka Davida Hanudela in s tem osvojil četrti mednarodni turnir gluhih letos. Uspešno sezono je dopolnil s tremi naslovi na turnirjih slušečih.

Doma pa so se začela dvoranska državna prvenstva. Prvi so se za naslove pomerili igralci in igralke v starostni kategoriji do 18 let. Oba posamična naslova tokrat odhajata na Ptuj. Osvojila sta ju Blaž Vidovič in Maja Makorič. Pri fantih sta bila finalista sedmi nosilec, 16-letni Blaž Vidovič (Ptuj) in četrti nosilec 17-letni Tilen Potočnik (Šplus). V tesnem finalnem obračunu je bil boljši Vidovič, ki je zmagal z rezultatom 6:4 4:6 6:2. To je bil njun četrti medsebojni obračun, še tretjič je zmago v žep pospravil Vidovič. Eden naših najuspešnejših mladih igralcev je trenutno na lestvici ITF, kot četrti Slovenec, uvrščen na 645. mesto. Sicer pa je za Vidoviča to naslov državnega prvaka še v tretji starostni kategoriji, slavil je namreč tudi že na prvenstvih do 14 in 16 let, le na prvenstvu do dvanajst let se je moral zadovoljiti z drugim mestom. Posamični naslov je dopolnil z naslovom v konkurenci dvojic, kjer sta bila najboljša s klubskim soigralcem Žigo Kovačičem.

Pri dekletih je zmagala ena naših najboljših mladink Maja Makorič (Ptuj). Novogoričanka, ki zadnji dve sezoni trenira na Ptuju je v finalu s 6:1 6:0 premagala Aljo Belinger (Šplus). V odsotnosti prvih treh mladink, ki so pred njo uvrščene tudi na lestvici ITF, na kateri je Makoričeva na visokem 327. mestu, je bila njena zmaga pričakovana. Makoričeva se je relativno pozno začela ukvarjati s tenisom, zato je med dvanajstletnicami ne najdemo prav visoko na lestvici TS, prvi odmevnejši rezultat je z zmago na OP do 14 let tako dosegla šele leta 2015, prvi vidnejši rezultat na državnih prvenstvih pa je dosegla leta 2017, ko je bila finalistka prvenstva do 16 let. Letošnji naslov je torej njen prvi v karieri in še en dokaz več, da se da s trdim delom nadoknaditi morebiten primanjkljaj zaradi kasnejše specializacije na športni poti in da rezultati v mlajših kategorijah niso nujno napoved odlične kariere v kasnejših letih. V konkurenci dvojic sta državni prvakinji Tara Gorinšek (Ptuj) in Marija Vičič (MaxLj). Vsem ljubiteljem tenisa želimo lepe praznike in veliko uspehov v prihodnjem letu.

pripravil: Bojan Matevžič