Kaja, Nik in Tom so prejšnji teden poskrbeli za izjemne dosežke

05.09.2018
Izvrsten teden je za Kajo Juvan, Nikom Razborškom in Tomom Kočevarjem Dešmanom, saj so vsi trije nastope na turnirjih ITF končali v finalu, Kaja in Nik pa sta se veselila zmage.

Naša, še vedno mladinka, osemnajsti rojstni dan bo praznovala novembra, Kaja Juvan nadaljuje izjemen niz nastopov na turnirjih ITF z nagradnim skladom 25.000 $. Novo zmago, peto v karieri in tretjo letos je vknjižila na turnirju v italijanski Bagnatici. V finalu je po dveh urah in tričetrt igre s 6:7(8) 6:1 7:5 premagala 22-letno Italijanko Jasmine Paolini, 229. igralko lestvice WTA. Potem, ko do finala Kaja nasprotnicam ni prepustila nobenega niza, smo v finalu spremljali izenačen obračun v katerem sta obe igralki prikazali zelo dober tenis, na koncu pa je bila Juvanova bolj zbrana in očitno tudi bolje telesno pripravljena, saj je v tretjem nizu zaostajala s 3-5, nato pa brez nepotrebnih napak dokaj zanesljivo dobila naslednje štiri igre in s tem srečanje. Morda bi lahko tekmo v svojo korist odločila že prej, če bi v prvem nizu izkoristila pet zaključnih žogic, tri vezane pri izidu 5-4 in še dve v podaljšani igri, a ji to ni uspelo. V osvojenih točkah je bila boljša s 123-112, nasprotnici je desetkrat odvzela servis, sama ga je izgubila šestkrat. Zmaga ji je prinesla novih 60 točk za lestvico WTA, tako da bo na novi lestvici, ki bo objavljena prihodnji teden, prvič v karieri uvrščena med najboljših dvesto igralk sveta. Sicer pa je doslej za Juvanovo izjemna sezona v kateri je nastopila na desetih turnirjih z nagradnim skladom 25.000 $. Po slabšem začetku na prvi treh turnirjih, ko je le enkrat preskočila prvi krog, je v nadaljevanju zabeležila 29 zmag in le štiri poraze, osvojila tri naslove in bila še dvakrat finalistka. Ta teden bo nastopila na turnirju z nagradnim skladom 60.000 $ v Zagrebu, kjer sta se v kvalifikacijah preizkusili tudi Nina Potočnik in Nastja Kolar, a se nobena ni uvrstila v glavni turnir.

Za še eno zmago in velik slovenski uspeh na turnirjih serije Futures sta v nizozemskem Harenu poskrbela Nik Razboršek in Tom Kočevar Dešman. Pokorila sta vso konkurenco in se v slovenskem finalu, prvem po letu 2013, ko sta zanj poskrbela Blaž Rola in Janez Semrajc, pomerila med sabo. V obračunu med 24-letnim Litijanom Razborškom, trenutno 669. igralcem lestvice ATP in štiri leta starejšim Ljubljančanom Tomom Kočevarjem Dešmanom, 742. igralcem lestvice ATP je bil še drugič v dveh tednih, merila sta se tudi v četrtfinalu turnirja teden prej, boljši Razboršek, ki je po dveh urah in pol igre slavil s 7:6(8) 6:4. Za Nika, ki je v prvem nizu v podaljšani igri pri izidu 6:7 ubranil zaključno žogico Toma za zmago v nizu, nato pa podaljšano igro dobil, je to drugi naslov letos in četrti v karieri, Tom ostaja pri enem osvojenem turnirju letos. Oba igralca sta v letošnjem letu sklenila še enkrat poskusiti narediti preboj proti višjim uvrstitvam na lestvici ATP in zaenkrat sta dokaj uspešna. Nik je z odličnima dosežkoma v zadnjih dveh tednih pridobil 156 mest in bo na novi lestvici ATP, ki bo objavljena prihodnji teden, uvrščen najvišje v karieri, okrog 515. mesta. Približno na polovici poti do najboljše uvrstitve v karieri pa je Tom, ki je bil leta 2015 že na 349. mestu lestvice ATP, prihodnji teden pa ga bomo našli okrog 680. mesta. Tom ta teden nastopa na Futuresu v Trstu, kjer je v prvem krogu že zmagal Mike Urbanija. S 6:3 6:2 je premagal italijanskega kvalifikanta Andrea Turco.

V ozadju, za našimi najboljšimi člani, zeva v moškem tenisu precejšnja luknja, a jo poskušajo zapolniti mladinci, ki se v letošnjem letu vendarle vzpenjajo na mladinski svetovni teniški lestvici. Najvišje med njimi je s 326. mestom 17-letni Filip Jeff Planinšek, ki je prejšnji teden nastopil na turnirju ITF 4. ranga v Domžalah ter se uvrstil v četrtfinale. Po polfinalu v Mariboru teden prej je to še en soliden dosežek, a za preboj med najboljše bo potrebno točke osvajati tudi na turnirjih višjega ranga. V Domžalah, kjer se je v nedeljo končal zadnji iz serije treh mednarodnih turnirjev ITF v Sloveniji, ostali slovenski igralci in igralke v posamični konkurenci niso posegli v boj za najvišja mesta.
Pri dekletih se je tako, ob odsotnosti naših najboljših, v četrtfinale uvrstila samo tretja nosilka Maja Makorič. Tu je s 4:6 5:7 izgubila s Slovakinjo Vando Vargovo.
Uspešnejši so bili naši predstavniki v konkurenci dvojic, kjer smo imeli v obeh konkurencah finaliste, nobenemu paru pa ni uspelo zmagati. Pri dekletih sta Tara Gorinšek in Marija Vičič s 6:3 4:6 4-10 izgubili s Hrvatico Saro Zalukar in Avstrijko Irino Dshandshgava, pri fantih pa sta Hrvata Karlo Suević in Mile Matić s 6-4 6-4 premagala Roka Komca in Tima Tekavca.

Najboljši mladinci so ta teden v Srbiji, kjer so nastope na turnirju drugega ranga z zmago začeli Filip Jeff Planinšek, Metka Komac in Živa Falkner.

Doma je pozornost pretekli teden veljala ligaškim obračunom v prvi moški članski ligi in v ligi za dečke in deklice do 14 let.

Pri članih nastopa osem ekip, po dveh krogih pa imajo stoodstotni izkupiček igralci ŽTK Maribor v skupini A ter igralci TD Slovan Ljubljana in TK Terme Ptuj v skupini B.

Z rednim delom ligaškega tekmovanja so že končali dečki in deklice. Nastopilo je 21 ekip, v play off, ki bo 15. in 16. septembra pa so se pri dečkih uvrstile ekipe TK Radomlje, ŽTK Maribor, Tk Center Court in TK Spin Medvode. Pri deklicah so udeleženke zaključnih obračunov igralke TK Radomlje, ŽTK Maribor, TC Ljubljana in TK Center Court.

Ta in prihodnji teden bo središče teniškega dogajanja v Kopru, kjer se je začel 8. Intesa Sanpaolo Bank Junior Slovenia Open, turnir Tennis Europe v starostni kategoriji do 14 let. V Kopru nastopa večina najboljših slovenskih igralcev in igralk v tej starostni kategoriji, v prvem krogu pa so bili pri dečkih uspešni Bor Artnak, Maj Premzl, Ažbe Jarc, Aljaž Kirbiš, David Černe in Matic Križnik. Pri deklicah so se v drugi krog uvrstile Ella Hojnik, Brina Šulin, Maša Viriant, Pia Marija Rebec, Ivona Ahčan, Ana Lanišek, Ula Jamar, Petja Drame in Ana Thaler.

Konec tedna bo Koper gostil najmlajše v kategoriji 8-11 let, prihodnji teden pa še en turnir Tennis Europe, tokrat v starostni kategoriji do 12 let. Organizator je sporočil, da so za ta turnir še mogoče pozne prijave.

Eden največjih premikov v zgodovini tenisa pa je bil sredi avgusta storjen na zgodovinskem letnem zasedanju ITF AGM v Orlandu, Slovenijo je zastopal podpredsednik Teniške zveze Slovenije in član ITF Marko Mlakar, kjer so člani z 71,4 % glasov sprejeli odločitev o spremembi formata igranja Davisovega pokala, znamenitega teniškega tekmovanja s 118-letno tradicijo, ki so ga prvič priredili leta 1900. Spremembe formata tekmovanja bodo stopile v veljavo v letu 2019. 18 reprezentanc in s tem najboljši teniški igralci sveta se bodo v tednu med 18 in 24. novembrom 2019 v Lillu ali Madridu borili za naslov zmagovalca Davisovega pokala. Na poti do finala se bo potrebno prebiti skozi kvalifikacije, ki se bodo odvijale v februarju, v njih pa se bo 24 reprezentanc merilo na izpadanje na obračunih doma oz. v gosteh. Kvalifikacij se bo udeležilo 12 zmagovalcev skupin (6 iz Evro/Afriške skupine, 3 iz Azijsko/Oceanske skupine in 3 iz Ameriške skupine) ter 12 reprezentanc, ki se bodo v letošnji sezoni zvrstile od 5. do 16. mesta. Zmagovalci kvalifikacij (12), štiri polfinalistke iz letošnje sezone in dve povabljeni reprezentanci, ki bosta znani pred začetkom kvalifikacij, se bodo potegovale za naslov zmagovalca v novembru. Namesto petih bodo po novem samo trije obračuni (dva posamezna + dvojice), vsi dvoboji pa se bodo igrali na dva dobljena niza. Finale se bo odvijalo po sistemu round robin od ponedeljka do četrtka, šest zmagovalcev skupin in dve drugouvrščeni ekipi se bodo uvrstili v petkov četrtfinale, polfinale bo na sporedu v soboto, finale pa v nedeljo. Zadnji ekipi v RR skupinah bosta nazadovali v regionalne skupine, ostale ekipe, ki se ne bodo uvrstile v polfinale, pa bodo nastopile v kvalifikacijah februarja prihodnje leto. 25-letna pogodba predvideva vložek v razvoj tenisa preko krovne organizacije ITF in njenih 210 članic v višini 3 milijarde dolarjev. Povečal se bo prihodek nastopajočim reprezentancam, prav tako pa se bo denarni sklad za igralce dvignil na nivo nagrad na turnirjih za grand slam.

pripravil: Bojan Matevžič