Kako preprečimo nihanja med teniško igro?

08.07.2011
Kako preprečimo nihanja med teniško igro? V tenisu se pogosto zgodi, da ključnim trenutkom igre sledijo mentalni spodrsljaji. Za takšno obliko psihološkega tavanja obstajajo prijemi, ki vam bodo pripomogli k čim hitrejši vrnitvi v "normalni" igralni tempo.

Spomnite se situacije, ko ste končali dolgo točko s petnajst ali več izmenjavami ali igro z desetimi izenačenji…pravkar ste dobili "break" ali izgubili svoj servis proti prekanjenemu nasprotniku…končali set. Vsi takšni trenutni imajo skupni imenovalec; vsi so prehodni in ključni za nadaljevanje igre. Zakaj? Pravkar se je zgodilo nekaj pomembnega na igrišču, kar bo zagotovo imelo posledice. Eden izmed igralcev se skoraj zagotovo sooča z občutkom razočaranja, jeze in/ali nezadovoljstva.
Zatorej poskrbite, da se ne znajdete v vlogi "poraženca" igre ali seta in izkoristite psihološki padec soigralca/tekmeca. Ja, lažje povedano/napisano kot narejeno! Taktike, opisane v nadaljevanju, vam bodo vsekakor izboljšale tekmovalno strategijo in (upajmo) tudi igralni rezultat.

…po daljših točkah

Daljšim in psihološko utrujajočim točkam običajno sledilo krajše točke. Pri vračanju servisa pride do hitrih in/ali neizsiljenih napak, ker igralec pač ni pripravljen na še eno dolgo točko. Zavedanje takšnih predvidljivih refleksov vam lahko pomaga. Če servirate, psihologi priporočajo, da po dolgi izmenjavi poskrbite za soliden prvi servis; ne ciljajte na as. V primeru, da ste boljši pri servisu, poskusite servirati globok spin servis. Če servira vaš nasprotnik, pri vračanju servisa izberite spin udarec namesto poskusa "winnerja". V vsakem primeru bodite odločeni in pripravljeni na še eno težko točko s številnimi izmenjavami. Verjetnost, da vaš nasprotnik ni pripravljen na takšno izmenjavo, je v takšnih trenutnih večja. 

…po daljši in napeti igri

Ko odigramo igro, ki zahteva veliko koncentracije in nam povzroči precej stresa, običajno refleksno sledi relaksacija. Takšen odziv je po mnenju psihologov napačen! Igra, ki sledi maratonski igri, je odlična priložnost, da potrdite svojo vodstvo ali uničite nasprotnikov zalet. Pozabite na prejšnjo igro in se popolnoma osredotočite na novo. Prepričajte se, da boste ostali na igrišču tako dolgo, dokler ne boste dosegli zmage! S takšnim psihološkim pristopom boste ohranili ali dvignili raven svoje igre in hkrati pognali strah v kosti svojega nasprotnika.  Slednji bo na ta način uzavestil, da ima na drugi strani trdovratnega in sitnega tekmeca in da ga čaka mučno popoldne na igrišču.

…po servis "breaku"

Taktično najboljši trenutek za odvzem servisa nasprotnika je takoj po tem, ko ste izgubili svoj servis (v teniškem žargonu "re-break"). Običajno je psihološki odziv igralca, ki je pravkar naredil "break", relaksacija ali bolj konzervativna igra, saj je njegov cilj potrditev vodstva. Zato poskrbite, da igrate globoke žoge, ne ciljajte preveč blizu črt. Prisilite nasprotnika k daljši izmenjavi in ugotovite ali je napet. Če boste v teh trenutkih potrpežljivi, se vam zna obrestovati na rezultatu. V primeru, da ste vi prvi naredili "break", pa v svoji servis igri poskrbite za visok tempo igre. Izkoristite prednost v svojo korist in ne čakajte na napake tekmeca.

…po številnih neuspelih poskusih nasprotnika, da naredi "break"

Ko se soigralec sooča s situacijo, kjer ni uspel izkoristiti "break" priložnosti na vašem servisu, bo na svojem servisu psihološko ranljiv in manj fokusiran. Zelo verjetno premleva izgubljeno priložnost. Odlična priložnost za "break"! Stopite na plin in si priigrajte igro.

 

pripravila: K.N.

foto: googleimages


 

Oceni:
Deli z ostalimi:

Komentarji

POVEŽITE SE Z NAMI

ANKETA

Kje kupujete teniško opremo ?


ostale ankete