Kako se rangira mladinska teniška lestvica?

25.09.2012
O teniški lestvici ATP in WTA je bilo že veliko povedanega in večina pozna sestavo točk in uvrstitve na lestvici. Ob ATP in WTA lestvici pa obstaja še nekaj drugih in ena od teh je tudi mladinska teniška lestvica, katero bomo spoznali bolj podrobno.

Teniška organizacija ITF upravlja z mladinsko turnejo, kjer teniški igralci in igralke do 18 let pridobivajo točke in se počasi pripravljajo na vstop v profesionalni tenis. Večina jih na mednarodni sceni začne v mladinski konkurenci, ki jim je dobra priprava za naslednji korak, nastope na  turnirjih serije ITF, futures in challenger.

Kratka godovina

Leta 1977 so na mladinski turneji imeli devet turnirjev v šestih državah, v letošnjem letu pa je 120 držav gostilo kar 398 turnirjev. Ja, mladinska turneja je v svoji kratki zgodovini izjemno napredovala.

Američan Joh McEnroe je leta 1977 zmagal na vseh treh turnirjih, na katerih je nastopil, a je na lestvici končal kot tretji, za rojakom Vanom Wanitskyem, med dekleti pa je leto kot št.1 končala Čehinja Hana Strahanova.

Naslednje leto sta mladinska svetovna prvaka postala Čeha Ivan Lendl in Hana Mandlikova, ki sta imela izjemne uspehe tudi v članski konklurenci. Lendl je bil številka 1 na ATP lestvici 270 tednov, v karieri pa je osvojil 8. urnirjev za grand slam, Mandlikova pa je osovjila OP Avstralije, OP Francije in OP ZDA.

Naslednji najboljši mladinski teniški igralec, ki je nato osvojil turnir za grand slam v članski konkurenci, je bil Avstralec Pat Cash, Šved Stefan Edberg pa se je vpisal v zgodovino mladinskega tenisa kot prvi in edini, ki je osvojil vse štiri mladinske turnirje za grand slam v enem letu (1983) in osvojil t.i. Junior Grand Slam. V članski konkurenci je postal številka 1 leta 1990, v karieri pa je šestkrat slavil na turnirjih za veliki slam tudi v članski konkurenci.

Argentinka Gabriela Sabatini je kot 13-letno dekle osvojila Orange Bowl, neuradno mladinsko svetovno prvenstvo. Pri 14-ih letih je postala prva mladinka sveta in njamlajša s takšnim dosežkom. Njeni mladinski rezultati so bili izjemni, v članski konkurenci pa ji je uspelo dobiti OP ZDA leta 1990, ko je v finalu ugnala Steffi Graf.

Stefan Edberg je v enem letu osvojil vse štiri turnirje za grand slam v mladinski konkurenci

Stefan Edberg je v enem letu osvojil vse štiri turnirje za grand slam v mladinski konkurenci

Naštejmo še nekaj teniških igralcev in igralk, ki so bili zelo uspešni v mladinski konkurenci .Čilenec Marcelo Rios je bil št.1 med mladinci in med člani, Švicarka Martina Hingis je najmlajša, ki je osvojila mladinski turnir za grand slam. Uspelo ji je na Roland Garrosu 1993, ko je imela le 12 let. V mladinski konkurenci so kot št.1 končale leto tudi Ana Kurnikova, Amelie Mauresmo in Jelena Dokić. Roger Federer je leta 1998 osojil mladinski Wimbledon v posamični konkurenci in v dvojicah, na OP ZDA je končal v finalu, slavil pa je tudi na Orange Bowlu. Seveda je to leto končal kot prvi mladinec sveta.

Američan Andy Roddick je potreboval le tri leta, da je kot št.1 med mladinci (2000) postal še št.1 v članski konkurenci (2003). Uspešno je med mladinkami nastopala tudi Viktorija Azarenka, bodoče zvezde pa naj bi postali Laura Robson, Ashleigh Barty, Jiri Vesely in Luke Saville. Slednji je letos nastopil tudi na slovenskem turnirju serije futures na Bledu.

Slovenska teniška igralka Katarina Srebotnik je bila leta 1997 druga mladinka sveta in tretja v dvojicah.

Mladinska teniška lestvica

Do leta 2004 so poznali mladinsko posamično teniško lestvico in lestvico dvojic, kot je to na profesionalnih turnirjih, vendar so to spremenili. Sedaj obstaja kombinirana lestvica, sestavljena iz rezultatov v posamični konkurenci in dvojicah. Uvedba kombinirane lestvice tako spodbuja igranje dvojic že na ravni mladinske konkurence.

Poskus je pokazal, da najboljši igralci in igralke v posamični konkurenci ostajajo na vrhu kombinirane lestvice, a pri podobnih rezultatih so višje uvrščeni tisti, ki nastopajo tudi v konkurenci dvojic ter imajo tam tudi večje uspehe. Vsak igralec in igralka, ki ne tekmuje v dvojicah, je tako avtomatično prikrajšan(a) za točke.

Točke igralci in igralke dobijo iz najboljših šestih turnirjev v posamični konkurenci in najboljših šestih rezultatov dvojic, a slednje prispevajo le četrtino vseh osvojenih točk na lestvici.

Primer:

Igralec X:
Najboljših šest rezultatov med posamezniki = 950
Najboljših šest rezultatov v dvojicah = 880
Četrtina(25%) od 880 = 220
950 + 220 = 1170 = Skupno število točk na kombinirani lestvici

Tunirji so razdeljeni v razrede:

- Razred A (tudi vsi štirje turnirji za grand slam)
- Razred B (regionalna prvenstva)
- Razred C (mednarodna moštvena tekmovanja)
- Razredi 1-5

Zmagovalci turnirjev za grand slam v mladinski konkurenci prejmejo še bonus točke, prav tako prejme bonus točke tisti(a), ki zmaga na treh ali več turnirjih razreda A in mladinski olimpijski zmagovalci.

Točkovanje na mladinskih turnirjih si poglejte tukaj.

 

Za zaključek si poglejmo, kdo je najboljši mladinec(ka) v tem tednu in kako stojijo slovenski teniški igralci in igralke.

 

Slovenski teniški igralci (mladinci) na dan 24.9.012

 

Slovenske teniške igralke (mladinke) na dan 24.9.2012

 

 

pripravil: L.S.

foto: itftennis.com

 

 

 

 

Oceni:
Deli z ostalimi:

Komentarji

POVEŽITE SE Z NAMI

ANKETA

Kje kupujete teniško opremo ?


ostale ankete