Kočevar-Dešman je prejšnji teden blestel na Kreti, doma se je začela nova teniška sezona

21.11.2018
Tudi prejšnji teden sta bila, tako kot teden prej, na mednarodnih članskih turnirjih od naših igralcev v ospredju Tom Kočevar Dešman in Nik Razboršek, le da sta tokrat vlogi zamenjala.

Petega naslova v karieri se je namreč z zmago v Heraklionu veselil Kočevar Dešman, Razboršek pa je tokrat v Antalyi nastope končal v polfinalu.

28-letni Ljubljančan je na futuresu v Heraklionu (15.000 $) dobro formo potrdil z osvojitvijo drugega naslova v letošnji sezoni. V nedeljskem dopoldnevu je v polfinalnem obračunu brez težav s 6:4 6:1 v uri in sedemnajstih minutah premagal šestega nosilca, 21-letnega Rusa Bogdana Bobrova (746) in se uvrstil v drugi zaporedni finale v Heraklionu v dveh tednih. Prejšnji teden je finalni obračun izgubil, tokrat ga je zanesljivo dobil. V finalu je po krajšem odmoru igral s Čehom, 21-letnim Vitom Koprivo, 519. igralcem lestvice ATP, ki se letos lahko pohvali z dvema naslovoma na turnirjih serije futures, prejšnji teden pa je bil v Heraklionu polfinalist. Finalno srečanje je trajalo uro in triinštirideset minut, Tom pa je slavil z rezultatom 7:6(1) 6:2. V prvem nizu sta igralca dosegla po en break, zmagovalca niza pa je odločila podaljšana igra, ki jo je Tom odlično odigral, dosegel dva asa in nasprotniku kar trikrat odvzel servis. V drugem nizu je Tom prevzel pobudo z odvzemom servisa nasprotniku že v drugi igri, nato pa še v šesti igri. Kljub enemu izgubljenemu servisu je srečanje zanesljivo dobil, končno razmerje osvojenih točk pa je bilo 77-60. Za Kočevarja Dešmana je to peti osvojeni turnir v karieri med posamezniki, še devetkrat je stal na zmagovalni stopnički med dvojicami. Na lestvici ATP se ta teden uvršča na 617. mesto, ko mu bodo prihodnji teden pripisali še točke za zmago pa bo okrog 525. mesta.

Še en uspešen nastop je tudi za Nikom Razborškom, ki je na futuresu v Antalyi po zmagi prejšnji teden tokrat nastope končal v polfinalu. Tu je igral s sedmim nosilcem, Italijanom Dantejem Gennarom, ki je po dveh urah in petintridesetih minutah igre slavil s 7:6(0) 4:6 7:5. Nik ni bil najbolj razpoložen za igro in je ob petih asih naredil šest dvojnih napak, v odločilnih trenutkih pa tudi nekaj neizsiljenih napak v igri in te so mu odnesle zmago. V izenačenem drugem nizu je imel pri izidu 5-4 na servis Genara zaključno žogo, ki je ni izkoristil in Italijan je izenačil na 5-5. Nato pa je v igri Razborška sledil hud padec, Gennaro je dobil naslednjih osem od enajstih točk, od tega štiri na Nikov servis. Nik je namreč serviral za obstanek v igri pri izidu 5-6, a je začetni udarec izgubil, to pa je bil tudi edini break v tretjem nizu, ki ga je vendarle zasluženo dobil Italijan. Nik ta teden na lestvici ATP zaseda 442. mesto, kar je njegova najvišja uvrstitev v karieri, ko mu bodo prihodnji teden prišteli še točke za polfinale pa bo še nekoliko višje, okrog 420. mesta. Na lestvici ITF, ki bo prihodnje leto vstopnica na turnirje futures je Razboršek trenutno na 81., Kočevar Dešman pa na 193. mestu.

Dober nastop je tudi za Blažem Rolo, ki se je na ATP challengerju v Champaignu (75.000 $) uvrstil v polfinale. Po finalu v Las Vegasu teden nazaj, ga je tokrat v polfinalu ustavil 24-letni ameriški kvalifikant Ryan Shane, 577. igralec sveta, kar je precejšnje presenečenje. Shane se letos na turnirjih serije challenger namreč ne more pohvaliti s kakšnim vidnejšim uspehom, v polfinalnem obračunu z Blažem pa mu je ta moral priznati, da je bil tokrat boljši. Američan je slavil s 6:4 6:3 ter se prvič letos uvrstil v finale tako močnega turnirja. V 54 minut trajajočem srečanju je izvrstno serviral in skupaj v tekmi na svoj servis izgubil vsega 13 točk, od tega samo štiri na svoj prvi servis. Rola si je tako v tekmi priigral samo eno break priložnost, pa še ta je ostala neizkoriščena. Shane je od štirih izkoristil tri s tem, da je v prvem nizu dosegel en, v drugem pa dva breaka. Končno razmerje osvojenih točk je bilo 57 - 48 v korist Američana. Blažu je uvrstitev v polfinale prinesla napredovanje za 30 mest in ob koncu sezone je spet med najboljšimi dvesto igralci sveta, na 199. mestu.
Na vrhu lestvice ATP med našimi igralci sicer še naprej ostaja Aljaž Bedene, ki je na 67. mestu, tretji Slovenec na tej lestvici Blaž Kavčič pa je ta teden na 204. mestu.

Uspešen slovenski nastop je uspel prejšnji teden tudi Nastji Kolar, ki se je na turnirju ITF v Muzaffarnagarju v Indiji (25.000 $) uvrstila v polfinale, tu pa jo je ustavila 4. nosilka, 20-letna Slovakinja Tereza Mihalikova. Nastja je v četrtfinalu s 6:4 6:3 premagala peto nosilko, 23-letno Japonko Kyoko Okamura, 454. igralko lestvice WTA. V polfinalu je po dveh urah in pol igre z Mihalikovo izgubila s 6:4 6:7(2) 5:7. Kolarjeva je priložnost za zmago zapravila v drugem nizu, ko je z breakom vodila s 4-2, nato pa v osmi igri izgubila svoj servis in prednost je šla po zlu. V podaljšani igri je bila nato Slovakinja prepričljivo boljša. V tretjem nizu sta igralki zanesljivo dobivali svoj servis do izida 5-5. V enajsti igri pa je Mihalikovi uspel break, edini v tretjem nizu, naslednjo dvanajsto igro pa je nato dobila brez izgubljene točke. Mihalikova je na koncu osvojila šest točk več (110-104).
Na lestvici WTA, kjer so od naših igralk na vrhu Dalila Jakupović s 70. mestom, Polona Hercog z 84. mestom, Tamara Zidanšek s 86. mestom in Kaja Juvan s 174. mestom, je Kolarjeva kot peta Slovenka na 345. mestu, prihodnji teden pa se bo pomaknila na 323. mesto.

Prejšnji teden so bile v igri tudi tri mladinke, najbolje pa se je s četrtfinalom na turnirju drugega ranga v Boliviji odrezala Metka Komac. Sheila Glavaš je v Izraelu izgubila v prvem krogu, enaka usoda je na turnirju prvega ranga v Mehiki doletela Živo Falkner. Živa je sicer med igralci in igralkami, ki jih je za nastopanje pod svojim okriljem na ameriški turneji izbral ITF. Turneja zajema serijo najmočnejših turnirjev v Mehiki in na Floridi, Živa pa je bila izbrana v skupino dvanajstih perspektivnih igralk iz vsega sveta. Živa na svetovni mladinski teniški lestvici trenutno zaseda 163. mesto, po novem letu pa bo na tej lestvici po odhodu Kaje Juvan najvišje uvrščena Slovenka.

Turneja ekipe igralcev in igralk je financirana s strani ITF/Grand Slam Development Funda (GSDF) in jim ne ponuja samo priložnosti, da nastopajo v najmočnejši mednarodni mladinski konkurenci, temveč tudi, da pridobijo neprecenljive izkušnje s potovanji in nastopanjem pod vodstvom trenerjev ITF. Med njimi so tudi nekdanji izkušeni profesionalni igralci in igralke, ki zdaj delajo za ITF. K Živini uvrstitvi v ekipo pod okriljem ITF-a sta z aktivnim sodelovanjem pri njeni vključitvi v projekt in lobiranjem v okviru ITF-a odločilno pripomogla predsednik TS Marko Umberger in član ITF Womenn's circuit Committe Marko Mlakar. Ta teden Živa nastopa na turnirju A ranga v Mexico Cityu, kjer se je že uvrstila v drugi krog, nato pa se ekipa seli na Florido, kjer bodo nastopili na turnirju prvega ranga Eddie Heer in nato še na turnirju A ranga Orange bowl.

Doma pa se je začela nova teniška sezona. Odprli so jo dečki in deklice z nastopi na turnirjih RR do 12 let ter fantje in dekleta na turnirjih v starostni kategoriji do 16 let. Starejši so nastopali v Mariboru in Ljubljani. V Mariboru je na močno zasedenem A turnirju slavil prvi nosilec in prvi igralec lestvice TS do 16 let Aljaž Jeran (Radomlje). V finalu je bil s 6:3 4:6 6:1 boljši od domačina Gala Emeršiča Potočnika (Žtk). B turnir, ta se je odvijal v Ljubljani, je osvojil Jaka Golob (Tr-Kr). V finalu je s 7:5 6:2 premagal Gala Kričeja (ŠtkVe). Dekleta so z udeležbo razočarala saj so nastopile samo tri igralke iz prve petnajsterice. Zmago je sicer zasluženo odnesla prva nosilka Pia Marija Rebec (Tc-Lj), šesta igralka lestvice TS. V finalu je bila s 6:2 6:4 boljša od Ane Lanišek (Radomlje).

Že konec tedna bodo na sporedu novi turnirji. Dečki in deklice bodo nastopili na RR turnirjih do 14 let, člani in članice pa bodo prve nastope v novi sezoni opravili v Mengšu.

Konec tedna so se v Ljubljani zbrali slovenski teniški trenerji na redni letni konferenci. Te se je udeležilo več kot 100 trenerjev.

pripravil: Bojan Matevžič