Eden od vodilni teniških časnikov na svetu Inside Tennis letos praznuje 30.letnico od pojave na tržišču in ob tej priložnosti so se posvetili spremembam v enem najbolj popularnih športov na svetu v teh 30 letih. Ko je človek povsem 'notri', sprememb ne sprejema tako kot prihajajo ter se za njimi redko ozira. Ko jih vse postaviš na papir, šele takrat se zavedaš dramatičnih sprememb.
V glavnem, Inside Tennis je naredil svoj izbor in moramo reči, da je zelo zanimiv.
Leta 1981 je bil vodilni po zaslužku John McEnroe, ki je zaslužil 991,000 USD, poleg njega pa je bilo še 42 gralcev, ki so v žep pospravili več kot 100,000 ameriških dolarjev. Lani je Rafael Nadal 'pokasiral' 10,2 milijona USD, v klubu 'milijon' pa se je znašlo še 20 tenisačev.
Na OP Avstralje meseca januarja, je v obeh konkurencah 28 imen od 32 prihajalo iz Evrope. Malo pred tem je bila Top 10 lestvica prvič sestavljena iz igralk, ki so prihajale iz desetih različnih držav.
Vso resnico odkrije en podatek. Pred 30 leti je bilo v 'Top 100' 39 ameriških igralcev. Danes jih je 6 in verjetno so lahko še veseli, da jih je toliko. Avstralcev in Britancev skoraj ne najdemo ter so med prvih sto kot endemiti.
O tem je nepotrebno govoriti. Kje si se izgubil Pete Sampras?
Kaj moremo, a naši stari očetje takšne igre niso poznali. Časi se menjajo...
Včasih so jih gledali postrani (Jimmy Connors, Chris Evert,...), danes pa jih ne moremo prešteti. V prvi deseterici teniške lestvice ATP jih je kar devet (izjema Roger Federer), med dekleti pa tudi devet (izjema Francesca Schiavone).
Pred 30.leti je bil igralec povprečno visok 180 centimetrov, danes je to povprečje 5 centimetrov višje. Če se ozremo na prihodnost, bo to še večje. 195 centimetrov visoki igralci in igralke s 182 centimetri bodo postali normativ ali stalnica.
Eden od razlogov, ker so izginili igralci, ki so po servisu prihajali na mrežo. Največkrat je izlet na mrežo nevaren za zdravje, ker iz druge strani prihajajo projektili.
Zahvaljujoč Ivanu lendlu, Martini Navratilovi, Gilu Reyesu in še nekaterim, si tenisa danes brez mišic ne moremo zamisliti
Velika sprememba, saj je človeški faktor napake pri sojenju skoraj odpravljen
Od leta 1998 je tenis zopet postal olimpijski šport. Kljub začetnemu odporu, danes skoraj ni več igralca ali igralke, ki bi izpustil priložnost za osvojitev odličja
Se spomnte pri koliko letih je Boris Becker osvojil Wimbledon? Kdaj se je začela dominacija Steffi Graf, Monike Seleš, Martine Hingis? Danes tega ne vidimo več. Močnejša igra ali omejitev v letih je najstniške fenomene poslala v zgodovino
Teniške igralke so si končno uspele izboriti enak status. Pred leti je padla tudi zadnja trdnjava - Wimbledon. Vendar pa, polemika še vedno ni izginila.
Tenis se je nekoč igral in gledal v tišini. Danes? Ste morda gledali finale Miamija, dvoboj Marije Šarapove in Viktorije Azarenke? Če ste, vam je vse jasno.
Zajamčeno. Skoarj vsi manjši turnirji so prisiljeni plačevati jamstva večja od nagradni skladov, da bi pritegnili najboljše igralce sveta.
Agenti, trenerji, fizioterapevti, svetovalci, starši, partnerji, otroci in mnogi drugi polnijo tribune
Zahvaljujoč Nicku Bollettieriju izgleda, da je vsako mesto na svetu dobilo teniško akademijo
Indian Wells, Miami, Cincinnati, Rim, Madrid, Toronto ali Montreal,,....vedno več jih je.
US Open si je izmislil 'super soboto', oba moška polfinala in ženski finale ter si na televiziji zagotovil 'prime time'. Wimbledon je nekako zadržal tradicijo, toda vseeno brez sprememb ne gre (nova igrišča, streha na osrednje igrišču,...).
Prestavili so ga na januar (OP Avstralije). Prijateljskega slama nihče več ne izpušča.
Venus in Serena Williams sta prinesli revolucijo v ženski tenis. Temu ne more nihče oporekati.
Vzamete ga lahko za samoumevnega, toda ATP Tour je na sceno prišel leta 1988, ko so se na OP ZDA uprli igralci.
Ali je 'image' vse, kot to pove reklama? Ne? Se spomnite Ane Kurnikove? Koliko je osvojila turnirjev in koliko je zaslužila denarja? Marija Šarapova se je v Top 10 vrnila šele pred nekaj dnevi, vendar je to ni oviralo, da ne bi podpisala 70 milijonske pogodbe s podjetjem Nike.
pripravil: L.S.
foto: daylife.com
Kje kupujete teniško opremo ?
Komentarji