Na slovenskih teniških turnirjih še nikoli nismo imeli možnosti spoznati sistem 'Hawk-Eye', 'Challenge' ali po naše sokolje oko, ki teniškim igralcem pomaga pri nepravilnih (ali pravilnih) odločitvah sodnikov.
Večina teniških turnirjev po Sloveniji je manjših, pa še ti se odvijajo na peščeni podlagi, kjer je odtis žogice dobro viden in tehnologija ni potrebna. No, morda bi ga potrebovali le na WTA turnirju v Portorožu, ki pa od naslednjega leta ni več v programu ženske turneje Sony Ericsson WTA Tour.
'Sokolje oko' je pojem za ostrino na vseh celinah sveta, v vseh kulturah in tako tudi v tenisu. Sistem 'Hawk-Eye' je čudo tehnologije ter vidi bolje od vsakega igralca in sodnika. Izposoja tega sistema ni tako draga, kot se to govori na ulici, toda na večjih turnirjih je vreden vsakega centa. Hrvati so ta sistem postavili na dvoboju pokala Davis, ko so julija igrali s Srbijo, no, slednji pa so ga izkoristili tudi v polfinalnem obračunu Davisovega pokala, ko so v beograjski Areni igrali z izbrano vrsto Češke. Z enim od inženirjev sistema 'Hawk-Eye' so se pogovarjali tudi novinarji srbskega časnika Novosti.
Kaj je 'Hawk-Eye'?
Sistem 'Hawk-Eye' je sestavljen iz 10 kamer. V primeru beograjske Arene, so bile te postavljene na četrtem nivoju, prav vse pa snemajo igrišče ter žogico iz različnih kotov. Kamere prenašajo sliko s hitrostjo 52 frejmov (sličic) v sekundi, zato je skoraj nemogoče, da se zgodi napaka. Vsaka kamera ima svoj kabel, ki je povezan z računalnikom, po domače bi lahko rekli, da je vsaka kamera nekako zasebni računalnik, je nekako objasnil inženir tega sistema. V okviru tega sistema imajo tudi zasebne monitorje. Eden prikazuje sliko vseh desetih kamer, drugi je navaden, takšen kot ga imate doma, tretji se koristi za grafiko, ki jo nato vidite na vaših malih ekranih, četrti pa je namenjen sami televiziji.
Ali je vaša odločitev dokončna?
Ne, Tudi mi imamo 'sodnika na stolu'. On ima zadnjo besedo. V kolikor misli, da se je sokolje oko zmotilo, ni uradnega odgovora. 'Challenge' ne sme biti prikazan dokler naš sodnik tega ne odobri. Kakorkoli, zelo, zelo redko se zgodi, da 'Hawk.Eye' nima odgovora. Možnost je 1/1000.
Koliko je zanesljiv ta sistem?
Mnogi mu ne verjamejo, a če ITF pravi da je nepogrešljiv, potem je. 'Hawk-Eye' se je testiral veliko časa, preden so ga sprejeli kot uradnega. Točno je to, da ne prepozna deformacije žoge, a je izzvzeto odstopanje 5 mm kar je zelo malo, a obstaja možnost te napake. Toda vse je testirano in sistem deluje. Lažje je, če je sistem postavljen v dvorani, kjer so konstantni pogoji. Sam veter ne vpliva skoraj nič na odstopanje leta žogice, saj v računalnik vnesemo lokacijo kje se nahajamo in potem on izračuna vreme in trenutne pogoje, zato je nekoliko lažje, če se nahajamo v zaprtem prostoru.
Govori se, da takšen sistem stane 100,000 evrov?
Za en teden? Koliko? Ne, niti slučajno. Na grobo lahko rečemo, da izposoja sistema za en teden stane 25,000 evrov. V kolikor gremo na Kitajsko je nekoliko dražje zaradi samega transporta, vsekakor pa to ni 100,000 evrov.
Čeprav niste športniki stalno potujete?
Ja, veliko. 9 mesecev smo po svetu. Mi smo zadolženi za ATP Tour, pa smo čez leto tam kot tenisači.
Kaj lahko onemogoči natančnost tega sistema?
Največja težava bi bila izpad elektrike med tekmo in 90% napak pride prav iz tega naslova. Sistem lahko dela z najmanj osmimi kamerami in če ena ali dve zatajita to ni tako strašno. Če bi se to zgodilo s tremi, potem bi že imeli velik problem.
Ali je 'Hawk-Eye' v bistvu 'bog tenisa'?
Ne, ne mislimo tako. Sistem služi za to, da se potrdi sodniška odločitev. Igralci imajo prav v enem od treh 'challengov' ali klicov, kar pomeni, da se sodniki motijo v enem od treh primerov.
PRIVILEGIJ TELEVIZIJE
''Sodelovanje ljudi iz 'Hawk-Eya' in televizije je zelo pomembno, saj gledalci preko malih ekranov velikokrat vidijo to, kar igralci in ljudje v dvorani ne morejo.
Obstajata dve vrsti 'Challenga' - uradni in igralski. Uradnega vidijo samo ljudje, ki spremljajo prenos preko malih ekranov, 'Challenge', ki ga kliče igralec, pa vidijo vsi. V kolkor mislimo da je bila žogica sporna, zaprosimo ljudi, ki so zadolženi za sistem, da nam pošljejo sliko, ki jo nato emitiramo'', pravi urednik športnega programa s srbske televizije.
''Glede na to, da je prenos v živo, si ne moremo privoščiti napak ter moramo v trenutku reagirati, saj bi bile posledice nepredvidljive. V kolikor kaj izpustimo, moramo to v trenutku popraviti, recimo z objavo počasnega posnetka, vendar je treba spet poskrbeti, da ne bi ogrozili nadaljevanje prenosa in spet kaj izpustili.''
pripravil: L.S.
foto: GoogleImages
Kje kupujete teniško opremo ?
Komentarji