Krstni nastop Radišičeve na članskih turnirjih in pregled tedna

18.10.2017
Na domačih teniških igriščih trenutno vlada zatišje, nimajo pa odmora igralci in igralke, ki nastopajo na mednarodnih turnirjih.

Pretekli teden so z dosežki izstopale naša vodilna igralka na lestvici WTA Polona HERCOG, ta teden je pridobila 3 mesta in je trenutno 120 igralka sveta, Nastja KOLAR, ki se na lestvici WTA trenutno nahaja na 527. mestu in Dalila JAKUPOVIĆ, z 234. mestom tretja Slovenka na svetovni ženski teniški lestvici, ki pa je tokrat odlično zaigrala v konkurenci dvojic.

Hercogova se počasi a vztrajno vrača proti najboljši stoterici teniških igralk iz katere so jo pred letom oddaljila poškodbe. Povratek ni enostaven, pot ki jo je izbrala pa ne najhitrejša, a je zaenkrat učinkovita in počasi polni njen točkovni zbir, s katerim si poskuša zagotoviti dovolj točk za nastop v glavnem turnirju OP Avstralije januarja prihodnje leto. Prejšnji teden je tako v Santa Margheriti Di Puli v Italiji osvojila svoj četrti ITF turnir letos. Na turnirju z nagradnim skladom 25.000 $ je zmagala še štirinajstič na zadnjih šestnajstih tekmah, z vso konkurenco pa je opravila zelo suvereno. Za finalno zmago s 6:0 6:1 nad Rusinjo Valentyno IVAKHNENKO je potrebovala vsega 53 minut. To je bil že njen 14. naslov v karieri na turnirjih ITF, dva pa je osvojila še na WTA touru. Hercogova na Sardiniji nastopa tudi ta teden.

Na ITF turnirju v Sharm El Sheikhu (15.000 $) je nastopila Nastja KOLAR (532). 23-letna Celjanka, v mladinski konkurenci ena najboljših igralk sveta, leta 2010 je bila četrta mladinka na svetu, v članski konkurenci daleč zaostaja za dosežki med mladinkami. Začetek je bil sicer zelo obetaven in leta 2014 je bila že uvrščena na 178. mesto lestvice WTA, nato pa se je ob nenačrtnem delu izgubila v povprečju in v zadnjih treh letih močno zdrsnila po lestvici navzdol. Na turnirjih ITF je naslov osvojila štirikrat, zadnji pa sega v leto 2014, ko je zmagala dvakrat. V letošnjem letu so njene predstave ponovno bolj obetavne, a za vidnejši skok na lestvici WTA bo morala poskusiti na močnejših turnirjih, ki prinesejo več točk. V Egiptu je bila prejšnji teden od novega naslova oddaljena le korak saj je še tretjič letos zaigrala v finalu turnirja z najnižjim denarnim skladom na profesionalnih ženskih turnirjih, a ji je zmago tokrat preprečila 19-letna Slovakinja Tereza MIHALIKOVA, ki je bila boljša s 6:2 6:4. Mihalikova je trenutno 508. igralka lestvice WTA, leta 2015 pa je bila ena najboljši mladink, tudi ona je bila namreč, tako kot Kolarjeva, najvišje uvrščena na 4. mesto svetovne mladinske teniške lestvice. Za Kolarjevo je to drugi finale v zadnjem mesecu, pred štirimi tedni je bila finalistka na ITF turnirju v Pragi. Na zadnjih osemnajstih srečanjih je zabeležila 14 zmag in 4 poraze. V Sharm El Sheikhu nastopa tudi ta teden.

Dalila JAKUPOVIĆ je Tianjinu tretjič v karieri nastopila v finalu turnirja dvojic na WTA touru in še drugič ostala brez zmage. S soigralko iz Srbije Nino STOJANOVIĆ sta morali v finalu 426.750 USD vrednega turnirja premoč priznati Romunki Irini Camelii BEGU in Italijanki Sari ERRANI. Slednji sta po uri in devetih minutah igre zmagali s 6:4 6:3. Za Romunko je bil to 5., za Italijanko pa 25. naslov med dvojicami na turnirjih WTA. 26-letna Jakupovićeva ostaja pri enem, Stojanovićeva pa bo morala na prvi naslov še počakati. Jakupovićeva je v Tianjinu nastopila tudi med posameznicami, a je tesno izgubila uvodno srečanje kvalifikacij s Kitajko Hanyu GUO. Uvrstitev v finale je vsaki igralki prinesla 4600 $ in 180 točk za lestvico WTA, Jeseničanka pa je z osvojenimi točkami pristala v družbi najboljših 100 igralk dvojic na svetu in sicer se ta teden nahaja na 88. mestu. Med posameznicami je na lestvici WTA, po nekaj slabši letošnji sezoni, ko se je preizkušala tudi na turnirjih WTA toura, ki pa ji niso prinesli veliko uspeha in točk, na 221. mestu. Ta teden nastopa na 60.000 $ vrednem turnirju v kitajskem Suzhou, kjer se na nastop na mastersu najboljših mladink sveta, ki bo potekal v Chengduju od 25. do 29. oktobra pripravlja tudi 16-letna Kaja JUVAN.

Ta je kot trenutno 564. igralka sveta morala v kvalifikacije, ki jih je začela z zmago s 6:0 6:1 proti Kitajki Si Qi LIU, za uvrstitev v glavni turnir pa mora zdaj premagati na lestvici WTA 9 mest višje uvrščeno 26-letno Poljakinjo Ursulo RADWANSKO, ki je bila leta 2012 že 29. igralka sveta, zadnji dve leti pa se ne more enakovredno kosati niti s precej slabšimi nasprotnicami. Letos je tako samo trikrat nastopila v kakšnem glavnem žrebu ITF turnirja, v vseh ostalih nastopih pa se je poslovila že v kvalifikacijah. Tako je bilo tudi na zadnjem turnirju v ameriškem Templetonu (60.000 $), kjer je izgubila v drugem krogu kvalifikacijskega turnirja.

Prvi nastop na profesionalnem ženskem turnirju pa je dočakala tudi 17-letna Primorka Nika RADIŠIČ. Za premiero je izbrala ITF turnir v turški Antalyi (15.000 $) in se z dvema zmagama uvrstila v glavni žreb. V finalu kvalifikacij je s 6:2 6:2 premagala 4. nosilko, šele 15-letno Turkinjo Ilay YORUK in dosegla 13. zaporedno zmago v zadnjih trinajstih nastopih na dveh mladinskih in enem članskem turnirju. Pred tem je namreč osvojila dva močna mladinska ITF turnirja 2. ranga v Pančevu in Novem Sadu. V svojem krstnem nastopu v glavnem žrebu članskega ITF turnirja bo igrala z 18-letno Tijano SPASOJEVIĆ iz Srbije (WTA 865).

Še drugi teden zapored v Lagosu v Nigeriji na ITF turnirju (25.000 $) nastopa Tadeja MAJERIČ. Potem, ko je prejšnji teden slabo začela in se poslovila že v prvem krogu je tokrat brez težav napredovala v drugi krog. V uvodnem nastopu je s 6:0 6:1 premagala Nigerijko, 16-letno Angel MACLEOD, ki je nastopila s posebnim povabilom.

V tednu, ki prihaja, se po mesecu in pol, nazadnje je nastopil v kvalifikacijah OP ZDA, na teniške turnirje vrača naš vodilni igralec na lestvici ATP, trenutno je na 105. mestu, Blaž KAVČIČ. Nastopil bo na ATP turnirju serije 250 v Moskvi, kjer nagradni sklad znaša 746.000 $. V prvem krogu glavnega turnirja bo v sredo igral s kvalifikantom, 26-letnim Sarajevčanom Mirzo BAŠIĆEM, 209. igralcem lestvice ATP.

Naš drugi igralec Blaž ROLA (ATP-250) bo nastopil na ATP Challengerju v columbijskem Caliju (50.000 $+H), kjer se je v prvem krogu pomeril s kvalifikantom, Špancem Danielom MUNOZOM DE LA NAVO in ga tudi premagal.

Znane pa so že udeleženke zaključnega turnirja najboljših osmih dvojic sveta v letošnji sezoni, ki bo potekal v Singapurju od 22. do 29. oktobra. Med njimi je tudi 31-letna Koprčanka Andreja KLEPAČ, ki se je na masters prvič v karieri uvrstila s soigralko, štiri leta starejšo Španko Jose Mario MARTINEZ SANCHEZ. Slovensko-španska dvojica si je nastop zagotovila z zmago na močnem WTA turnirju v Tokiu, kjer je bil nagradni sklad 890.100 $. Andrejina partnerica je na zaključnem turnirju dvojic nastopila že leta 2009 in v paru z rojakinjo Llagostero Vives turnir tudi osvojila. V Singapurju bodo poleg Klepačeve in Martinezove nastopile še: Martina Hingis (ŠVI) - Yung Jan Chan(TAI), na Vesnina (RUS) – Ekaterina Makarova (RUS), Casey Dellacqua (AVS) - AshleighBarty (AVS), Lucie Hradecka (ČEŠ) – Katerina Siniakova (ČEŠ), Andrea Hlavackova (ČEŠ) – TimeaBabos (MAD), Yi Fan Xu (KIT) – Gabriela Dobrowski(KAN) in Kveta Peschke (ČEŠ) – Anna Lena Groenfeld (NEM). Andreja KLEPAČ je teniška profesionalka od leta 2004, ko je prvič nastopila v žrebu glavnega turnirja WTA. Med posameznicami je bila najvišje uvrščena na 99. mesto leta 2008. Po težavah s poškodbami, z zadnjo se je spopadala leta 2013, se je odločila, da bo kariero nadaljevala le v konkurenci dvojic. In tu je zelo uspešna. Na turnirjih WTA je dosegla 5 zmag (Bad Gastein 2013, Bastad in New Haven 2014, Seul 2015 in Tokio 2017). Še štirikrat je bila finalistka turnirjev WTA od tega enkrat med posameznicami, štirikrat pa je bila četrtfinalistka turnirjev za Grand Slam in sicer na Aus Open 2015 in US Open v letih 2015, 2016 in 2017. Na OI v Londonu je med dvojicami osvojila 9. do 16. mesto. V glavni žreb turnirjev za Grand Slam se je uvrstila 29 krat, odigrala pa je skupaj 59 dvobojev.

Prvič pa sta se letos v Pulju pomerili veteranski teniški reprezentanci Hrvaške Istre in Primorske. Z rezultatom 7-6 so bili boljši Primorci in tako uspešno nadaljevali niz zmag sicer tradicionalnih srečanj reprezentanc Republike Slovenije in Hrvaške Istre. Tekme srečanj posameznikov so dobili gostje iz Primorske z rezultatom 6-3 in tako neobremenjeno vstopili v igro dvojic, kjer jim je za končno zmago zadostovalo samo eno dobljeno srečanje. Za zmagovito točko je poskrbela dvojica KOS/DEVETAK. Med posamezniki so za Primorce točke prispevali Kirill PARFENOV, Nejc KAPELJ, Miha OBERSTAR, Aleš DEVETAK, Rudi BRADELJ in Tomaž MALEŠIČ.

Na Fakulteti za Šport v Ljubljani se je v organizaciji Tenis Slovenije 120 mladincev in mladink rojenih med letoma 2000 in 2006 udeležilo rednih letnih meritev motoričnih sposobnosti in antropometričnih značilnosti.

pripravil: Bojan Matevžič