Lun Obrul s slavjem na Tennis Europe zaokrožil izvrsten pretekli teden za slovenske teniške igralce in igralke

28.03.2018
Za našimi igralkami in igralci je izvrsten teden na mednarodnih turnirjih, na katerih so vknjižili tri zmage in en finale, doma so zadnji turnir v zimski sezoni odigrali najmlajši, rekreativci in veterani pa so se merili za državne naslove na turnirju v Ljubljani.

Do uspeha kariere je v Avstraliji prišla Dalila JAKUPOVIĆ, ki si je za 27. rojstni dan podarila dvojni naslov na ITF turnirju z nagradnim skladom 60.000 $ v Canberri. Med posameznicami je v finalu po uri in četrt igre s 6:4 6:4 premagala 17-letno domačinko, Destinee AIAVO, 219. igralko lestvice WTA. Za najuspešnejši teden na turnirjih ITF je poskrbela še z zmago v konkurenci dvojic, kjer sta s soigralko Priscillo HON v finalu s 6:4 4:6 10:7 premagali Japonki Miyu KATO in Makoto NINOMIYA. Za Jakupovićevo je osvojitev naslova med posameznicami največji uspeh v karieri, saj doslej še ni slavila na turnirju s tako visokim nagradnim skladom. To je sicer njen peti naslov na turnirjih ITF, prvi po letu 2016, ko je osvojila dva turnirja z nagradnim skladom 25.000 $. Še uspešnejša je v konkurenci dvojic, kjer je osvojila deseti naslov, poleg ene zmage na turnirju serije WTA jih je devet vknjižila na turnirjih ITF. Kako suvereno je tokrat odigrala turnir pove tudi podatek, da v Canberri nasprotnicam ni oddala nobenega niza, še več, največ iger je izgubila prav v finalu, pred tem pa je nasprotnicam oddala največ štiri igre v posamezni tekmi. Zmaga v Canberri ji bo prinesla velik skok na lestvici WTA, kjer se bo približala svoji najvišji uvrstitvi v karieri, 129. mestu. Pridobila bo 26 mest in se prihodnji teden uvrstila okrog 145. mesta.

Še desetič zapored v letošnji sezoni je v Manami na ITF turnirju z nagradnim skladom 15.000 $ slavila 23-letna Nastja KOLAR. V finalu je s 6:4 6:2 premagala 19-letno Slovakinjo Terezo MIHALIKOVO, ki na lestvici WTA zaseda 404. mesto. Za zmago je potrebovala uro in petnajst minut, ob dobrem serviranju je nasprotnici štirikrat odvzela začetni udarec, sama ga je izgubila samo enkrat. Izkoristek prvega servisa je imela kar 82 %. V seštevku točk je bila boljša s 55 - 41. Za Kolarjevo je to skupaj peti naslov na turnirjih ITF in drugi letos. Sezono 2018 je začela izvrstno, saj je pred Manamo osvojila tudi turnir v Sharm El Sheikhu z enakim nagradnim skladom, tako da letos v desetih odigranih tekmah ostaja neporažena. Zmaga ji bo prinesla napredek za 23 mest na lestvici WTA, kjer bo prihodnji teden okrog 385. mesta, a lahko to mesto to mesto še izboljša saj ta teden nastopa na turnirju v Sharm El Sheikhu (15.000 $).

Veselimo pa se tudi novega uspeha Blaža ROLE, ki je na ATP Challengerju v kitajskem Qujingu (75.000 $) našel pravo formo in se po odličnih predstavah uvrstil v finale. Tu je igral s 1. nosilcem, 34-letnim Tunizijcem Malekom JAZIRIJEM, 98. igralcem lestvice ATP in izgubil s 6:7(5) 1:6. Srečanje je trajalo uro in pol, zelo izenačen prvi niz v katerem sta igralca dobila vse svoje servise pa je dobil Jaziri v podaljšani igri. Blaž je imel štiri break priložnosti, od tega dve za osvojitev prvega niza, ki pa jih ni uspel izkoristiti, Jaziri nobene. V podaljšani igri je Rola povedel s 4-2, nato pa do konca osvojil le še točko. V drugem nizu je močno popustil ter začetni udarec izgubil v drugi in šesti igri. Edino break priložnost si je priigral v tretji igri, a mu je spolzela iz rok. Jaziri je v dobri formi saj je bil letos že polfinalist ATP turnirja v Dubaju, na zadnjih dveh turnirjih na Kitajskem pa je izgubil v četrtfinalnih obračunih.
Za Rolo je po polfinalu v Bangkoku januarja to prvi vidnejši rezultat, saj je vmes trikrat izpadel že po uvodnih nastopih. V finalu je nazadnje nastopil aprila 2017, ko je tudi osvojil svoj zadnji Challenger na Floridi. Uspeh v Qujingu mu je prinesel 6.360 $ denarne nagrade 48 ATP točk, tako da se bo na lestvici ATP pomaknil za 26 mest višje in bo ob prihodnji spremembi lestvice po turnirju v Miamiju okrog 190. mesta.

Izvrstno je pretekli teden nastopil tudi Celjan, 13-letni Lun OBRUL. Osvojil je turnir Tennis Europe drugega ranga v starostni kategoriji do 14 let v Antlayi. V finalnem obračunu je s 6:4 6:1 premagal domačina, 11. nosilca Barana SOYLERJA, na lestvici TE uvrščenega na 101. mesto. Lun je bil pred tem v polfinalu s 6:3 4:6 6:1 boljši od Romuna Alina Mihaia FATUA, 69. igralca lestvice TE. To je bil Lunov drugi finale na turnirjih TE do 14 let in prva zmaga, dva naslova je pred tem osvojil še na turnirjih TE do 12 let. Na novi lestvici TE bo uvrščen okrog 60. mesta.

Športni center Millenium v BTC-ju je bil prizorišče državnega prvenstva veteransko-rekreativnih dvojic, na katerem je nastopilo 90 teniških igralk in igralcev iz vseh koncev Slovenije. Organizator Tenis Slovenija je v sodelovanju s ŠC Millenium pripravil klasičen turnirski sistem, hkrati pa vse sodelujoče obdaril z darilnimi paketi. Poseben motiv so bile glavne nagrade, ki jih je ob koncu tekmovanja izžrebal predsednik Tenis Slovenije Marko Umberger. Poleg odličnih nagrad Petrola, Telemacha in Diners cluba Slovenije, je bil še posebej vznemirljiv paket dveh vstopnic za ogled zaključnega mastersa Nitto Atp Finals najboljših osmih igralcev sveta, ki bo letos novembra v Londonu. V enotni ženski kategoriji sta naslov državnih prvakinj osvojili Nastja Glebov in Petra Dragšič, med najbolj izkušenimi igralci v kategoriji nad 105 let sta bila najboljša, redna udeleženca veteranskih turnirjev, Sašo Štiftar in Metod Tratnik, v kategoriji do 105 let sta slavila Marko Lopatič in Tone Komar, ki sta prejela tudi glavno nagrado, vstopnici na zaključni turnir Nitto ATP Finals. V najmlajši moški kategoriji do 85 let sta pričakovano zmagala nekdanja reprezentanta Janez Semrajc in Tilen Žitnik.

V Ljubljani se je odvil zadnji turnir v zimski sezoni za starostno kategorijo 8-11 let. Najmlajši so nastopili v mini, midi ter tenisu do 10 in 11 let. Turnir je bil eden najbolje obiskanih v zimski sezoni saj je bilo v vseh kategorijah prijavljenih 170 otrok. Najboljši v posameznih kategorijah so bili: MINI tenis deklice: Nika MATEVŽIČ BAŠELJ (Maja), MINI tenis dečki - Tilen KOŠAK (Maja), MIDI tenis deklice - Kaja KADAK OCVIRK (Maja), MIDI tenis dečki - Lun JARC (Polzela), tenis do 10 let dečki - Gašper BERNARD (Radovljica), tenis do 10 let deklice - Ana STOJNEV (MaxLj), tenis do 11 let dečki - Gašper MATJAŠIČ (Grosuplje) in tenis do 11 let deklice - Eva ŠIFRER (Medvode).

Vse bližje pa je tudi naslednji velik teniški dogodek, srečanje ekip Slovenije in Turčije v boju za obstanek v II. EA skupini Davisovega pokala. Srečanje bo v soboto 7. in nedeljo 8. aprila na peščenih igriščih ŠRC Marina Portorož. Za Slovenijo bodo predvidoma nastopili Aljaž BEDENE, Blaž ROLA, Tom KOČEVAR DEŠMAN, Mike URBANIJA in Nik RAZBORŠEK. Vabljeni v Portorož.

pripravil: Bojan Matevžič