Maj Premzl in Pia Marija Rebec prvič do naslova državnega prvaka do 14 let

10.01.2018
Dobili smo državne prvake do 14 let, na WTA turnirju v Brisbanu pa je Andreja Klepač prišla v dvojicah vse do finala.

Nadaljujejo se državna prvenstva in konec tedna smo dobili državne prvake v starostni kategoriji do 14 let. V obeh kategorijah so z eno izjemo nastopili vsi najboljši, naslova pa sta odšla v Maribor in Ljubljano.

Pri dečkih je državni prvak Maj PREMZL (ŽtkMb), drugi nosilec turnirja, ki je v finalu s 6:4 6:4 premagal Tristana FLANDRA (Radomlje). Že v četrtfinalu je tokrat nastope končal prvi favorit za naslov državnega prvaka, Celjan Lun OBRUL, katerega je izločil Flander. Za Premzla je to prvi naslov državnega prvaka v karieri med posamezniki.
Pri deklicah je zanesljivo slavila prva igralka lestvice do 14 let Pia Marija REBEC (Tc-Lj). V finalu je s 6:4 6:4 premagala 3. nosilko Petjo DRAME (ŽtkMb). Tudi za Ljubljančanko je to prvi naslov državne prvakinje v karieri.
V konkurenci dvojic sta pri dečkih slavila Maj PREMZL in Lun OBRUL (Celje). V finalu sta z 2:6 7:5 10:3 premagala Tristana FLANDRA in Aljaža KIRBIŠA (Radomlje). Pri deklicah sta državni prvakinji Pia Marija REBEC in Brina ŠULIN (Radomlje). V finalu sta s 6:4 6:1 premagali Petjo DRAME in Ano LANIŠEK (Radomlje). Premzl in Rebčeva domov odhajata z dvojno krono.

V Krškem so konec tedna na odprtem prvenstvu nastopili člani. Domače ljubitelje tenisa je razveselil Matic SOTLER (Krško), sicer tudi 1. nosilec turnirja, ki je na koncu dvignil zmagovalni pokal. V finalu je igral z Zvonimirjem OREŠKOVIČEM (Radomlje). Ta je v polfinalu s 6:2 7:6(6) premagal 2. nosilca Toma AŠIČA KOVAČA. V finalu je bolje začel Oreškovič in prvi niz dobil s 7:5. Tudi drugi niz je bil povsem izenačen, v podaljšani igri pa je bil boljši Sotler in drugi niz je odločil v svojo korist s 7:6(4). Po eni odigrani točki tretjega niza je Oreškovič zaradi poškodbe srečanje predal. 23-letni Sotler je po zmagi na domačem turnirju julija lani osvojil še drugi članski turnir v karieri, tudi tega pred domačimi navijači.

Ta teden bosta še zadnji državni prvenstvi v zimski sezoni. V Ljubljani že nastopajo igralci in igralke v starostni kategoriji do 12 let, v Rogaški Slatini pa se bo v četrtek začelo še državno prvenstvo v starostni kategoriji do 16 let. Tudi na zadnjih dveh prvenstvih pričakujemo nastop večine najboljših igralk in igralcev.

Odlično so sezono začeli naši igralci in igralke na profesionalnih in mladinskih mednarodnih turnirjih.
Polona HERCOG je z uvrstitvijo v polfinale WTA turnirja v novozelandskem Aucklandu dosegla eno boljših uvrstitev na WTA turneji. V polfinalu je morala premoč s 6:4 6:4 priznati trenutno 14. igralki sveta in 1. nosilki turnirja, 29-letni Nemki Juliji GOERGES, ki je zmagala še trinajstič zapored na zadnjih trinajstih tekmah in petič v medsebojnih obračunih. Srečanje je trajalo uro in pol, Nemko pa je odlikoval odličen začetni udarec.
Hercogova, ki je lani zaradi težav s poškodbami izgubila skoraj celoten prvi del sezone je na letvici WTA pridobila sedem mest in se s 93. mestom še trdneje zasidrala med najboljšo stoterico teniških igralk.

Dober začetek sezone je tudi za Blažem ROLO, ki se je na ATP Challengerju z nagradnim skladom 50.000 $+H v Bangkoku uvrstil v polfinale, tu pa ga je s 6:2 6:3 premagal 6. nosilec, 31-letni Španec Marcelo GRANOLLERS, 177. igralec lestvice ATP. Blaž je v četrtfinalu po nekaj manj kot dveh urah igre s 7:6(10) 6:4 premagal Rusa Evgenya KARLOVSKIYA. V polfinalnem obračunu, ki je trajal uro in štirideset minut je Blažu zatajil drugi servis saj je imel izkoristek le-tega vsega 26 %. To je Blaževa druga najboljša uvrstitev v obdobju zadnjega leta, potem ko je aprila 2017 osvojil Challenger v ameriškem Thallaseju. Na lestvici ATP je napredoval za trinajst mest in je trenutno kot tretji Slovenec na 193. mestu.

Izvrstno sta novo sezono začeli tudi Andreja KLEPAČ in njena soigralka v konkurenci dvojic, Španka Maria Jose MARTINEZ SANCHEZ. Na WTA turnirju v Brisbanu (1.000.000 $) sta se uvrstili v finale. Potem, ko sta v četrtfinalu s 5:7 7:5 10:7 premagali Ukrajinko Lyudmylo KICHENOK in Japonko Nakoto NINOMYA in sta bili v polfinalu s 7:6(3) 3:6 11:9 boljši od 1. nosilk Latishe CHAN (TPE) in Andreje SESTINI HLAVACKOVE (CZE), ki na WTA lestvici dvojic zasedata 1. in 5.mesto, sta v finalu s 5:7 2:6 izgubili z Nizozemkama Kiki BERTENS in Demi SCHUURS.

Dalila JAKUPOVIĆ je nastope v novi sezoni začela z drugim krogom med posameznicami in osvojitvijo naslova v konkurenci dvojic na ITF turnirju v avstralskem Playfordu (25.000 $). Jakupovićeva je igrala v paru z Rusinjo Irino KROMACHEVO, s katero sta bili 1. nosilki turnirja dvojic. V finalu sta za prvo zmago v letu 2018 z 2:6 7:5 10:5 premagali 4. nosilki, Japonki Junri NAMIGATA in Erika SEMA.

Nekoliko slabše pa gre na začetku sezone našima najboljšima igralcema na lestvici ATP. Aljaž BEDENE se je na ATP turnirju v Dohi uvrstil v drugi krog, tu pa je moral priznati premoč 1. nosilcu, Avstrijcu Dominiku THIEMU, ki je slavil s 7:5 6:4. Ta teden je nastopil na ATP turnirju v Sydneyu in tudi tu je z nastopi hitro končal. Že v prvem krogu ga je z 1:6 6:7(5) 6:3 izločil Francoz, 28-letni Benoit PAIRE. Aljaž je na lestvici ATP izgubil dve mesti in je trenutno 51. igralec sveta.

Tudi Blaž KAVČIČ sezone ni najbolje začel, saj se je dvakrat poslovil že po uvodnem nastopu. Po porazu v prvem krogu glavnega žreba ATP turnirja v Puneju v Indiji je izgubil tudi uvodno srečanje kvalifikacij na ATP turnirju v Aucklandu. V prvem krogu 500.000 $ vrednega turnirja ga je s 6:3 6:4 presenetljivo izločil 19-letni Italijan Liam CARUANA, 430. igralec lestvice ATP. Blaž je izgubil 13 mest in je trenutno na 110. mestu lestvice ATP. Oba zdaj čaka nastop na OP Avstralije.

Tudi mladinka, 15-letna Novomeščanka Živa FALKNER je odlično začela sezono 2018. Na mladinskem ITF turnirju 3. ranga v indijskem Chandigarhu se je kot nepostavljena igralka, trenutno uvrščena na 241. mesto svetovne mladinske teniške lestvice, uvrstila v polfinale, na poti do tja pa izločila 4. in 7. nosilko turnirja. V polfinalu je igrala s 15-letno vrstnico iz Velike Britanije Emmo RADUCANU in izgubila z 2:6 3:6. Živa se je že preselila v New Delhi, kjer nastopa na mladinskem ITF turnirju 2. ranga. Tudi drugi turnir je začela z zmago. V prvem krogu je s 6:4 6:0 premagala domačo vrstnico, 15-letno Tanisho KASHYAP, 262. igralko lestvice ITF. Uspešna je bila tudi v prvem krogu konkurence dvojic, kjer sta s soigralko iz Turčije Silen OVUNC s katero sta 3. nosilki s 4:6 6:2 10:4 premagali zmagovalki turnirja v Chandigarhu prejšnji teden, Nizozemki Julie BELGRAVER in Isabele HAVERLLANG.

Žalostna novica pa je konec tedna prišla iz Velenja. Boj z zahrbtno boleznijo je izgubil teniški entuziast, prijatelj, dolgoletni funkcionar in sodelavec Tenis Slovenije, Anton Grosman. V slovenskem tenisu je pustil je neizbrisen teniški pečat, kar dokazujejo tudi besede predsednika Tenis Slovenije Marka Umbergerja: » Tone je bil borec za poštenost v slovenskem tenisu. Posvečal se mu je vse življenje. Verjel je v prostovoljnost, spoštovanje pravil in fair play pri mladih igralcih. Njegov prispevek pri tenisu je bil izjemen, zato ga nikoli ne bomo pozabili.«

pripravil: Bojan Matevžič