Maja Matevžič je na svetovnem veteranskem prvenstvu v Umagu iz tekme v tekmo igrala bolje in najboljši tenis prikazala prav v finalu, v katerem je ves čas nadzirala potek srečanja, začela pa silovito, tako da je Nemka v prvih štirih igrah osvojila vsega 2 točki. Po medicinskem premoru, ki ga je po izgubljenem prvem nizu zahtevala Nemka in je trajal kar dobrih 15 minut, je Maja potrebovala dve igri, da je ponovno ujela zmagovalni ritem, nato pa hitro povedla s 4-1. Številne menjave ritma, izjemni rezani udarci, skrajšane žoge, lobi in odlična forhend spin diagonala so spominjali na Majine najboljše čase. Pri zidu 1-4 je Nemka predala srečanje, a je štiri ure kasneje brez težav igrala tekmo mešanih dvojic. Za Nemko, lansko finalistko svetovnega prvenstva v Antalyi, ko je izgubila edino tekmo doslej v vetranski konkurenci, je bil to drugi poraz v karieri.
Matevžičeva je v finalu Gitte Moeller premagala s 6-0, 4-1 (predaja). ČESTITKE MAJA !
Zagotovo pa drži rek, ki so ga zapisali v članku o Maji na uradni ITF strani veteranov: "Form is temporary, class is permanent."
Le 45 minut za tem sta z Barbaro Mulej nastopili še v finalu dvojic ter še enkrat več dokazali svojo superiornost in angleški nasprotnici Candido Reid-Harrop in Eilidh Smith odpravili s 6-1 6-3. Tudi tokrat smo spremljali izvrsten obračun s številnimi izjemnimi potezami, ki so navdušile prisotne. Še posebej navudšujoča pa je bila borbenost in pristop s katerim sta se naši igralki lotevali vseh srečanj, saj zanju ni bilo izgubljenih žog.
Maja Matevžič se je spomladi odločila, da po 12 letih, odkar je končala profesionalno teniško kariero, v kateri je bila na lestvici WTA uvrščena najvišje na 38. mesto med posameznicami in na 34. mesto med dvojicami, ponovno nastopi na uradnem tekmovanju. Izbrala je bližnji Umag, kjer je potekalo svetovno prvenstvo mlajših veteranov. Ker je težave s poškodbo zaradi katere je morala končati kariero še vedno pestijo, je na prvenstvo odšla le z nekaj treningi s svojimi klubskimi trenerji in sparingi s svojima varovancema Evo in Tristanom. Se je pa kondicijsko dobro pripravila, kar ji je prišlo še kako prav.
Pot do finala:
V konkurenci posameznic je bila postavljena za 7. nosilko. V uvodnem srečanju je s 6-4 6-1 premagala Kanadčanko, 36-letno vrstnico Alexandro Popescu, s katero sta nastopali na mladinski ITF turneji sredi devetdesetih let prejšnjega stoletja. Kandačanka je bila leta 1996 na 10. mestu mladinske svetovne teniške lestvice, a kasneje ni več veliko nastopala.
V drugem krogu je igrala s 1. nosilko, Argentinko Silvino Delgado in zmagala s 6-2 6-2.
V polfinalu je, v najtežji tekmi prvenstva, igrala z odlično nemško veteranko Svenjo Weideman, 3. nosilko prvenstva, ki do srečanja z Majo v veteranski konkurenci še ni izgubila tekme in je tudi letošnja evropska veteranska prvakinja. V izjemno izenačenem srečanju smo spemljali zelo dober tenis, po predaji Nemke pa je slavila Maja s 6-4 4-6 1-0 (predaja). Nemki je v tretjem nizu počila mišica na nogi.
V finalu je bila Majina nasprotnica še ena Nemka, 4. nosilka Gitte Moeller, ki je v polfinalu s 6-1 6-1 izločila 2. nosilko in tretjo veteranko lestvice ITF.
In še zanimivost - Gitte Moeller, leta 2016 je bil med 100 najboljšimi mladinkami sveta, se je z Majo pomerila pred dvajsetimi leti na ITF turnirju 1. kategorije v Mehiki in na trdi podlagi zmagala s 4-6 6-0 6-4.
Maji Matevžič so posvetili rubriko tudi na uradni strani Mednarodne tenške zveze ITF
Maja je v v svoji kratki, a odlični profesionalni karieri premagala tudi Marijo Šarapovo. Rusinjo je premagala na turnirju v Charlestonu le leto pred tem, ko je sibirska lepotica ugnala Sereno Williams na Wimbledonu in takrat šokirala teniško svetovno javnost. Žal so ji številne poškodbe preprečile nadaljno kariero in se je morala hitro posloviti iz Toura. Da ji ''Fortuna'' ni bila naklonjena povesta tudi zmagi nad Grand Slam zmagovalkami Svetlano Kuznjecovo in Francesco Schiavone, obe na peščeni podlagi. Še ena njena žrtev je bila nekdanja 1. igralka sveta Dinara Safina. Maja, ki igra z levo roko, se je s poškodbami soočila že pri dvaindvajsetih letih.
''Začelo se je leta 2003, ko sem bila najvišje na teniški lestvici. Imela sem predviden nastop na OP Avstralije. V pripravljalnem obdobju sem si poškodovala roko (prst). Kar tri leta sem bila in nisem bila na terenu. Zdravniki enostavno niso vedeli kaj bi lahko bilo. Nekako sem vse skupaj kompenzirala, a to ni bilo dovolj za igranje na profesionalni ravni'', je povedala Maja, ki je tudi nastopila na olimpijskih igrah v Atenah, dobila tekmo nato pa jo je premagala Venus Williams. Za Majo je bil nastop na olimpijskem turnirju eden od življenskih ciljev. V slovenski Fed Cup reprezentanci je zbrala 10 zmag in 5 porazov
Kljub temu, da je Maja 'zrasla' na peščeni podlagi, pa je bila njena najljubša podlaga trava. Na Wimbledonu je dvakrat prišla do 3. kroga, nazadnje 2003 je bila le za las oddaljena od osmine finala.
''Obožujem travnato podlago, saj veliko igram slice in servis-volej. Na prvem nastopu v vseangleškem klubu sem prišla čez kvalifikacije, potem pa na osrednjem igrišču igrala z Barbaro Schett in izgubila z 8-6 v 3. nizu. Bilo je noro, polno ljudi. Še vedno hranim video posnetek'', pravi Matevžičeva, ki ima lepe spomine tudi na dvoboj z veliko Justine Henin v Indian Wellsu. ''V 3. nizu je bilo 4-4 in 40:40 na mojem servisu. Pomsilila sem, joj, kaj če zmagam. Potem sem naredila dve dvojni napaki in Justin zmage ni izpustila iz rok''.
''Najboljše igralke sveta so zelo konstantne. Moraš se boriti za vsako točko, nič ti ne bodo poklonile. Prav tako so mentalno zelo močne in tu je velika razlika'', pravi Maja in dodaja, da se strinja z nizozemskim teniškim igralcem Smitom, ki pravi, da dekleta med seboj na turneji niso v prijateljskih odnosih. ''Tu je veilko bolj zabavno. Sem supaj s prijateljici Barabaro (Mulej) s katero igrava tudi dvojice'', je še zaključila Matevžičeva.
Maja Matevžič
|
pripravil: Bojan Matevžič in Anže Bašelj
foto: Bojan Matevžič
Kje kupujete teniško opremo ?
Komentarji