Matic Dimic in Anja Gal državna prvaka v Kranju. Za Slovenci tokrat izjemen teden.

06.06.2018
Konec tedna smo v Kopru in Kranju dobili poletne državne teniške prvake v starostnih kategorijah do 14 in do 18 let, Pia Čuk, Tom Kočevar Dešman in Kaja Juvan so krojili vrh mednarodnih teniških turnirjev ITF, odlično pa se v Parizu na OP Francije v Roland Garrosu v konkurenci dvojic držita Katarina Srebotnik in Andreja Klepač

Državno prvenstvo do 14 let je gostil TK Koper, z eno izjemo pa so nastopili vsi najboljši dečki in deklice v tej starostni kategoriji. Naslova državnih prvakov sta si priborila Petja Drame (ŽtkMb) in Tristan Flander (Radom).
Pri deklicah je Drametova potrdila dobro formo, ki jo je pokazala že na mednarodnih turnirjih TE v Mariboru. V finalu je druga nosilka državnega prvenstva s 6:3 6:2 premagala Brino Šulin (Radom). Slednja je v polfinalu izločila prvo igralko lestvice TS do 14 let Pio Marijo Rebec. Za Mariborčanko je to prvi naslov državne prvakinje v karieri, na lestvici do 14 let pa je ob njeni spremembi prvega junija prevzela vodilno mesto.
Pri dečkih je v odsotnosti prvega igralca lestvice TS do 14 let Bora Artnaka zasluženo slavil Tristan Flander (Radom). Kot četrti nosilec turnirja je na poti do zmage v polfinalu premagal 1. nosilca Luna Obrula (Celje), v finalu pa je dokaj gladko opravil tudi z drugim nosilcem Majem Premzlom (ŽtkMb) katerega je premagal s 6:3 6:1. Z osvojitvijo prvega naslova državnega prvaka v dosedanji karieri, to mu je uspelo v tretjem poskusu, doslej je dvakrat klonil v finalih, je napovedal tudi resen naskok na vrh teniške lestvice do 14 let.
V konkurenci dvojic sta pri dečkih državna prvaka Jaka Tomažin (AsLit) in Aljaž Kirbiš (Radom). V finalu sta z 1:6 6:0 12:10 premagala dvojico Job Japelj in Vanja Joksovič (TKMed).
Med deklicami sta državni prvakinji Petja Drame in Ana Lanišek(Radom). V finalu sta s 6:3 5:7 10:8 premagali Ulo Jamar in Evo Muller Uhan (Tc-Lj).

Tudi državno prvenstvo do 18 let, ki ga je gostil TK Triglav Kranj je postreglo z odlično zasedbo, saj so pri fantih nastopili vsi najboljši v tej starostni kategoriji, pri dekletih pa so zaradi nastopov v tujini manjkale prve tri igralke. Naslova državnih prvakov sta osvojila Matic Dimic (MaxLj) in Anja Gal (ŽtkMb).
Pri dekletih je v finalu druga nosilka Anja Gal, sicer peta igralka lestvice TS do 18 let s 6:1 2:6 6:2 premagala domačinko, dve leti mlajšo članico TK Triglav Kranj Tjašo Klevišar, sicer prvo igralko lestvice do 16 let. Anja Gal z osvojitvijo naslova državne prvakinje zaključuje bogato mladinsko kariero v kateri se zdaj ponaša s štirimi posamičnimi naslovi državne prvakinje in sicer enkrat v starostni kategoriji do 16 let, dvakrat v kategoriji do 18 let ter enkrat v članski konkurenci, tri naslove je osvojila med dvojicami, še sedemkrat pa je nastope na državnih prvenstvih v različnih kategorijah med posameznicami končala v polfinalu.
Pri fantih Matic Dimic nadaljuje z odličnimi rezultati na domačih prvenstvih. V finalu je s 7:6(2) 6:1 premagal Roka Komca (LukaKp), ki tako še naprej ostaja brez naslova, kateremu je bil blizu tudi v kategoriji do 16 let, a je tam prav tako izgubil v finalu. Trenutno vodilni igralec na letvici do 18 let Matic Dimic je tako po zimskem osvojil še poletni naslov državnega prvaka, ki je vreden toliko več, saj so nastopili prav vsi igralci, ki v mladinski konkurenci trenutno v Sloveniji kaj pomenijo. V dosedanji karieri, ki se je začela vidno vzpenjati v zadnjih dveh letih je bil Dimic državni prvak tudi v zadnjem letu nastopanja v kategoriji do 16 let.
V konkurenci dvojic sta pri fantih naslov državnih prvakov osvojila Dimic in Mark Andrejič Goljar (Tr-Kr). V finalu sta s 3:6 6:2 10:5 premagala Tilna Potočnika (Jaki) in Gašperja Oblaka (Ltc).
Pri dekletih sta državni prvakinji Tjaša Klevišar (Tr-Kr) in Alea Bubek (N. Gorica). V finalu sta s 6:1 6:3 premagali Emo Horvat (Tc-LJ) in Anjo Trbežnik (Šplus).

V Kopru je potekal tudi turnir četrtega ranga v starostni kategoriji do 14 let na katerem so nastopili igralci, ki se niso uvrstili vsaj v kvalifikacije državnega prvenstva. Na t.i. B turnirju državnega prvenstva , ki nastopajočim prinese 10 % točk turnirja prvega ranga je nastopilo 32 igralcev, turnir pa je osvojil Marko Požonec (TK-CC), ki je v finalu s 6:2 6:3 premagal Jako Peterlina (Šporn). V konkurenci dvojic sta zmagala Marko Čačkov (TkTal) in Nikolas Car (Ltc).

Za še en izjemen teden so na mednarodnih prizoriščih poskrbeli Pia Čuk, Kaja Juvan in Tom Kočevar Dešman. Slednji je osvojil turnir serije ITF Futures (15.000 $) v Kiseljaku v Bosni in Hercegovini. V finalu je s 7:6(3) 6:3 premagal prvega nosilca, 25-letnega Nemca Elmarja Ejupovica, 479. igralca lestvice ATP. Dosežek je vreden toliko več, če vemo, da je Ejupovic prejšnji teden osvojil ITF Futures v Brčkem. Za Toma, ki trenutno na lestvici ATP zaseda 1046. mesto, najvišje pa je bil leta 2015 na 349. mestu, je to četrti osvojen turnir serije Futures, zadnja osvojitev naslova pa sega prav v leto 2015, ko je osvojil turnirja v BiH in Avstriji. Letos je nastopil na sedmih turnirjih, najboljša uvrstitev pa je bila četrtfinale. S soigralcem Nikom Razborškom, ta je v posamični konkurenci izgubil v četrtfinalu, sta se v konkurenci dvojic uvrstila v finale, kjer sta morala premoč priznati Avstralcema Danu Propoggia in Scottu Poudzionasu. Avstralca sta bila boljša z 2:6 7:6(5) 10:4. Kočevar Dešman tako uresničuje napoved, ki jo je dal letos spomladi ob nastopanju za državno reprezentanco v Davisovem pokalu, da na profesionalnih turnirjih še ni rekel zadnje besede in da se bo letos poskusil na lestvici ATP zavihteti čim višje.

Zadnje besede pa na ženskih profesionalnih turnirjih očitno ni rekla niti 21-letna Litijanka Pia Čuk, ki se je po številnih težavah s poškodbami letos zelo uspešno vrnila na turnejo ITF. Dobro formo je ta teden potrdila z drugo zaporedno zmago na turnirju v Hammametu (15.000 $). Potem, ko je v polfinalu s 6:3 7:5 premagala tretjo nosilko Tamaryn Hendler iz Belgije, je bila v finalu po uri in štiridesetih minutah igre s 7:5 6:3 boljša še od 25-letne Grkinje Eleni Kordolaimi, 497. igralke lestvice WTA. Za Pio je to že deseta letošnja zaporedna zmaga v Hammametu in drugi osvojen ITF turnir. Skupaj je doslej v karieri zmagala štirikrat. Pia je dobro nastopila tudi v konkurenci dvojic, kjer sta se s soigralko, Belgijko Eliesso Vanlangendock uvrstili v finale, tu pa sta morali premoč priznati Grkinji Eleni Kordolaimi in Francozinji Alice Rame.

Vrh turnirja je v uzbekistanskem Andijanu (25.000 $) krojila tudi naša mladinka Kaja Juvan, ki se je uvrstila v finale. Tu se je pomerila z domačinko, 23-letno Sabino Sharipovo. Prva nosilka turnirja in na lestvici WTA okrog 200 mest višje uvrščena Sharipova je zmagala s 6:4 6:2 in prekinila niz devetih zaporednih Kajinih zmag. Kljub porazu je Kaja lahko s turnirjem zadovoljna saj ji bo prinesel zajeten kupček novih WTA točk, ki jo bodo na lestvici WTA približale najboljšim 200 igralkam sveta.

Po slabem izkupičku slovenskih igralcev in igralk v posamični konkurenci na OP Francije v Roland Garrosu naši najboljši igralki dvojic Katarina Srebotnik in Andreja Klepač odlično igrata med ženskimi in mešanimi dvojicami.

Srebotnikova in Mehičan Santiago Gonzalez sta se v konkurenci mešanih dvojic uvrstila v polfinale. V tretjem krogu sta izločila Andrejo Klepač in Jeana Juliena Rojerja, v četrtfinalu pa sta s 7:6(3) 2:6 10:7 premagala Španko Mario Jose Martinez Sanchez in Brazilca Marcela Demolinerja. Za nastop v finalu se bosta borila s 1. nosilcema Hrvatom Matejem Pavićem in Kanadčanko Gabrielo Dabrowski. Srebotnikova in Klepačeva sta četrtfinalistki tudi v konkurenci ženskih dvojic. Klepačeva in Španka Maria Jose Martinez Sanchez bosta za uvrstitev v polfinale igrali s Čehinjama Barboro Krejcikovo in Katerino Siniakovo, Srebotnikova in Španka Lara Arruabarrena, ki sta v drugem krogu premagali našo Dalilo Jakupović in Rusinjo Irino Kromachevo pa z drugima nosilkama, Čehinjama Andreo Hlavackovo in Barboro Strycovo.

V Mariboru ta teden v boju za naslove državnih prvakov spremljamo naše najboljše igralce in igralke v starostnih kategorijah do 12 in do 16 let.

pripravil: Bojan Matevžič