Matic Križnik pokoril konkurenco na turnirju do 14 let v Kopru

11.09.2019
Matic Križnik znova navdušil v Kopru in se prebil med najboljših štirideset mladincev lestvice Tennis Europe, Pia Lovrič po finalu v Novem Sadu na robu petdeseterice najboljših svetovnih mladink.

Naši mladi igralci in igralke nas tudi ta teden niso razočarali saj sta Matic Križnik in Pia Lovrič stala na zmagovalnih stopničkah turnirjev Tennis Europe in ITF.
V Kopru se je končal teniški turnir TE v starostni kategoriji do 14 let, 9. Intesa Sanpaolo Junior Slovenia Open 2019. V konkurenci dečkov je še tretjič letos na turnirjih TE slavil Matic Križnik, naš trenutno vodilni igralec v starostni kategoriji do 14 let in po koprskem uspehu 38. igralec evropske teniške lestvice do 14 let. V finalu je s 6:3 6:4 premagal 2. nosilca Romuna Davida Manuja. Tudi Manu je, tako kot Križnik, uvrščen med najboljših 100 igralcev na lestvici TE do 14 let. Na njej zaseda 69. mesto. Pohvali se lahko z enim naslovom na turnirjih TE letos. Manu je v polfinalu s 6:1 6:1 izločil še enega našega odličnega štirinajstletnika Tima Kuštra. Ta je po koprskem polfinalu na lestvici TE napredoval za 51 mest in je prvič v karieri med najboljšimi 200 igralci na evropski teniški lestvici.
Med deklicami v zaključnih obračunih posamične konkurence ni bilo slovenskih igralk, naslov pa je osvojila 1. nosilka, Čehinja Viktorie Hazmukova, 43. igralka lestvice TE. V finalu je s 6:1 6:2 premagala Nemko Valentino Steiner.
V konkurenci dvojic sta turnir osvojila Matic Križnik in Tim Kušter, ki sta v finalu s 6:0 6:0 premagala Marka Požonca in Srba Marka Miletićkega.
Pri dekletih sta slavili Čehinji Natalie Davidova in Vikotorie Hazmukova. V finalu sta bili z 2:6 7:6(3) 12:10 boljši od Ane Lanišek in Maše Viriant.

Formo pa proti koncu sezone dviguje tudi Pia Lovrič, trenutno vodilna slovenska igralka na mednarodni mladinski teniški lestvici ITF. Prejšnji teden je odlično nastopila na turnirju ITF 2. ranga v Novem Sadu. V finale se je uvrstila tako v konkurenci posameznic kot tudi v konkurenci dvojic, a je žal oba finalna obračuna izgubila. Prva nosilka turnirja in ta teden 56. mladinka sveta je v polfinalu s 6:3 6:2 premagala Latvijko Sabine Rutlauka in se še drugič letos uvrstila v finale turnirja 2. ranga. Žal ji tokrat ni uspelo. Aprila letos je v Firencah zmagala, tokrat je v Novem Sadu za naslov igrala s 16-letno Rusinjo Mario Bondarenko, ki je na lestvici ITF ta teden poskočila na 36. mesto. Rusinja je letos v izvrstni formi saj je na 31 odigranih tekmah doživela samo pet porazov in osvojila tri turnirje ITF, še četrti naslov pa je vpisala v Novem Sadu, kjer je v finalu Pio premagala z rezultatom 6:3 6:1.

Pia je nastopila še v finalu konkurence dvojic, kjer je igrala v paru s Hrvatico Taro Wurth. V finalu sta s 3:6 2:6 izgubili z Bondarenkovo in Belorusinjo Jano Kolodynsko. Pia, ki bo v konkurenci mladink nastopala še prihodne leto bo novo sezono predvidoma začela med najboljšimi tridesetimi, zagotovo pa štiridesetimi igralkami lestvice ITF, kar bo predstavljalo izvrstno izhodišče za zadnje mladinsko leto, prineslo pa ji bo tudi več priložnosti za nastope na članskih ženskih profesionalnih turnirjih, kjer imajo najboljše mladinke zagotovljenih nekaj mest v glavnih turnirjih oz. kvalifikacijah.

Seveda ne moremo niti mimo dobrih nastopov Toma Kočevarja Dešmana in Tomasa Lipovška Puchesa na turnirjih ITF v Trstu in Tabarki, ki so dobra novica tudi za selektorja slovenske Davis cup ekipe, katere člana sta oba. Na turnirju z nagradnim skladom 25.000 $ v Trstu se je Kočevar Dešman med posamezniki uvrstil v polfinale , tu pa z 1:6 1:6 izgubil z Avstrijcem Aleksandrom Erlerjem. Izgubil je tudi polfinalno srečanje v konkurenci dvojic kjer je nastopal s Turkom Tunom Altuno. S 6:4 6:4 sta ju premagala Italijana Pietro Rondoni in Davide Galoppini.
Na 15.000 $ vrednem turnirju ITF v Tabarki je Tomas Lipovšek Puches v tretje, potem, ko je bil dvakrat polfinalist, obstal v četrtfinalu. Tu ga je z 2:6 6:3 6:3 premagal 3. nosilec Benjamin Lock iz Zimbabveja.
Bolje mu je šlo v njegovi specialni disciplini, konkurenci dvojic, kjer je nastopal z Argentincem Matiasom Zukasom s katerim sta tudi osvojila turnir. V finalu sta igrala z Rusom Andreyem Chepelevim in Francozom Clementom Taburjem in zmagala s 7:6(2) 6:4. Oba igralca sta s preostalo ekipo za nastop v Davisovem pokalu v kateri so še Aljaž Bedene, Blaž Rola in Nik Razboršek že odpotovala v Egipt, kjer se bodo v petek 13. septembra in v soboto, 14. septembra pomerili z domačo ekipo v 2. evro-afriški skupini Davisovega pokala. Teniški obračuni bodo potekali na peščenih igriščih športnega centra El Gezira Sporting Club, največjega športnega kompleksa v Egiptu. Slovenska reprezentanca je v Kairo odpotovala v ponedeljek, tako da bo imela dovolj časa za pripravo na petkove in sobotne obračune. Slovenski selektor Miha Mlakar je pred odhodom povedal, da je zadovoljen, ker je uspel zbrati ekipo v najmočnejši postavi. Zadnje čase so fantje pokazali dobre rezultate zato upa na dobre igre tudi v Egiptu. Ker igrajo na pesku verjame, da ne bo presenečenj in da se bo tekma končala s pozitivnim izidom za Slovenijo. Slovenija je v okviru Davisovega pokala proti Egiptu igrala dvakrat in obakrat zmagala. Leta 2000 je bilo v Kairu 3:2 (odločilno točko je priboril Marko Tkalec), leta 2009 pa so Slovenci na Otočcu Egipčane porazili s 5:0.

Končal se je redni del tekmovanja v prvi moški teniški ligi. Nastopilo je osem ekip, ki so odigrale po tri srečanja v skupinah A in B. Zmagovalca skupin in s tem neposredno uvrščeni v polfinale play offa sta ekipi TK Branik Maribor in TD Slovan iz Ljubljane, za preostali dve mesti v polfinalu pa se bodo v sredo borile ekipe TK Triglav Kranj in TK Krško v Kranju ter ŽTK Maribor in TK Spin Medvode v Mariboru. Polfinalna obračuna bosta na sporedu v petek, finale pa v nedeljo. Vse informacije in podrobnejše izide najdete na spletni strani www.tenis-slovenija.si.

Slovanovci

Slovanovci

Naša najboljša dekleta z izjemo Kaje Juvan, Polona Hercog, Tamara Zidanšek in Dalila Jakupović so se preselila na Kitajsko, kjer nastopajo na WTA turnirjih v Zhengzhou in Nanchangu.

V Zhengzhou je na turnirju serije Premier z nagradnim skladom 1.500.000 $ Polona Hercog v prvem krogu igrala s kitajsko kvalifikantko, 19-letno Meiling Wang, 650. igralko lestvice WTA in zmagala s 6:3 6:4. V drugem krogu se bo pomerila s 1. nosilko, trenutno drugo igralko sveta, Karolino Pliskovo. Nastopila je tudi Zidanškova, ki je v prvem krogu igrala z Kazahstanko Yulio Putintsevo, 36. igralko lestvice WTA in izgubila z 1:6 7:5 1:6. Tamara bo nastopila še v konkurenci dvojic, kjer je njena soigralka Belgijka Yanina Wickmayer.

Jakupovićeva nastopa na turnirju serije International z nagradnim skladom 250.000 $ v Nanchangu. V prvem krogu je bila njena nasprotnica Italijanka Sara Errani, katere kariera je sicer v zatonu, saj je trenutno na 245. mestu lestvice WTA, pred šestimi leti pa je bila št. 5 svetovnega tenisa. Dalila je tekmo dobila zanesljivo s 6:1 6:1. V drugem krogu bo igrala z Ukrajinko Kateryno Kozlovo. Dalila bo nastopila tudi med dvojicami, kjer je njena soigralka Avstralka Jessica Moore.

Blaž Kavčič, ki je že zaključil reprezentačno pot in ta teden ni z našo ekipo na tekmi Davisovega pokala v Egiptu, bo nastopil na ATP challengerju v Carigradu (81.240 $). V prvem krogu je igral z Romunom Filipom Cristianom Jianujem in se prbil v 3. krog po predaji tekmeca.

pripravil: Bojan Matevžič