Matic Križnik slavil tudi na Bergantovem memorialu, med dekleti blestela Petja Drame

22.05.2019
Matic Križnik je po Grawe Open slavil tudi na Bergantovem memorialu.

Da Mariboru ne pripada zastonj naziv zibelke slovenskega tenisa dokazujeta teniška kluba ŽTK in TK Branik, ki sta tudi letos poskrbela, da so se v Maribor zgrnili mladi igralci iz vsega sveta in z odličnimi teniškimi predstavami navdušili mariborske ljubitelje tenisa. Zgledno sodelovanje obeh klubov pa je, kljub slabemu vremenu, tudi omogočilo izvedbo obeh turnirjev , tako da je okrog 300 igralcev in igralk na vsakem od turnirjev štajersko prestolnico zapustilo z dobrimi vtisi. In kar je še pomembnejše, na obeh turnirjih so vidno vlogo igrali tudi slovenski igralci in igralke.

Na tradicionalnem Bergantovem memorialu je v starostnih kategorijah do 14 in do 16 let nastopilo več kot šestdeset slovenskih igralcev in igralk. Turnir je našim mladim upom ponudil priložnost, da se nekateri prvič srečajo z mednarodno konkurenco, drugi pa obogatijo svoj točkovni konto na mednarodnih teniških lestvicah, kar so oboji s pridom izkoristili. Pri dečkih do 14 let je svoj teniški potencial še enkrat potrdil Ljubljančan Matic Križnik, ki je po zmagi na turnirju Grawe Open teden prej, slavil tudi na Bergantovem memorialu. Potem, ko je v polfinalu s 5:7 6:1 6:1 premagal na papirju najvišjo prepreko na turnirju, prvega nosilca in trenutno devetega igralca Evrope v starostni kategoriji do 14 let, Švicarja Patricka Schoena, se je za zmago na turnirju boril s 4. nosilcem, Avstrijcem Sebastianom Sorgerjem. Ta je v polfinalu s 6:4 7:6(10) izločil še enega našega izvrstnega mladega igralca Žigo Šveca. Izjemno formo v zadnjih štirinajstih dneh je Matic potrdil tudi v finalnem obračunu v katerem je Sebastiana Sorgerja premagal s 6:3 6:4. Matic je v Mariboru v dveh tednih nanizal deset zaporednih zmag in osvojil drugi zaporedni naslov na turnirjih TE do 14 let v posamični konkurenci. Na lestvici Tennis Europe do 14 let je pridobil 43 mest in je ta teden na 48. mestu. Drugi Slovenec na lestvici TE je Žiga Švec, ki je napredoval za 49 mest in je trenutno 105. igralec evropske teniške lestvice.

Med deklicami do 14 let sta z uvrstitvijo v četrtfinale največ pokazali Ana Lanišek in Maša Viriant. Za drugo slovensko slavje je v kategoriji deklet do 16 let poskrbela Petja Drame, trenutno prvo slovensko ime v starostni kategoriji do 16 let. Petja je v letošnji izvrstni sezoni po treh polfinalih turnirjev do 16 let prvič stopila na zmagovalno stopničko in zabeležila devetnajsto zmago na letošnjih štiriindvajsetih tekmah. V finalu je s 6:1 6:4 premagala Hrvatico Marino Škegro. Na lestvici TE do 16 let je pridobila 27 mest in se povzpela na 76. mesto, tik pod vrhom pa je na lestvici Race to Masters 2019, kjer je ta teden na izvrstnem tretjem mestu. Na turnirju deklet so se z uvrstitvijo v četrtfinale izkazale tudi Taja Lončarič, Hana Bečirovič Novak in Annika Planinšek. Slednji sta tudi odločali o polfinalistki, pri čemer je v treh nizih slavila Planinškova. Ta se je v nadaljevanju za uvrstitev v finale borila z Drametovo, a je tekmo zaradi slabega počutja predala.

Brez finalista smo tokrat ostali v konkurenci do 16 let, v kateri je teden prej na ŽTK-ju slavil Sebastian Dominko. Tokrat se je do polfinala prebil Aljaž Jeran, ki pa je polfinalno srečanje izgubil. S 6:3 6:3 ga je premagal eden najperspektivnejših mladih hrvaških igralcev Dino Prizmić, ki je bil nato v finalu boljši od še enega Hrvata Alena Billa.
Tudi tokrat nismo ostali brez zmagovalcev v konkurenci dvojic. Turnir do 16 let sta osvojila Gal Emeršič Potočnik in Sebastian Dominko, ki sta v finalu s 6:3 6:2 premagala Bora Artnaka in Italijana Enrica Baldisserrija. Za Gala in Sebastiana je to že tretji naslov na turnirjih TE v konkurenci dvojic v letošnji sezoni. Pri dekletih je v finalu nastopila Nika Strašek s soigralko Emo Bubalo iz Hrvaške. Naslova jima ni uspelo osvojiti saj sta bili finalni nasprotnici Hrvatici Marijana Majetić in Klara Vukičević boljši s 6:7(6) 6:3 10:6. Vsekakor smo lahko s slovenskimi nastopi v Mariboru v zadnjih dveh tednih izjemno zadovoljni, saj so igralci in igralke pokazali, da ne samo ohranjajo stik, temveč se približujejo najboljšim na evropskih mladinskih teniških lestvicah.

Še en velik vsakoletni teniški dogodek se je konec tedna odvijal v Ljubljani. V športnem centru Millenium se je zbralo okrog 300 najmlajših igralcev in igralk, ki se prvič srečujejo z izzivi tekmovalnega tenisa. Nekoliko spremenjen sistem igranja v kategorijah mini in midi tenis, igralo se je na čas, vsi udeleženci turnirjev pa so na koncu prejeli medalje za udeležbo, je tako minil v bolj sproščenem vzdušju, a vseeno ne brez tekmovalnega naboja, saj si je kljub temu, da na koncu ni bil razglašen zmagovalec v posamezni kategoriji, vsak izmed mladih upov zaželel čim več zmag v svoji skupini. Bolj zares je šlo v tenisu do 10 in 11 let, kjer so najboljši prejeli pokale. Pri dečkih do 11 let je zmagal Maksim Despotovič (TK-CC), ki je v finalu s 6:3 premagal Filipa Stolleckerja (Tr-Kr). Pri deklicah do 11 let je bila najboljša Ana Marinkovič (Tr-Kr). V finalu je s 7:6(7) premagala Emmo Hrnčič (Bobi). Pri dečkih do 10 let je zmagal Aljaž Štor (ŠdLok). V finalu je s 6:3 premagal Sergeja Videnoviča (Tr-Kr). Pri deklicah do 10 let je zmagala Zoja Peternel (Šdtšr). V finalu je bila s 6:1 boljša od Veritse Yaneve (Brežice). Ob teniških turnirjih so potekale še druge aktivnosti kot Ball Boys Booth camp za pobiralce žogic in druge nagradne igre s katerimi so organizatorji poskrbeli, da otrokom med čakanjem na nastope ni bilo dolgčas. V nedeljo se je na teniški olimpijadi zbralo kar 15 ekip in več kot 100 otrok, ki so se pomerili v spretnostnih igrah. Najbolje so se odrezali igralci in igralke TK 96 iz Slovenj Gradca, ki so prišli na olimpijado s tremi ekipami in so bili najštevilčnejši in po preštetih točkah tudi najuspešnejši klub.

V Ljubljani in Radomljah se je končalo odprto prvenstvo do 18 let za fante in dekleta. Fantje so nastopali v Radomljah, kjer je zmagovalec postal Tilen Kovač (Šentjur). V finalu je s 6:4 6:2 premagal domačina Aljaža Kirbiša (Radom). Dekleta so nastopala v Ljubljani, kjer pa finale ni bilo odigrano, saj je Anali Kočevar (TKMed) finalno srečanje predala. Turnir je tako osvojila, tudi sicer prva favoritinja za zmago, Alja Belinger (Šd Lta).

Po dvotedenskem teniškem zavzetju Maribora se ta teden igralci in igralke v najmlajši starostni kategoriji do 12 let za točke lestvice Tennis Europe borijo v Kopru. Na tradicionalno zelo dobro zasedenem turnirju bodo priložnost za viden rezultat med 62 dečki in prav toliko deklicami iskali tudi naši najboljši igralci in igralke. V glavnem turnirju bo nastopilo 23 dečkov in 24 deklic. Med našimi igralci in igralkami bodo nastopili tudi vsi vodilni igralci in igralke na lestvici TS do 12 let z izjemo Luke Albrehta. Pri deklicah so to Nala Kovačič, Julija Bogatin in Zala Vnuk, pri dečkih pa Matic Hribar, Marko Retelj in Gašper Matijašič.

V Parizu se je s kvalifikacijskimi obračuni moških začel drugi grand slam letošnje sezone, Odprto prvenstvo Francije v Roland Garrosu. Slovenci imamo v kvalifikacijah dva predstavnika. Nastope je v ponedeljek uspešno začel Blaž Rola, ki je v uvodni tekmi kvalifikacij s 6:2 6:3 odpravil, na lestvici ATP 74. mest višje uvrščenega Avstrijca Dennisa Novaka. 25-letni Avstrijec, ki je trenutno na 111. mestu svetovne moške teniške lestvice je bil 11. nosilec kvalifikacijskega turnirja. Blaž je dobro serviral saj je v srečanju izgubil le en servis, nasprotniku pa je začetni udarec odvzel štirikrat. Na koncu je bil v točkah boljši s 60-43. Rola bo v drugem krogu igral s 27-letnim Ekvadorcem Robertom Quirozom, trenutno 223. igralcem lestvice ATP. Na prvem članskem turnirju za grand slam v Parizu v karieri si je priložnost za nastop v kvalifikacijah priigrala 19-letna Ljubljančanka Kaja Juvan. Kaja je 21. nosilka turnirja. Žreb ji je bil naklonjen saj se je za uvrstitev v drugi krog pomerila s 24-letno Švedinjo Susanne Celik, ki na lestvici WTA zaseda 671. mesto. Le to je gladko premagala s 6:1, 6:0.

V nemškem Nurnbergu se je začel eden izmed dveh turnirjev WTA, ki sta zadnja preizkušnja za igralce in igralke pred Parizom. Za večino najboljših je bil zadnji resen preizkus Rim, v Nurnbergu in Strasbourgu pa tudi ni igralk, ki nastopajo v kvalifikacijah Pariza.
Nurnberg sta za zadnjo postajo pred Parizom izbrali Tamara Zidanšek in Dalila Jakupović. Po pričakovanju je bil, glede na žreb, prvi krog prezahteven za Dalilo Jakupović, ki v zadnjem času še išče pravo formo, poleg tega pa jo je izdalo zdravje, saj je zaigrala z virozo. Igrala je s 1. nosilko turnirja, Kazahstanko Yulio Putintsevo, 38. igralko lestvice WTA in po zaostanku z 2:6 0:3 srečanje zaradi slabega počutja predala. Lažji žreb ue imela tokrat Zidanškova, ki je v prvem krogu za nasprotnico dobila Japonko Misaki Doi, trenutno 109. igralko sveta ter jo po težki tekmi tudi premagala.

pripravil: Bojan Matevžič