Nosečnost trenerke meče senco dvoma na prihodnost Andyja Murrayja

10.04.2015
GLASGOW, ŠKOTSKA - Amélie Mauresmo, nekdanja številka ena svetovnega tenisa in trenerka najboljšega britanskega tenisača Andyja Murrayja, je sporočila, da avgusta pričakuje prvega otroka. Ugibanja, kaj to pomeni za tretjega igralca sveta, so v polnem zagonu.

Nekdanja francoska tenisačica Amélie Mauresmo, ki od junija 2014 trenira Andyja Murrayja, je novico o nosečnosti delila na družabnem omrežju Twitter, kjer je zapisala: ''Otrok prihaja avgusta! #noseča Tako srečna.''

Srečna novica pa bi se lahko sprevrgla v nočno moro za britanskega tenisača, ki se počasi, a vztrajno približuje svoji najboljši formi, potem ko se je zaradi nesoglasij v ekipi zavzel za nekdanjo prvo igralko sveta in iz tima, domnevno sporazumno, odslovil dolgoletna sodelavca Danija Vallverduja in Jeza Greena.

''Imela je težave z brzdanjem živcev, do konca kariere pa jih je uspela povsem obvladati, zato mi lahko pomaga bolj kot nekdo, ki teh težav ne pozna. Lahko se pogovarjamo o njenih dosežkih. Bila je številka ena na svetu, osvojila je dva Grand Slama in ima kreativen stil igre. Kot oseba je zelo prijazna, dostopna, a obenem stroga. To so razlogi, zakaj sem ji dal priložnost,'' je zgodovinsko odločitev - Mauresmojeva je namreč prva ženska, ki trenira enega od najboljših tenisačev - utemeljil Murray.

Britansko-francoska naveza se je vzpostavila po lanskem OP Francije, kjer je Murray v polfinalu brez kakršnihkoli možnosti moral priznati premoč kasnejšemu zmagovalcu Rafaelu Nadalu.

Prvi sadovi trdega dela so se pokazali septembra, ko je Britanec v finalu turnirja v Šenzenu premagal Tommyja Rodbreda. Manj kot mesec dni kasneje je na Dunaju sledila druga turnirska zmaga, tokrat na račun Davida Ferrerja, nadvse uspešen mesec pa je zaokrožil na turnirju v Valencii, kjer je še enkrat ugnal Robreda. Španski tenisač je imel tako na Kitajskem kot v Španiji na voljo po pet zaključnih žogic, a na koncu ostal praznih rok. Po porazu pred domačimi gledalci je Britancu na mreži šaljivo pokazal sredinca.

Omenjene turnirske zmage so bile sploh prve po operaciji hrbta, ki je Murrayja v zaključku leta 2013 za nekaj mesecev iztrgala iz tekmovalnega pogona. Led je bil prebit, manjkal je samo še odmeven rezultat na največjih turnirjih. Tega je dočakal januarja letos, ko se je prvič po zmagi v Wimbledonu (2013) prebil v finale turnirja za Grand Slam. Sledila sta dva uspešna nastopa v ZDA, kjer je zaigral v polfinalu Indian Wellsa in finalu Miamiju.

S finalnim nastopom na turnirju serije Masters, prvim po letu 2013, je dokazal, da je ponovno kandidat za največje lovorike, velike preglavice mu povzroča le najboljši tenisač na svetu Novak Đoković, ki je bil letos zanj usoden že trikrat.

Murray vajen trenerskih rošad


Murray je v svoji karieri zamenjal kopico trenerjev. Od leta 2005 do 2006 je zanj skrbel Mark Petchey, nato pa je dve leti sodeloval z Bradom Gilbertom. Sledil je preboj med teniško elito in prvi znaki ''velike četverice'' pod taktirko Milesa MacLagana (2007-2010). Slednjega je zamenjal Álex Corretja, ki se je obdržal manj kot leto dni, ob koncu sezone 2011 pa je dočakal ''rešitelja'' v podobi Ivana Lendla.

Nekdanji češki šampion je Murrayja vodil do zmage na olimpijskih igrah v Londonu, prvega Grand Slama na OP ZDA (2012) in zgodovinskega uspeha v Wimbledonu (2013), kjer je prekinil 76-letno britansko sušo. Najuspešnejše obdobje njegove kariere je prekinila poškodba hrbta, po kateri se je s polžjimi koraki začel vračati v karavano. Marca lani je Lendl sporazumno zapustil ekipo, saj si je želel, podobno kot nekdanji Đokovićev trener Marjan Vajda, več časa za družino in manj potovanj ter medijskih obveznosti.

Praznino, ki je zazevala z njegovim odhodom, je poskušala zapolniti Mauresmojeva, ki se je sprva znašla na udaru kritik, a rezultati v letu 2015 kažejo na to, da naveza vendarle deluje. Murray se namreč nahaja na drugem mestu lestvice Race to London.

Murray je za nosečnost najverjetneje izvedel že prej, saj je pred slabim mesecem v ekipo pripeljal Jonasa Björkmana, nekdanjega vrhunskega igralca dvojic, ki naj bi nadomeščal Mauresmojevo.


A nosečnost, kot opozarjajo tudi britanski mediji, je vse skupaj postavila na glavo. Francozinja, ki je leta 1999 priznala homoseksualno usmerjenost, ima rok avgusta, kar pomeni, da bo na turnirju v Wimbledonu, za Murrayja najpomembnejši postojanki sezone, že visoko noseča. Britancu ne bo mogla pomagati na igrišču, prav tako bo vprašljiva njena prisotnost na obračunih, zagotovo pa bo zamudila celotno ameriško turnejo, ki se začne 10. avgusta z Mastersom v Montrealu in konča 13. septembra z velikim spektaklom na osrednjem igrišču Flushing Meadowsa v New Yorku. Kako bo njena odsotnost vplivala na Murrayja, bo jasno že čez nekaj mesecev.


pripravil: Ž. J.

foto: Zimbio.com

Oceni:
Deli z ostalimi:

Komentarji

POVEŽITE SE Z NAMI

ANKETA

Kje kupujete teniško opremo ?


ostale ankete