Metka Komac do dvojne krone na mladinskem turnirju v Nairobiju

07.02.2018
Metka Komac je na ITF turnirju za mladinke v Nairobiju posegla po dvojnem zmagoslavju.

Da, tudi pretekli teden ni minil brez slovenske zmage na mednarodnih teniških turnirjih je poskrbela 16-letna Koprčanka Metka KOMAC. Še drugi teden je nastopila na mladinskem ITF turnirju 4. ranga v Nairobiju in nastop končala z dvojno krono. Po polfinalu med posameznicami in finalu med dvojicami teden prej je tokrat v obeh kategorijah šla do konca. V polfinalu je s 3:6 6:2 6:1 premagala mesto nižje postavljeno igralko na turnirju, 8. nosilko, 17- letno Srbkinjo Eleno GEMOVIĆ (ITF 511), v finalu pa je gladko opravila še z dve leti mlajšo domačinko Angello OKUTOYI (949). Srečanje je dobila s 6:1 6:3. V žep je poleg prvega naslova med posameznicami pospravila tudi prvi naslov med dvojicami. S soigralko, Romunko Michaelo Paulo ONITA, ki tako kot Metka trenira v Kopru, sta v finalu s 6:1 2:6 10:8 premagali Italijanki Eleonoro ALVISI in Asio SERAFINI. Po prvi zmagi Sheile Glavaš na turnirjih ITF teden prej v Mostarju je Metka KOMAC naslednja med odličnimi mladimi Slovenkami, ki se je vpisala na seznam zmagovalk mladinskih ITF turnirjev. Potem, ko je lani nastopila na desetih mladinskih turnirjih, na katerih se je enkrat prebila v četrtfinale in enkrat v polfinale, v 22 srečanjih pa je zabeležila 12 zmag in 10 porazov, je letošnjo sezono začela izjemno in se po četrtfinalu v Beogradu na turnirju 4. ranga, v Nairobiju najprej uvrstila v polfinale, v soboto pa prvič stopila na zmagovalno stopničko. Ob devetih zmagah je zabeležila samo dva poraza. Pot v Nigerijo se ji je dobro obrestovala, saj je dosegla tisto zaradi česar je v Nairobi odšla, odlične uvrstitve in lepo bero točk za mladinsko svetovno teniško lestvico, kar bo odlično izhodišče za nastope v Evropi. Metka, ki je na mladinski teniški lestvici sezono 2017 zaključila na 805. mestu, je letos pridobila že več kot 400 mest in se je na trenutni lestvici povzpela na 362. mesto, tako da ima Slovenija ta teden med najboljšimi 500 mladinkami sveta kar 10 igralk.

Pretekli teden je bil tudi v znamenju ekipnih nastopov. Člani so v Davisovem pokalu na srečanju s Poljsko ostali praznih rok, žal pa se je podobno zgodilo tudi mladinskim ekipam, ki so nastopile v kvalifikacijah zimskih evropskih prvenstev v starostnih kategorijah do 14 in do 16 let. Gre za izjemno močno tekmovanje, v katerem se predstavijo vsi najboljši mladi evropski teniški igralci in igralke. V letošnjih kvalifikacijah je tako v dveh starostnih kategorijah v konkurenci dečkov in deklic nastopilo kar 131 reprezentanc, v zaključne obračune pa se jih je uvrstilo samo 32. Največ upov smo polagali v ekipo deklet do 16 let, ki je v postavi Živa FALKNER, Pia LOVRIČ in Tjaša KLEVIŠAR nastopila v portugalski Lousadi. Ker tekmovanja potekajo po turnirskem sistemu je vsak poraz v prvem krogu usoden in prav tak spodrsljaj se je našim igralkam zgodil v srečanju z ekipo Portugalske. Tekmo so izgubile z izidom 1-2 in to je pomenilo konec upov za napredovanje na zaključni turnir. V nadaljevanju so nato premagale ekipi Irske in Belgije in na koncu osvojile 5. mesto.
Fantje so v postavi Blaž VIDOVIČ, Gal EMERŠIČ POTOČNIK in Aljaž JERAN nastopili v Budimpešti. V prvi tekmi so igrali s Češko in po izenačenih posamičnih obračunih, oba sta se končala po treh nizih, izgubili z 0-3, na koncu pa so po porazu z Litvo in po zmagi nad Črno Goro osvojili 7. mesto.
Zelo dobro je kazalo dečkom do 14 let v nemškem Niederzierju, kjer so nastopili v postavi Lun OBRUL, Bor ARTNAK in Maj PREMZL. Najprej so v predkvalifikacijah s 3-0 premagali ekipo Luksemburga, nato pa v uvodnem srečanju kvalifikacij z 2-1 premagali ekipo Nizozemske. V polfinalu so v tekmi za napredovanje z 0-3 izgubili z Belgijo, v obračunu za končno 3. mesto pa so z 1-2 izgubili z Nemčijo in končali na 4. mestu.
Najslabše so jo tokrat odnesle deklice do 14 let, ki se domov vračajo brez kvalifikacijske zmage. V madžarskem Pecsu so nastopile v postavi Pia Marija REBEC, Petja DRAME in Brina ŠULIN. Tako kot dečki so morale nastopiti v predkvalifikacijah, kjer so s 3-0 premagale Luksemburg, v kvalifikacijah pa so po tesnem uvodnem porazu s Srbijo z 1-2, ko so v super tie-breaku izgubile odločilno srečanje dvojic, v nadaljevanju klonile še proti ekipama Italije in Slovaške. Naslednja priložnost oz. popravni izpit bodo imele naše ekipe na poletnih prvenstvih, ki potekajo julija in avgusta.

V članski konkurenci se je Katarina SREBOTNIK s soigralko Allo KUDRYAVTSEVO uvrstila v finale konkurence dvojic na WTA turnirju v St Petersburgu (800.000 $).
V finalu sta igrali z Vero ZVONAREVO in Tameo BACSINSZKY. Rusinja in Švicarka sta bili boljši z rezultatom 2-6 6-1 10-3.

Doma smo spremljali obračune fantov in deklet na OP ZALA do 16 let ter nastope najmlajših na turnirjih v starostnih kategorijah 8-11 let.
V Mariboru smo pri dekletih videli kar nekaj presenečenj, presenetljivi pa sta bili tudi obe finalistki, 3. nosilka Tara GORINŠEK (Ptuj) in nepostavljena Maša VIRIANT (Radomlje). Gorinškova je v polfinalu s 4:6 6:3 6:2 premagala 1. nosilko in zmagovalko zadnjih treh odprtih prvenstev, ki štejejo za pokal ZALA, Ano Zalo VOLK (ŽtkMb). Druga polfinalistka Viriantova je na poti do finala izločila tri nosilke, v polfinalu ji je srečanje pri vodstvu 6-5 predala tudi 2. nosilka Taja LONČARIČ. V finalu je bila prepričljivo boljša Gorinškova, ki je zmagala s 6:3 6:0 in osvojila še drugi posamični turnir v karieri, oba v starostni kategoriji do 16 let.

V A turnirju fantov so se v Ljubljani v polfinale uvrstili 1. nosilec Jon Lan ŠUNTAR (Tr-Kr), Tilen KOVAČ ( Šentjur), nepostavljeni Jan DIMITRIJEVIČ (Celje), ki je že v prvem krogu izločil 3. nosilca Samuela PATETA in 2. nosilec Žiga KOVAČIČ (Ptuj). V polfinalu je Šuntar s 6:7(7) 6:1 6:2 premagal Kovača, Dimitrijevič pa s 6:2 6:3 Kovačiča. Finalni obračun je dobil Jan DIMITRIJEVIČ, kateremu je po izgubljenem prvem nizu z 0-6 ŠUNTAR srečanje predal. Dimitrijevič se tako po sušnem obdobju vrača med najboljše v svoji starostni kategoriji, potem, ko je tam že bil med dvanajstletniki, nato pa se po težavah s poškodbami za nekaj časa izgubil. Zdaj se, kot kažejo zadnji, nastopi uspešno vrača in ga lahko kmalu pričakujemo v boju za vrh lestvice v kategoriji do 16 let. Za Dimitrijeviča je to prvi osvojen turnir po septembru 2015, ko je bil najboljši na turnirju do 12 let.
V B turnirju sta bila finalista 1. nosilec Mario ŠPANIĆ (TkMed), v polfinalu je s 6:1 6:2 premagal Davida LJUBISAVLJEVIĆA (Maja) in Nik JAN (Radovljica), ki je v drugem polfinalu s 6:1 6:0 izločil Borisa BARJAKTAREVIČA (Sl-Lj). Turnir je osvojil Jan, ki je v finalu Španića premagal s 6:3 6:4.
Najmlajši so ta konec tedna igrali turnirje v mini, midi ter tenisu do 10 in 11 let v Novem mestu in Litiji. Turnir v MIDI in MINI tenisu je gostil TK Portovald iz Novega Mesta. V MINI tenisu je pri deklicah zmagala Nika MATEVŽIČ BAŠELJ (Maja), pri dečkih je bil najboljši Bine JUREČIČ (Grosuplje). V MIDI tenisu je bila pri deklicah najboljša Maja STOPAR (Ol-Lj), pri dečkih je zmagal Tay KLEP (Ltc). V organizaciji TK As Litija so nastopili dečki in deklice v tenisu do 10 in do 11 let. Pri starejših dečkih je zmagal Svit SULJIČ (TA Breskvar), pri deklicah je bila najboljša Eva ŠIFRER (Medvode), pri mlajših dečkih je turnir osvojil Lan KONEČNIK (Sl.Gradec), pri deklicah je slavila Sara MIHELČIČ (Bobi).

Od srede do sobote bo v ospredju nastop slovenske ekipe za Pokal Federacij, ki se bo v estonskem Tallinu v okviru I. EA skupine borila za napredovanje v višji rang tekmovanja. Slovenija je odpotovala v Tallin močno pomlajena, saj se za nastop nista odločili Polona HERCOG in Dalila JAKUPOVIĆ, Andreja KLEPAČ pa je poškodovana. Slovenijo bodo tako zastopale Tamara ZIDANŠEK, Nina POTOČNIK, Kaja JUVAN in Nika RADIŠIČ. Naša ekipa nastopa v predtekmovalni skupini s Hrvaško, Madžarsko in Švedsko, ki prihajajo v močnih zasedbah, tako da jih čaka zelo težko delo.