Največja presenečenja na turnirjih za Grand Slam

09.12.2014
LJUBLJANA, SLOVENIJA - Po izboru Združenja teniških profesionalcev (ATP) vam predstavljamo najbolj presenetljive izide pretekle sezone na turnirjih za Grand Slam. Na vrhu seznama je pristal 19-letni Nick Kyrgios, ki je v četrtem krogu Wimbledona senzacionalno izločil Rafaela Nadala.

5. Roberto Bautista Agut (Špa) p. Juan Martin Del Potro (Arg) 4:6, 6:3, 5:7, 6:4, 7:5; AO (2R)

Roberto Bautista Agut je prelomno sezono napovedal z zmago v drugem krogu OP Avstralije, ko je po treh urah in 53 minutah strl odpor Juana Martina Del Potra. Španec, ki je pred tem zaigral v polfinalu turnirja v Aucklandu, je v prvem krogu premagal Tima Smyczeka, v drugem pa je z 72 winnerji razorožil visokega Argentinca, ki si skupaj z Marinom Čilićem deli rekord za najvišjega zmagovalca turnirja za Grand Slam (198cm).

Bautista Agut se je na srečanju z Del Potrom vrnil po zaostanku z 1:2 v nizih in poskrbel za enega najzanimivejših preobratov pretekle sezone. Ubranil je 13 od 17 break priložnosti in preživel 28 asov nasprotnika. Dvoboj se je končal šele ob 1:20 po lokalnem času. ''Udobno se počutim na teh igriščih. Dobro serviram in returniram. Danes sem jih Del Potru vrnil zelo veliko. To je bilo ključno za zmago v četrtem in petem nizu,'' je povedal 26-letnik. V naslednjem krogu je brez izgubljenega niza odpravil Benoita Paira, preden je osmini finala izgubil proti Grigorju Dimitrovu. Z uvrstitvijo v četrti krog je dosegel najboljši rezultat (4R) na turnirjih za Grand Slam, ki ga je v nadaljevanju sezone ponovil v New Yorku.

Bautista Agut je v sezoni 2014 zbral 45 zmag in 23 porazov (66%). Osvojil je dve turnirski lovoriki, in sicer na peščeni in travnati podlagi, ter še enkrat zaigral v finalu. Ob koncu sezone je prejel nagrado za igralca, ki je v preteklem letu najbolj napredoval.

4. Guillermo Garcia-Lopez (Špa) p. Stan Wawrinka (Švi) 6:4, 5:7, 6:2, 6:0; RG (1R)

Prvovrstno presenečenje je v prvem krogu Roland Garrosa pripravil Guillermo Garcia-Lopez, ki je v štirih nizih izločil Stana Wawrinko. Švicar je peščeno sezono začel nadvse prepričljivo, saj je v finalu Monte-Carla Rogerju Federerju odrekel eno od redkih lovorik, ki še manjkajo v FedExovi vitrini.

Tretji nosilec turnirja, ki je na poti do zmage v Melbournu premagal Novaka Đokovića in Rafaela Nadala, je veljal za prepričljivega favorita, a Garcia Lopez se na osrednjem igrišču Philippe Chatrier ni pustil motiti. Nasprotniku je kar osemkrat odvzel servis in se po dveh urah in 23 minutah zasluženo veselil pete zmage nad igralcem najboljše peterice na lestvici ATP. Španec je bil nato uspešen še v drugem in tretjem krogu, nato pa ga je v osmini finala zaustavil Gael Monfils. Z uvrstitvijo v četrti krog je dosegel svojo najboljšo uvrstitev na turnirjih za Grand Slam.

3. Andrej Kuznetsov (Rus) p. David Ferrer (Špa) 6:7(5), 6:0, 3:6, 6:3, 6:2; W (2R)

David Ferrer resda nikoli ne veljal za travnatega specialista, a njegov poraz proti 23-letnemu Andreju Kuznetsovu zato ni bil nič manj presenetljiv. V Odprti dobi (Open era) teniške igre je samo šest tenisačev na desetih zaporednih Grand Slamih zaigralo najmanj v četrtfinalu: Federer, Nadal, Đoković, Ivan Lendl, Pete Sampras in Ferrer. Slednjemu se je niz zaporednih uvrstitev med najboljših osem končal v drugem krogu Wimbledona, ko ga je po zaostanku z 1:2 v nizih izložil ruski nadobudnež.

Kuznetsov je bil pred srečanjem s Ferrerjem uvrščen na 118. mesto lestvice ATP in je na travnati podlagi dobil vsega tri obračune. Rus je z napadalno igro - dosegel je kar 77 vinerjev - poskrbel za preobrat v četrtem in petem nizu ter s pridom izkoristil pomanjkanje priprav nasprotnika, ki po koncu Roland Garrosa na travi sploh ni igral. ''Danes sem izgubil, ker je bil nasprotnik boljši od mene,'' izgovorov ni iskal Ferrer.

Kuznetsov je v tretjem krogu izgubil proti Leonardu Mayerju in s tem dosegel najboljši rezultat na turnirjih za Grand Slam. Dosežek je ponovil nekaj mesecev kasneje, ko je na poti do tretjega kroga v Flushing Meadowsu presenetil še enega Španca, Fernanda Verdasca.

2. Ernests Gulbis (Lat) p. Roger Federer (Švi) 6:7(5), 7:6(3), 6:2, 4:6, 6:3; RG (4R)

Ernests Gulbis je po štirih letih dočakal svojo drugo zmago nad Federerjem, ki jo je dosegel v četrtem krogu Roland Garrosa, potem ko je Švicar sicer dobil prvi niz. Federer je v primerih, ko osvoji prvi niz, na Grand Slamih praktično nedotakljiv (238-11), a vročeglavi Latvijec je imel drugačne načrte.

Federer je imel v drugem nizu na voljo dve žogici, da pobegne na 2:0, neizkoriščene priložnosti pa so ga drago stale, saj je Gulbisu po podaljšani igri uspelo izenačiti v nizih. Latvijec je izkoristil sedem od 12 break priložnosti in se veselil zmage po treh urah in 42 minutah. ''To je največja zmaga v moji karieri. Žal mi je, da sem moral zmagati. Vem, kako radi imate Rogerja,'' je povedal Gulbis, ki se je francoskim navijačem prikupil že z zmago na turniju v Nici.

Gulbis je potem, ko je izložil legendarnega Švicarja, brez težav odpravil Tomaša Berdyha in se prvič v karieri uvrstil v polfinale enega od največjih turnirjev, kjer ga je v štirih nizih zaustavil Đoković. Uvrstitev med najboljše štiri je njegov najodmevnejši dosežek na Grand Slamih.

1. Nick Kyrgios (Avs) d. Rafael Nadal (Špa) 7:6(5), 5:7, 7:6(5), 6:3; W (4R)

Kriza, ki jo Nadal preživlja na travnatih igriščih, je bila pred obračunom z nepoznanim Nickom Kyrgiosom jasna slehernemu teniškemu navdušencu, a rezultat, ki so ga bili deležni gledalci na osrednjem igrišču All England Cluba, bi si le redki upali napovedati.

Marsikateri zvezdnik je svoj prihod med teniško elito pospremil z odmevno zmago nad obstoječo legendo: 19-letni Sampras je na poti do zmage na OP ZDA (1990) premagal Lendla in Andreja Agassija, 19-letni Federer je leta 2001 v Wimbledonu senzacionalno izločil Samprasa, 19-letni Nadal je v polfinalu Roland Garrosa (2005) presenetil Federerja. In Kyrgios, 19-letni mladenič iz Canberre, ki je na poti do prvega četrtfinalnega nastopa ugnal Nadala.

Neustrašni Avstralec grško-malezijskih korenin se ni obremenjeval s tem, da igra z dvakratnim zmagovalcem in petkratnim finalistom Wimbledona, temveč je z napadalno igro, ki jo je odlikoval predvsem izjemen začetni udarec, poskrbel za dramatičen razplet. ''Mislim, da sem bil ujet v trenutek. Nisem še dojel, kaj se je zgodilo. Igral sem izjemen tenis. Moraš verjeti, da lahko zmagaš. Jaz sem verjel,'' je povedal 19-letnik. Kyrgios je sploh prvič nastopil v Wimbledonu, kamor je prišel s povabilom organizatorjev. Postal je prvi tenisač po Florianu Mayerju (2004), ki se je v debitantskem nastopu prebil vse do četrtfinala.

Na obračunu z Nadalom je dosegel 70 winnerjev, kamor prištevamo tudi 37 asov, kar je po nekaj manj kot treh urah zadostovalo za največjo zmago v njegovi karieri. Postal je šele drugi tenisač izven najboljše stoterice, ki je na turnirju za Grand Slam premagal prvega igralca sveta. Pred njim je to uspelo Andreju Olhovskiju, ki je leta 1992 v tretjem krogu izločil Jima Courierja. ''To mi bo dalo ogromno samozavesti, ne gleda nato, s kom bom igral,'' je sklenil eden ob bodočih teniških superzvezdnikov.